Festival Starmus spojil v Bratislave nositeľov Nobelových cien, astronautov a umelcov

Starmus Bratislava 2024
Starmus Bratislava 2024 | Zdroj: ESET

Siedmy ročník medzinárodného festivalu vedy a hudby Starmus priniesla na Slovensko firma ESET. Najbystrejšie mozgy sveta ste mohli stretnúť v Bratislave od 12. – 17. mája 2024. Témou bola okrem iného aj umelá inteligencia, klimatické zmeny, ale aj kybernetické útoky.

Starmus Bratislava 2024
Starmus Bratislava 2024 | Zdroj: ESET

Mohlo by vás zaujímať:

Festival otváral nedeľný koncert pri bratislavskom výstavisku Incheba, ktorý sledovali desaťtisíce ľudí. Najväčším lákadlom bola nielen sľubovaná svetelná šou, ale najmä hudobníci Jean-Michel Jarre a Brian May. Kým hudobný koncert bol bezplatný, za vstupenky na prednášky si návštevníci museli zaplatiť nemalú sumu, na štyri dni stála vstupenka od 129 do 250 eur. Za sólo prednášku bolo vstupné vo výške 49 eur.

Dr. Jane Goodall na Starmus
Dr. Jane Goodall na Starmus | Zdroj: ESET

Medzi hlavných rečníkov patrili inovátor Tony Fadell, laureátka na Nobelovu cenu Emmanuelle Charpentier, zakladateľ festivalu Garik Israelian, hudobná legenda zo skupiny QUEEN Sir Brian May aj primatologička Dr. Jane Goodall.

Zaoberali sa otázkami, či technológie môžu zničiť našu planétu, ako ovplyvní AI a kvantové počítače svet, venovali sa klimatickej a environmentálnej kríze a zamysleli sa aj nad otázkou, či je možné znovu vytvoriť život na zemi.

Veľkým problémom dneška je spaľovanie fosílnych palív, rúbanie lesov a chov dobytka, tieto činnosti čoraz viac ovplyvňujú klímu a teplotu Zeme. Klimatológovia sa v drvivej väčšine zhodujú, že práve ľudská činnosť, ktorá prišla s nástupom industriálnej doby v druhej polovici 19. storočia, je hlavnou príčinou klimatický zmien. V dôsledku zmeny klímy hrozí viac než miliónu druhov vyhynutie.

Starmus Bratislava 2024
Starmus Bratislava 2024 | Zdroj: ESET

Všetky tieto témy sa na festivale Starmus rozoberali a je dôležité na ne neustále upozorňovať. Hrozí, že ak ľudstvo nezmení svoje správanie, do roku 2030 môžu nastať nezvratné klimatické zmeny. Dokonca sa spomína, že do roku 2050 by mohlo byť na svete 1,2 miliardy klimatických utečencov, ktorí by vo svoje pôvodnej krajine už nedokázali žiť.

Pokiaľ nám nie je budúcnosť ľahostajná, každý môžeme začať sám od seba. Hlavné slovo ale majú vlády, ktoré majú v rukách dôležité rozhodnutia. Nielen tá slovenská by si mala vziať k srdcu slová ukrajinskej klimatologičky Svitlany Krakovskej: “Je absurdné, že politici spochybňujú klimatické zmeny. O fyzikálnych zákonoch sa nevyjednáva.”

Total
0
Shares
Podobné články