Vedci objavili materiál, ktorý dokáže z vody odstrániť až 95 % mikroplastov

Voda
Zdroj: Pixabay

Vyriešenie problému so znečistením plastovými časticami je pre ľudstvo veľkou výzvou. Tieto drobné kúsky s veľkosťou menšou než 5 mm, sa nachádzajú nielen v prírode, no prenikajú i do tela zvierat a ľudí. Mikroplasty pochádzajú z nesprávnej likvidácie plastov a ich štiepenia v dôsledku rôznych faktorov, ako je hydrolýza a biodegradácia. 

Zbaviť sa mikroplastov je veľkou výzvou, ktorej sa venujú viaceré výskumné tímy po celom svete. Vo vedeckom časopise Nanoscale bola vo februári tohto roka zverejnená štúdia tímu vedcov  z Indického vedeckého ústavu (IISc), v ktorej bol opísaný novo vyvinutý hydrogél. Ten dokáže z kontaminovanej vody plasty odstrániť

Nový hydrogél dokáže z vody odstrániť až 95 % mikroplastov
Hydrogél dokáže z vody odstrániť až 95 % mikroplastov | Zdroj: pubs.rsc.org

Základ tvoria tri vrstvy z odlišných polymérov – chitozan, polyvinylalkohol a polyanilín doplnené o nanozhluky polyoxometalátového substitútu medi. Táto 3D IPN architektúra, ktorá obsahuje nanoklastre, zvyšuje fotodegradačné schopnosti hydrogélu. 

Okrem toho zavedená opätovná použiteľnosť a kompatibilita s rôznymi technikami sanácie vody, robí nový hydrogél v boji so znečistením mikroplastmi vo vodných ekosystémoch všestranným.

Výhodou nového materiálu je udržateľnosť
Výhodou nového materiálu je udržateľnosť | Zdroj: pubs.rsc.org

Vedci skúšali hydrogél a jeho schopnosti pohltiť plastové fragmenty, v rôznych podmienkach. Menili pH vody, jej teplotu aj rôznu koncentráciu plastov vo vode. Hydrogél sa ukázal ako vysoko účinný, pričom odstránil až 95 % mikroplastov. Veľkou výhodou je jeho udržateľnosť, dá sa opakovane používať a zvládne až päť cyklov odstraňovania mikroplastov. 

Keď sa hydrogél opakovaným používaním nasýti, nevyhodí sa, ale opäť využije. Dá sa zmeniť na uhlíkové nanomateriály, ktoré dokážu z kontaminovanej vody odstraňovať ťažké kovy. Vedcom sa tak podarilo vyvinúť materiál, ktorý môže byť v boji s mikroplastmi jedným z vysoko účinných nástrojov.  

Total
0
Shares
Related Posts