Elektrické lietadlá s doletom 3 000 kilometrov sú takmer na spadnutie

Spoločnosť CATL patrí k najväčším výrobcom batérií na svete, čo potvrdzujú aj jej čísla. V poslednej dobe prispôsobila svoju špecializáciu aj na elektromobily.
elektricke lietadlo
Zdroj: Pexels

Spoločnosť CATL patrí k najväčším výrobcom batérií na svete, čo potvrdzujú aj jej čísla. V poslednej dobe prispôsobila svoju špecializáciu aj na elektromobily, ktoré ich batérie využívajú na dennej báze. K firmám, s ktorými spolupracujú, patrí napríklad aj svetoznáma Tesla. Teraz však nastal zlom, pretože sa dlho testované batérie pre lietadlá dočkali oficiálnych testov, informuje Electrive.

Firma robí progres vo vývoji elektrických lietadiel, ako aj batérií do nich. Teraz po prvýkrát uskutočnila testovací let až 4-tonového elektrického lietadla, pričom tu ich snahy nekončia. Samotný CEO spoločnosti sa nechal pre čínske média počuť, že ich cieľom je dostať do prevádzky elektrické lietadlo, ktoré na jedno nabitie dokáže prejsť až 3 000 kilometrov.

Tento ciel má aj konkrétny termín

Podľa správy by tak chceli dosiahnuť už niekedy v roku 2027/28. Tieto plány boli doteraz prísne tajné, a tak ide o vôbec prvýkrát, kedy sme o nich mohli počuť. Na lietadlách nepracujú sami, ale majú pomocníka. Na spolupráci sa podieľa aj spoločnosť Commercial Aircraft Corporation of China (COMAC). Obe spoločnosti chcú rovnako priniesť aj revolučnú batériu, ktorá má mať neuveriteľnú hustotu až 500 Wh/kg.

catl bateria
Záber z prezentácie spoločnosti | Zdroj: Electrive

Okrem leteckého priemyslu by sa takýto typ akumulátora mohol využiť aj pri spomínaných elektromobiloch, kde sa výrobcovia už teraz predbiehajú, kto prinesie efektívnejší elektromobil. Okrem iného oznámil CEO spoločnosti, Robin Zeng, aj to, že pracujú na nových sodíkovo-iónových batériách, no tie nemajú byť využívané v leteckom priemysle. Na trh by sa mohli dostať už v budúcom roku a úplne tak prekopať štruktúru batérií, ktoré používame dodnes.

Total
0
Shares
Podobné články