Záujem o solárnu energiu v Nemecku náramne stúpol

V prvých štyroch mesiacoch roka 2024 vzrástla inštalácia solárnej energie v Nemecku medziročne o 35 %. Tento nárast bol citeľný najmä v sektore domácností.
solarne panely
Zdroj: Pexels

V prvých štyroch mesiacoch roka 2024 vzrástla inštalácia solárnej energie v Nemecku medziročne o 35 %. Tento nárast bol spôsobený rastúcim dopytom po priemyselných, komerčných a pozemných fotovoltaikách, informuje Reuters.

Po invázii Ruska na Ukrajinu a náhlom poklese vývozu ruských fosílnych palív do Nemecka Berlín zaviedol niekoľko zákonov na urýchlenie rozširovania solárnej energie. Toto je súčasť plánu Berlína pokryť 80 % svojich energetických potrieb z obnoviteľných zdrojov do roku 2030 a dosiahnuť klimatickú neutralitu do roku 2045.

Nová kapacita solárnej energie vzrástla v prvých štyroch mesiacoch tohto roka o viac ako päť gigawattov (GW). Podľa májového prieskumu spoločnosti YouGov má 56 % podnikov a viac ako 60 % majiteľov nehnuteľností v najväčšej ekonomike Európy záujem investovať do solárnych systémov.

Zaujímavé ciele si stanovili do roku 2030

BSW uviedla, že očakáva dvojciferný percentuálny rast inštalácií a kapacity solárnych úložísk v roku 2024. Vládne ciele zahŕňajú dosiahnutie 19 GW novej ročnej kapacity, pre celkovo 215 GW, čo predstavuje 25 % domácej spotreby elektriny. Chcú to splniť do roku 2030.

slnecna elelektraren
Elektráreň na opustenom mieste

V prvých štyroch mesiacoch tohto roka vzrástla nová fotovoltická kapacita na komerčných strechách o 81 %, zatiaľ čo inštalácie na otvorených priestranstvách vzrástli o 74 % v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. V rezidenčnom sektore sa nové inštalácie zvýšili o 1 %.

„Po výraznom solárnom boome v rezidenčných oblastiach Nemecka sa teraz komerčné strechy a menej výkonné otvorené priestory elektrifikujú solárnou technológiou.“

Carsten Körnig, vedúci BSW

Total
0
Shares
Podobné články