Február bol extrémne teplým mesiacom nielen na Slovensku

Strom
Rozkvitnutý strom | Zdroj: Lenka Ivančíková

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojej facebookovej stránke informoval o mimoriadne teplom februári, ktorý sa vymykal z toho, na čo sme boli doteraz zvyknutí. Žiadna poriadna zima a na mnohých miestach Slovenska žiadny sneh. 

Už od začiatku februára nás sprevádzali takmer jarné teploty, čo sa odzrkadlilo aj na skorom prebúdzaní prírody. Denné maximá sa šplhali až k 18 °C, teda hodnoty typické skôr pre polovicu apríla. Zrážky boli iba občasné a snehu sme sa dočkali najmä na hrebeňoch Tatier. 

SHMÚ graf
SHMÚ graf

Mimoriadne teplý bol hlavne záver februára, ktorý zvýšil už beztak extrémnu priemernú dennú teplotu. Kým od 1. 2. do 24. 2. 2024 bola priemerná denná teplota v Hurbanove 8,7 °C, do konca mesiaca stúpla vďaka teplému počasiu na 9,1 °C. Najnižšia priemerná mesačná teplota sa ani nedostala k nule, bolo to 2,9 °C v obci Stratená. Úplne najvyššia teplota bola zaznamenaná v juhovýchodnom cípe Slovenska, v obci Veľké Trakany, kde namerali takmer 20 stupňov (19,4 °C). 

Ani v susedných Čechách na tom neboli v zimnom mesiaci najlepšie. Tohtoročný február bol podľa Českého hydrometeorologického ústavu najteplejším od roku 1961, pričom sa teplota od normálu vychýlila o vyše šesť stupňov. 

Nezvyčajne vysoké teploty zapríčinili skoré kvitnutie niektorých stromov, čo však môže pri očakávanom nástupe chladného počasia prírode len uškodiť. Mrazy môžu ublížiť kvetom ovocných stromov, takže úroda by mohla byť ohrozená. 

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články