Umelá inteligencia je dnes súčasťou každodenného života, od odporúčaní na Netflixe až po personalizované správy na sociálnych sieťach. No zatiaľ čo algoritmy dokážu efektívne ponúkať obsah podľa našich preferencií, otázkou zostáva, ako veľmi by sme im dôverovali v závažnejších rozhodnutiach, napríklad v oblasti medicíny či zamestnávania.
Nová štúdia z University of South Australia, publikovaná v časopise Frontiers in Artificial Intelligence, ukazuje, že ľudia dôverujú AI viac pri nízkorizikových rozhodnutiach (napríklad výber hudby), no sú skeptickejší pri vysoko rizikových situáciách, ako sú zdravotné rozhodnutia. Zaujímavé je, že osoby s nízkou štatistickou gramotnosťou alebo slabou znalosťou AI vnímajú algoritmy rovnako spoľahlivo pri jednoduchých aj kritických rozhodnutiach.

Výskum, ktorý zahŕňal takmer 2 000 účastníkov z 20 krajín, odhalil, že vyššia štatistická gramotnosť vedie k väčšej dôvere v AI pri bežných rozhodnutiach, no k menšej dôvere pri tých závažných. Starší ľudia a muži boli voči AI opatrnejší, rovnako ako respondenti z vysoko industrializovaných krajín, akými sú Japonsko, USA a Spojené kráľovstvo.
Dôležitá je transparentnosť
Podľa Dr. Fernanda Marmolejo-Ramosa, odborníka na umelú a ľudskú kogníciu, sa AI zavádza rýchlejšie, než ju spoločnosť dokáže správne pochopiť. Poukazuje na to, že dôvera v algoritmy závisí od ich spoľahlivosti a transparentnosti. Pri nízkorizikových situáciách ľudia s lepším porozumením štatistike dôverujú AI viac, no v kritických oblastiach, ako sú financie či zdravotníctvo, sú oveľa opatrnejší.
Mohlo by vás zaujímať:
- TIP na knihu: Peter Wohlleben – Dlhý dych stromov
- Klesajúce mestá: Stúpajúca hladina morí a pokles pôdy ohrozujú pobrežia
- Ako dokáže umelá inteligencia pomôcť pri predaji automobilov?
Dr. Florence Gabriel dodáva, že je potrebné zvýšiť povedomie o štatistike a fungovaní AI, aby ľudia dokázali rozlíšiť spoľahlivé algoritmy od potenciálne rizikových. Poukazuje na prípady, keď algoritmy vytvárajú skreslené výsledky v dôsledku chybných dát, ale aj na príklady transparentných a dôveryhodných riešení, ako je vzdelávací chatbot EdChat pre austrálske školy. Kľúčom je podľa nej jasná, zrozumiteľná komunikácia, ktorá pomôže používateľom zodpovedne pracovať s AI a lepšie pochopiť jej možnosti aj obmedzenia.
Zdroj: TechXplore