Zmerajte si vlastnú uhlíkovú stopu. Výsledok vás možno prekvapí

Bratislava
Bratislava | Zdroj: Lenka Ivančíková

Každý produkujeme uhlíkovú stopu. Jej veľkosť záleží od našej aktivity, spôsobu života, stravovania aj cestovania. Či už na dovolenku, ale aj do práce. Ak využívate MHD alebo chodíte pešo, vytvoríte oveľa menej emisií než keď sa vozíte autom. 

Pokiaľ vás zaujíma, aká je vaša uhlíková stopa, môžete na to využiť napríklad špeciálnu kalkulačku, ktorú nájdete na webe Inštitútu environmentálnej politiky. Výpočet je, samozrejme, iba informatívny a výsledok nemôžete brať ako faktický údaj.

Autá
Autá | Zdroj: Lenka Ivančíková

Veľa však napovie o tom, kde sa môžete zlepšiť, ak vám záleží na životnom prostredí a klíme. Vašou úlohou bude pravdivo odpovedať na položené otázky, týkajúce sa bývania, dopravy, stravovania a podobne. Nie je totiž jedno, či chodíte viac pešo alebo sa vozíte autom, ako často lietate na dovolenky a na aké vzdialenosti.

Takisto uprednostňovanie lokálnych potravín šetrí emisie, dôležité je množstvo používaných spotrebičov v domácnosti, nakupovanie oblečenia a triedenie odpadu. To by dnes už malo byť samozrejmosťou u každého z nás. Inou otázkou je, či vytriedený odpad vie mesto alebo obec, v ktorej bývame, adekvátne ďalej spracovať. 

Emisie z jedla
Emisie z jedla | Zdroj: IEP

Ako kalkulačka funguje? Uhlíková stopa sa vypočíta stanovením využitia zdrojov, ktoré sú potrebné pri výrobe a spotrebe konkrétneho produktu alebo služby. Ku každému zdroju sa priradí emisný faktor. Ten vyjadruje množstvo uvoľnenej znečisťujúcej látky, ktorá sa spája s aktivitou, ku ktorej dochádza pri jej vypúšťaní.

Inštitút environmentálnej politiky na svojom webe vysvetľuje: “Výsledné emisie tak získame prenásobením emisného faktora mierou aktivity: 𝐸𝑚𝑖𝑠𝑖𝑒𝑥 = 𝐸𝐹𝑥 × 𝑄 × 𝐺𝑊𝑃𝑥, kde 𝐸𝑚𝑖𝑠𝑖𝑒𝑥 sú emisie znečisťujúcej látky x, 𝐸𝐹𝑥 je emisný faktor znečisťujúcej látky x, 𝑄 je miera aktivity, spotreby alebo produkcie a 𝐺𝑊𝑃𝑥 je potenciál globálneho otepľovania danej látky.”

Uhlíková stopa
Uhlíková stopa | Zdroj: IEP

Po zodpovedaní všetkých otázok, sa vám na záver zobrazí osobná uhlíková stopa aj s údajom o priemernom CO2e Slováka aj Európana. Zároveň sa tam dočítate niekoľko návrhov na zlepšenie. Možno bude pre vás výsledok impulzom hlbšie sa zamyslieť nad svojím životným štýlom.

Total
0
Shares
Related Posts