Prechod na čistú energiu nie je len pozitívny. Ohrozuje gorily a šimpanzy

Gorila
Gorila | Zdroj: pixabay

Celosvetový odklon od používania fosílnych palív je dôležitý pre zmierňovanie klimatickej krízy, no občas sa uskutočňuje spôsobom, ktorý výrazne ohrozuje biodiverzitu. Ťažba kovov dôležitých pre prechod na čistú energiu ohrozuje najmä ľudoopov v Afrike.

Odhalila to štúdia zverejnená v prestížnom časopise Science Advances. Kvôli ťažbe je ohrozených  takmer 180-tisíc šimpanzov a goríl. Problémom je odlesňovanie a strata biotopov, ale škodí i ruch a stres, ten môže zvieratám spôsobiť choroby. 

Po nerastných surovinách, ktorí sú potrebné aj pri výrobe nabíjateľných batériách do elektromobilov, stále rastie dopyt. Takmer tretina svetových zdrojov týchto surovín sa nachádza v Afrike, pričom sa doteraz vyťažilo iba 5 %.

Ťažba nerastov ohrozuje opice
Ťažba nerastov ohrozuje opice | Zdroj: science.org

Najmä v západnej Afrike sa početné ťažobné oblasti prekrývajú s fragmentovanými biotopmi opíc. Podľa zverejnenej štúdie nie sú banské prieskumy vykonávané pre ťažbou presné a vypracuje ich iba minimum z množstva spoločností. Takže sa nedozvieme pôvodný stav populácie ľudoopov. Dáta zozbierané až po rokoch ťažby tak neodzrkadľujú realitu

Ak sa neprijmú opatrenia, ktoré by ťažobné spoločnosti donútili zverejňovať údaje o biodiverzite, môže byť ohrozený prírodný ekosystém Afriky, ktorý patrí k najväčším a najrozmanitejším na svete, no zároveň je aj najkrehkejším.  

Total
0
Shares
Related Posts