Tohtoročný Deň Zeme upozorňuje na všadeprítomné plasty

Deň Zeme 2024
Deň Zeme 2024 | Zdroj: earthday.org

Každý rok patrí 22. apríla celosvetovému sviatku Deň Zeme. Prvýkrát upozornili na krehkosť a zraniteľnosť našej planéty vedci a ekológovia v roku 1970. Svetovým dňom sa stal v roku 1990.

Ten tohtoročný sprevádza motto Zem verzus plasty. Už z názvu je jasné, čo chceli tvorcovia motta ľuďom pripomenúť a na čo sa zamerať.

Plasty nás sprevádzajú všade, kam sa len pozrieme. O ich škodlivosti nemusíme polemizovať, výrazne zaťažujú planétu a škodia aj ľudskému zdraviu či zvieratám. 

Menej plastov v budúcnosti

Kampaň Deň Zeme 2024 vyzýva k vyradeniu jednorazových plastov do roku 2030 a podporuje vyšší prílev investícií do výskumu projektov, ktoré majú za cieľ vývoj takých materiálov, ktoré škodlivé plasty v budúcnosti nahradia. Ďalším cieľom je znížiť do roku 2040 produkciu plastov o 60 %.

Zapojiť sa môže každý

Environmentálnu aktivitu môže podporiť každý, komu nie je naša planéta ľahostajná. Každý rok podporí Deň Zeme nejakou aktivitou vyše miliarda ľudí.

Téme sa venujú školy, vzdelávacie inštitúcie, občianske združenia, firmy aj súkromné osoby. Každý jeden z obyvateľov, je dôležitý.

Chrániť prírodu musíme počas celého roka

Pri príležitosti Dňa Zeme sa každoročne koná množstvo akcií, ktoré nielen zabavia, ale najmä je ich účelom vzdelávať v oblasti ekológie, recyklácie odpadu a zodpovednosti k prírode.

Ak vo svojom okolí neobjavíte žiadnu aktivitu, do ktorej by ste sa mohli a chceli zapojiť, pokojne môžete začať každý sám či spolu s rodinou.

Tým, že budete v domácnosti triediť odpad, nahradíte jednorazové plasty udržateľnými materiálmi, zamyslíte sa nad spotrebou vody a elektriny, a nebudete ľahostajní k svojmu prostrediu.

Total
0
Shares