Už v budúcom roku by mohli obnoviteľné zdroje elektrickej energie celosvetovo prekonať uhlie

Ľudstvo si uvedomuje, že ak chce na planéte Zem vydržať čo najdlhšie, podmienkou je udržateľná a ekologická budúcnosť. Preto by sme mali svoje smerovanie viesť práve týmto smerom.
Vodná elektráreň
Vodná elektráreň | Zdroj: Unsplash.com

Ľudstvo si uvedomuje, že ak chce na planéte Zem vydržať čo najdlhšie, podmienkou je udržateľná a ekologická budúcnosť. Preto by sme mali svoje smerovanie viesť práve týmto smerom. Portál Teslarati začiatkom roka informoval o veľkom míľniku, ktorý by sa mal stať už onedlho.

emisie co2
Zdroj: Pexels

Obnoviteľné zdroje onedlho prekonajú uhlie

Na základe aktuálnych celosvetových trendov sa predpokladá, že do roku 2025 budú namiesto uhlia hlavným zdrojom energie namiesto uhlia obnoviteľné zdroje. Energia z uhlia je celosvetovo najväčším problémom, pretože jej výroba je najmenej ekologická. Preto je v posledných rokoch zvýšený dopyt práve po čistej energii. Svetová snaha o zníženie emisií skleníkových Svetová snaha o zníženie emisií skleníkových plynov a závislosti od fosílnych palív, prináša investície do solárnych, veterných a iných obnoviteľných zdrojov.

Počas klimatickej konferencii COP28 v Dubaji, ktorá sa konala koncom minulého roka, uzavreli svetoví lídri 130 krajín dohodu, na základe ktorej by sa do roku 2030 mala elektrická energia získaná z obnoviteľných zdrojov až strojnásobiť. Významným faktorom v tejto transformácii bude aj technologický pokrok v oblasti skladovania energie. Inovácie v batériovom priemysle umožňujú lepšie využitie obnoviteľných zdrojov.

Správa IEA (medzinárodná energetická agentúra) poukazuje na niekoľko kľúčových zistení:

  • Celosvetové ceny solárnych panelov klesli v roku 2023 medziročne takmer o 50 percent a očakáva sa ďalšie znižovanie cien
  • V minulom roku uviedla Čína do prevádzky toľko fotovoltických zariadení ako celý svet v roku 2022, energia z veterných elektrární v krajine medziročne vzrástla o 66 percent
  • Očakáva sa, že v USA, EÚ, Indii a Brazílii sa projekty fotovoltiky a veterných elektrární do roku 2028 viac ako zdvojnásobia

Aké zdroje využíva Slovensko?

Podiel elektrickej energie na Slovensku vyrobenej z fosílnych palív predstavuje podľa údajov zo začiatku roka približne 18 %. Najviac energie pochádza z jadrových elektrární (asi 60 %) a obnoviteľné zdroje predstavujú približne 25 %. Keďže energiu z jadra môžeme považovať za pomerne čistú, ak nepočítame jadrový odpad, ktorý je vážnym problémom, je energetický mix Slovenska celkom pozitívny.

Total
0
Shares
Podobné články