Odvážne plány Microsoftu. Svoju uhlíkovú stopu chce znížiť spaľovaním dreva

Veľké firmy potrebujú znižovať svoju uhlíkovú stopu. To je aj prípad Microsoftu, ktorý spája sily s Stockholm Exergi. Spaľovaním dreva dosiahnu svoje ciele.
microsoft
Zdroj: Adobe Stock

Microsoft zdvojnásobuje svoje úsilie na zachytávanie emisií oxidu uhličitého z elektrární spaľujúcich drevo, čo je prinajmenšom kontroverzný plán. Nedávno oznámili zmluvu s energetickou spoločnosťou Stockholm Exergi, na zachytávanie 3,33 milióna metrických ton emisií uhlíka z biomasy elektrárne v švédskom hlavnom meste. Toto je potenciálne najväčšia dohoda svojho druhu, ktorá sa prirovnáva odstráneniu viac ako 790 000 benzínových áut z ciest na jeden rok.

Existujú ale pochybnosti o tom, či elektrárne spaľujúce drevo skutočne pomáhajú v boji proti zmene klímy alebo ju zhoršujú. Významné environmentálne skupiny, vrátane Center for Biological Diversity a Friends of the Earth International, kritizovali túto stratégiu ako “falošné riešenie“. V roku 2018 takmer 800 vedcov podpísalo list Európskemu parlamentu, v ktorom žiadali zastavenie podpory používania dreva na tvorbu bioenergie.

Spolupráca môže priniesť požadované ovocie | Zdroj: Stockholm Exergi

Elektráreň v Štokholme prevádzkuje Exergi, ktorá využíva drevené pelety a zvyšky z lesného odpadu, známe ako lesná biomasa. Keďže palivo pochádza z drevín, ktoré sa môžu teoreticky znovu obnoviť a zachytiť rovnaké množstvo CO2, ako elektráreň uvoľní spaľovaním dreva, zástancovia to považujú za uhlíkovo neutrálny zdroj energie. Európska komisia dokonca považuje spaľovanie biomasy za najväčší zdroj obnoviteľnej energie, hoci je spojené s odlesňovaním v Európe a USA.

Microsoft a Stockholm Exergi tento koncept posúvajú o krok ďalej tým, že do elektrárne pridávajú zariadenia na zachytávanie väčšiny emisií CO2 ešte pred ich únikom do atmosféry. Týmto spôsobom veria, že môžu dosiahnuť negatívne emisie – odstraňovať viac CO2 z atmosféry, ako produkuje tento zdroj energie. Technológie negatívnych emisií sa stávajú populárnymi medzi spoločnosťami, ktoré sa snažia kompenzovať environmentálny dopad svojej uhlíkovej stopy.

Spolupráca môže priniesť ovocie

Rastúce množstvo výskumov však naznačuje, že výpočty pre bioenergiu so zachytávaním uhlíka (BECCS) nesedia. Zariadenia na čistenie CO2 z emisií komínov nedokážu zachytiť 100 percent oxidu uhličitého. Ďalej sú tu dodatočné emisie z odlesňovania a prepravy dreva na palivo. S ohľadom na to, niekoľko štúdií zistilo, že BECCS nie je uhlíkovo negatívne a vlastne ešte pridáva emisie skleníkových plynov do atmosféry.

Microsoft však už tieto obavy predtým počul. Minulý rok podpísal ďalšiu zmluvu s dánskou energetickou spoločnosťou Ørsted na zachytávanie 2,76 milióna metrických ton CO2 z elektrárne spaľujúcej drevo v Dánsku. Konkrétne údaje a znenie terajšej zmluvy ale nepoznáme a neposkytol ho ani na dotázanie samotný Microsoft.

microsoft emisie
Spoločnosť má veľké plány | Zdroj: Microsoft

V Štokholme sa konštrukcia zariadenia na zachytávanie uhlíka v elektrárni nezačne skôr ako budúci rok – ak Exergi zabezpečí dodatočné financovanie z iných obchodov a vládnej podpory. Potom by trvalo 10 rokov, kým by sa odstránilo všetkých 3,33 milióna metrických ton CO2 dohodnutých v zmluve.

Total
0
Shares
Podobné články