Tento plast sa v slanej vode rozloží za pár minút

Na rozdiel od klasických plastov, ktoré držia pohromade silné chemické väzby, tieto materiály využívajú slabšie, vratné väzby.
plast v oceane
Zdroj: Pexels

Vedci z japonského výskumného centra RIKEN vyvinuli nový typ plastu, ktorý sa dokáže úplne rozpustiť v morskej vode. Tento materiál by mohol významne prispieť k riešeniu problému mikroplastov, ktoré sa dnes nachádzajú doslova všade. Nájdeme ich od hlbín oceánov až po ľudský mozog. Ide o prelomový pokrok, najmä preto, že väčšina existujúcich biodegradovateľných plastov sa v slanej vode nerozkladá dostatočne rýchlo.

Hlavným autorom výskumu je profesor Takuzo Aida, ktorý sa už desaťročia venuje vývoju tzv. supramolekulových polymérov. Na rozdiel od klasických plastov, ktoré držia pohromade silné chemické väzby, tieto materiály využívajú slabšie, vratné väzby, podobné ako lepiace papieriky na poznámky. Tento princíp umožňuje ich recykláciu, ale aj rýchly rozklad v špecifických podmienkach, akými je napríklad slaná voda.

Mohlo by vás zaujímať:

Nový plast sa vyrába kombináciou dvoch látok bežne používaných v potravinárstve a poľnohospodárstve. Keď sa zmiešajú vo vode, vytvoria vrstvu, z ktorej sa dá vysušiť plastová fólia. Tá má mechanické vlastnosti porovnateľné s bežnými plastmi, no zároveň sa úplne rozloží za menej než 9 hodín po ponorení do morskej vody. Princíp rozkladu spočíva v tom, že soľ naruší väzby medzi molekulami a plast sa rozpadne na látky, ktoré môžu využiť mikroorganizmy a rastliny.

Plasty sa budú môcť rozkladať v slanej vode
Plasty sa budú môcť rozkladať v slanej vode | Zdroj: Pexels

Má to stále ešte nedostatky

Materiál sa dá ešte vylepšiť vodoodpudivým náterom, ktorý však nebráni rozkladu v prípade, že dôjde k poškodeniu povrchu. Výskumníci upozorňujú, že hoci rozklad produkuje prospešné látky ako dusík a fosfor, ich hromadenie vo voľnej prírode môže viesť k premnoženiu rias a narušeniu ekosystémov.

Ideálnym scenárom by preto bolo využitie tohto plastu v recyklačných systémoch, kde by sa rozkladal kontrolovane pomocou morskej vody. Tým by sa zároveň získali suroviny na opätovnú výrobu. Aida však pripomína, že samotná technológia nestačí. Zmena podľa nich musí nastať aj na úrovni priemyslu a legislatívy, aby sme dokázali nahradiť ropné plasty udržateľnými alternatívami. Výskum nám tak ukazuje, že technologické riešenia už existujú, no musíme byť pripravení ich prijať v správny čas.

Zdroj: HappyEcoNews

Total
0
Shares
Podobné články