Len jedno percento najväčších boháčov sveta spôsobuje ročne toľko emisií, ako 66 % najchudobnejších ľudí

Lietadlo
Lietadlo | Zdroj: Pixabay

Uhlíkovú stopu vytvára každý z nás, vlastnou existenciou i každodennou aktivitou. Štúdia o globálnej klimatickej nerovnosti, na ktorú koncom minulého roka upozornil The Guardian odhalila, že elitná skupina 77 miliónov ľudí, kam patria aj celebrity, je zodpovedná za viac emisií uhlíka, než 66 % najchudobnejšej populácie našej planéty.

Priam zarážajúce je zistenie, že podľa správy by trvalo približne 1500 rokov, kým by zvyšných 99 % populácie vyprodukovalo toľko uhlíka, ako jedno percento najbohatších miliardárov za rok.

Jedným z návrhov je vysoká daň z majetku super bohatých ľudí, pričom 60 % daň z príjmov 1 % najbohatších by mala priniesť ročne 6,4 bilióna USD, čo by mohlo pomôcť znížiť emisie o 695 miliónov ton.

V dôsledku klimatických zmien najviac trpia tí najchudobnejší v menej rozvinutých krajinách. Často pracujú a žijú vonku, vystavení extrémnym poveternostným vplyvom.

Podľa správy OSN sa katastrofy súvisiace s klímou a počasím zvýšili za posledných 50 rokov až päťnásobne a postihli najmä chudobnejšie krajiny. Zapríčinili úmrtie vyše dvoch miliónov ľudí, pričom viac než 90 %  úmrtí bolo v rozvojových krajinách.

Nedávno sa začali rôzne internetové kanály v tejto súvislosti opäť venovať populárnej speváčke Taylor Swift. Tá patrila v roku 2022 medzi celebrity, ktoré vytvárali najviac emisií CO2, za čo si vyslúžila vlnu kritiky. Vyčítali jej lety súkromným lietadlom

Zistilo sa však, že Taylor svoje lietadlo prenajímala, keď ho práve nepotrebovala, takže nie všetky emisie patrili práve jej. Navyše pravidelne prispieva na kompenzácie CO2. To ostatne môžete aj vy. Ak letíte bežnou komerčnou linkou, pri kúpe letenky stačí pred platením zaškrtnúť políčko so sumou, ktorou vykompenzujete aspoň časť emisií vytvorených vaším letom.

Zodpovednosť za vývoj klimatickej krízy môže prevziať každý z nás. Aj malý krok je viac než ľahostajnosť.

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články