Minuloročné leto bolo najteplejším od čias vrcholu Rímskej ríše

Leto 2023 bolo horúce
Leto 2023 bolo horúce

Teplotným rekordom sme sa na našom webe už viackrát venovali. Má to svoj dôvod. Táto vážna téma ohrozuje našu planétu a ak sa nám nepodarí obmedziť globálne otepľovanie, bude to mať katastrofálne dopady na ľudstvo aj celý prírodný ekosystém.

Mohlo by vás zaujímať:

Nová štúdia vedcov z University of Cambridge uvádza, že minulý rok 2023 bolo na severnej pologuli najteplejšie leto za posledných dve tisíc rokov. Ak namerané údaje porovnáme s najchladnejším letom v sledovanom období, prídeme k rozdielu 4 °C. Keď si výskumníci porovnali zaznamenané dáta z rokov 1850 a 1900, kedy sa začala teplota postupne v niektorých regiónoch merať, s rokom 2023, došli k záveru, že minulý rok bol v priemere o viac než dva stupne Celzia teplejší.  

“Keď sa pozriete na dlhú históriu, môžete vidieť, aké dramatické je nedávne globálne otepľovanie,“ povedal spoluautor profesor Ulf Büntgen z Katedry geografie v Cambridge. “Rok 2023 bol mimoriadne horúcim rokom a pokiaľ dramaticky neznížime emisie skleníkových plynov, bude tento trend pokračovať.”

Ako dokázali vedci určiť teplotu z tak dlhého obdobia? Na pomoc si vzali, okrem iného, letokruhy stromov. Použitie letokruhových chronológií umožňuje výskumníkom pozerať sa oveľa ďalej do minulosti bez neistoty spojenej s niektorými skorými inštrumentálnymi meraniami.

Vedci prišli k zisteniam, že aj keď vezmú do úvahy teplotné výkyvy, ku ktorým bežne v priebehu stoviek rokov dochádza, minulý rok priniesol najvyššie teploty od vrcholu Rímskej ríše, pričom o pol stupňa Celzia prekročil extrémy prirodzenej premenlivosti klímy.

Aj keď sa v minulosti vyskytli aj studené letá, celková priemerná teplota sa postupne zvyšuje. Ak ľudstvo odignoruje globálne otepľovanie a vlády sa budú viac zaoberať vlastným prospechom a udržaním pri moci než životným prostredím, v budúcnosti sa to môže len zhoršovať.

Total
0
Shares
Podobné články