Najväčšie americké ropné spoločnosti patria medzi hlavných lobistov proti klimatickým opatreniam

ExxonMobil
ExxonMobil

Najväčšie americké ropné spoločnosti ExxonMobil a Chevron spolu s lobistickou skupinou American Petroleum Institute, manipulujú vlády v otázke stanovovania klimatickej politiky. Tvrdia to vo svoje správe experti na lobing z think-tanku InfluenceMap.

Informácia renomovaného webu The Guardian je síce stará dva roky, no ukazuje, aké prekážky sa dlhodobo stavajú do cesty pri vytváraní opatrení v boji proti klimatickej kríze. 

Keď sa administratíva amerického prezidenta pokúsila obmedziť v krajine využívanie fosílnych palív, títo ropní giganti svoj odpor voči zelenej agende zintenzívnili. Generálny riaditeľ ExxonMobil Darren Woods bol dokonca obvinený z klamsta, keď v americkom Kongrese poprel, že spoločnosť zakrývala vlastný výskum o vplyve ropy na klimatickú krízu.

Obrázok, na ktorom je osoba, ošatenie, voda, námorná architektúra

Automaticky generovaný popis

 Zdroj: ExxonMobil

V správe od InfluenceMap sa ďalej uvádzalo, že najhoršie hodnoteným výrobcom automobilov sa stala Toyota. V roku 2021 vraj patrila medzi najhoršie znečisťujúce spoločností na svete. Toyota nesúhlasila s postupným upúšťaním od výroby automobilov poháňaných fosílnymi palivami, kam patria aj hybridné vozidlá.

Budúcnosť používania čistej energie je ešte vzdialená a prechod bude náročný. Dajú sa očakávať obštrukcie a lobovanie v prospech určitých záujmových skupín využívajúcich priamo či nepriamo fosílne palivá.  

Pre objektivitu treba dodať, že ExxonMobil pracuje na vývoji palív s nižšími emisiami. Na svojom webe informuje aj o zvýšení výroby nízkouhlíkového vodíka, aby znížil emisie CO2. Nová továreň v Baytone by v budúcnosti mohla generovať až 1 miliardu kubických stôp vodíka denne.

Total
0
Shares
Related Posts