Batérie z elektromobilov môžu poslúžiť na uskladnenie ekologicky vyrobenej elektriny

Skláreň Moser
Skláreň Moser | Zdroj: ČEZ

Množstvo firiem sa zamýšľa nad tým, ako znížiť svoje náklady a zároveň znížiť svoju uhlíkovú stopu. Sklárni Moser zo susedných Karlových Varov v Čechách, sa to podarilo. Skombinovala obnoviteľné zdroje energie s technologickým vývojom, aký predstavujú batérie z elektromobilov. 

Skláreň, ktorá má viac bež 166-ročnú tradíciu, ukázala ostatným firmám, ako sa dá prispieť v boji s klimatickou krízou. Vďaka investícii do vlastného ekologického zdroja elektriny, ktorý zahŕňa vyše tisícku strešných fotovoltaických panelov a využitiu batérií od ČEZ ESCO, pôvodne určených pre elektromobily, sa stala nielen energeticky nezávislou, ale výrazne prispela k zlepšeniu životného prostredia a zníženiu vlastnej uhlíkovej stopy. Informovala na svojom webe skupina ČEZ

Skláreň Moser
Skláreň Moser | Zdroj: ČEZ

Solárne panely s celkovým výkonom 527 kW sú schopné vyrobiť cez 530 MWH elektriny ročne s nulovými emisiami, čo stačí na pokrytie 60 % celkovej spotreby elektriny za rok. Akumulátory, ktoré nemohli byť (z akéhokoľvek dôvodu) použité v elektrických autách, alebo boli určené na predĺženie životnosti batérií v starých EV, dnes slúžia na uskladnenie vyrobenej elektriny v sklárňach. Spôsob ich využitia v “druhej šanci” zároveň pomáha znížiť ich celkovú uhlíkovú stopu počas životného cyklu. 

Česká skláreň Moser tak môže byť príkladom pre ďalšie firmy, aj na Slovensku, ktorým nie je ľahostajná budúcnosť našej planéty.

Total
0
Shares
Related Posts