Medzi najväčších znečisťovateľov plastmi patrí Coca-Cola, PepsiCo a Nestlé

Plastová Coca-Cola
Plastová Coca-Cola | Zdroj: pixabay.com

Znečistenie našej planéty je alarmujúce a veľkým problémom sú plasty, konkrétne plastové obaly. Plastom bol venovaný aj tohtoročný Deň Zeme, o ktorom si môžete prečítať v tomto článku. Škodia nielen prírode, ale aj zdraviu ľudí. 

Nie je žiadnym tajomstvom, že jednorazové obaly, v ktorých sú zabalené potraviny, uskladnené nápoje alebo sa v nich podáva jedlo, tvoria veľkú časť odpadu. Každý jeden z nás vie aspoň trochu prispieť k lepšiemu prostrediu tým, že plastové obaly obmedzí a bude ich odovzdávať na recykláciu, no to nestačí. Lepšiu budúcnosť majú v rukách najmä veľké firmy.

Odpad
Odpad | Zdroj: pixabay.com

Päť rokov (2018 – 2022) zbieral medzinárodný tím dobrovoľníkov v rámci štúdie plastový odpad v 84 krajinách a následne ho zanalyzoval. Výsledok neprekvapil, väčšiu časť tvorili práve jednorazové obaly. Polovicu položiek sa nepodarilo identifikovať, chýbal údaj o výrobcovi, zo zvyšných zistili, že najväčšími znečisťovateľmi sú potravinárske spoločnosti

Až 11 % zozbieraného odpadu malo na sebe logo firmy Coca-Cola. V prvej päťke boli aj značky PepsiCo (5 %), Nestlé (3 %), Danone (3 %) a Altria (2 %). Iba 56 rôznych spoločností tvorilo spolu viac než 50 % plastového odpadu. Pre úplnosť ale treba dodať, že štúdia sa nezaoberala Čínou, Kóreou ani Japonskom. 

Štúdia - plastový odpad
Štúdia – plastový odpad | Zdroj: science.org

Za takmer štvrťstoročie sa produkcia plastov zdvojnásobila, no s recykláciou sme ako ľudstvo veľmi nepokročili. Aktuálne sa z vyrobených plastov recykluje iba 9 %. Nestačí len preniesť zodpovednosť na plecia spotrebiteľa, firmy by sa mali oveľa viac zapájať do znižovania globálneho znečistenia plastmi.  

Total
0
Shares
Related Posts