3. marca oslavujeme Svetový deň divej prírody

Vysoké Tatry
Vysoké Tatry | Zdroj: Lenka Ivančíková

Snáď každý deň roku má v kalendári priradený nejaký význam alebo udalosť, ktorú si môžeme pravidelne pripomínať. 3. marec patrí Svetovému dňu divej prírody (World Wildlife Day – WWD). Tento deň má upozorniť na význam a potrebu ochrany voľne žijúcich živočíchov a rastlín. 

Tento deň bol vo Washingtone v roku 1973 podpísaný Dohovor o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín, známy pod pojmom CITES. V tomto roku bol 3. marec spojený s témou digitálnych inovácií v ochrane prírody.  

WWD2024
Oficiálny banner WWD 2024. Zdroj: ŠOPSR

Technológie napredujú vysokou rýchlosťou a za posledné roky sa stali bežnou súčasťou nášho života. Pomáhajú nám ostať v spojení, zasahujú však aj negatívnou formou do ochrany prírody, a môžu podporovať nelegálny obchod s voľne žijúcimi živočíchmi a rastlinami.

Svetový deň divej prírody 2024 je zameraný na zvýšenie povedomia o tom, ako digitálne zásahy vplývajú  na ekosystém po celom svete a zameral sa i na informovanie o najnovších aplikáciách a technológiách zameraných na ochranu prírody.

Orol
Dravec | Zdroj: WWD2024

Aj keď za posledných päť rokov vzrástol počet ľudí pripájajúcich sa do internetu o 45 %, stále ostáva 2,7 miliardy obyvateľov našej planéty bez prístupu k sieti a teda aj k informáciám. Digitálne zručnosti a lepšia konektivita by pomohla ľuďom všetkých vekových skupín prispieť k zlepšeniu lokálnych podmienok, a tým pádom aj ku globálnemu ekosystému. 

Generálna tajomníčka CITES Ivonne Higuero povedala: „Digitálne inovácie menia spôsob, akým chránime našu neoceniteľnú biodiverzitu. Prelomové aplikácie nám teraz umožňujú rozlíšiť rôzne druhy tigrov v priebehu niekoľkých sekúnd. Drony nám pomáhajú túlať sa po veľkých oblastiach, aby sme našli miesta hniezdenia morských korytnačiek. Pokročilé sledovacie systémy, analýza údajov v reálnom čase a riešenia založené na umelej inteligencii umožňujú ochrancom prírody na celom svete bezprecedentné nástroje, ktoré im pomáhajú identifikovať, monitorovať, sledovať a v konečnom dôsledku chrániť voľne žijúce zvieratá. 

Keď však využívame naše rastúce technologické kapacity, musíme tiež oživiť naše záväzky voči trvalo udržateľnému rozvoju. To zahŕňa predchádzanie deštruktívnym ekologickým vplyvom, zmierňovanie hrozieb pre druhy a živobytie vyplývajúce zo zneužívania technológií a zabezpečenie digitálnej inklúzie pre všetkých do roku 2030.“

Ku Svetovému dňu divej prírody môžete prespievať celoročne, vlastnou aktivitou. Buďte ostražití pri kúpe rôznych zvierat a rastlín cez internet, môže ísť o nelegálny dovoz. Takisto si pred dovolenkou preverte, či si môžete do batožiny pri návrate zabaliť nazbierané artefakty z exotickej prírody. Väčšina štátov zakazuje vývoz takých vecí ako sú piesok, mušle, koraly a podobne. Namiesto peknej spomienky by ste sa tak mohli vrátiť s vysokou pokutou. 

Pozor si dajte na výrobky tradičnej medicíny, pri ktorých výrobe by mohli byť použité zakázané časti z chránených zvierat. Ak si nie ste istí alebo sa chcete o čomkoľvek ohľadom prírody poradiť, napíšte na mailovú adresu cites@sopsr.sk, ktorá patrí Štátnej ochrane prírody.

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články