Elektrická lyžica dodá jedlu slanú chuť aj bez pridanej soli

V Japonsku sa začala predávať špeciálna lyžica od spoločnosti Kirin, ktorá má podľa vynálezcov prispieť k lepšej životospráve.
Lyžica dodá jedlu slanú chuť
Lyžica dodá jedlu slanú chuť | Zdroj: Reuters

V Japonsku sa začala predávať špeciálna lyžica od spoločnosti Kirin, ktorá má podľa vynálezcov prispieť k lepšej životospráve. Veľa soli v jedle nie je zdravé a pri niektorých ochoreniach sa musí takmer úplne vylúčiť. Bez soli je však jedlo pre niektorých ľudí fádne a bez chuti, a tak si pomáhajú zvýšenými dávkami soli alebo do jedál pridávajú rôzne ochucovadlá.

Prečítajte si:

Problém s nedostatočnou slanou chuťou má vyriešiť japonská novinka. Lyžica na batérie je vyrobená z plastu a kovu, a funguje tak, že cez špičku zariadenia prechádza slabý elektrický prúd, vďaka ktorému sa na jazyku koncentrujú molekuly sodíkových iónov. To by malo zvýšiť vnímanú slanosť jedla jedenapolkrát.

Kirin lyžica
Kirin lyžica | Zdroj: Kirin

Používanie netradičnej novinky môže pomôcť k zdravšej životospráve. Nadmerný príjem sodíka je spojený so zvýšením vysokého krvného tlaku, čo môže byť príčinou mŕtvice a iných závažných chorôb. Lyžica ponúka výber intenzity slanosti zo štyroch rôznych úrovní. Hmotnosť zaiadenia je 60 g a disponuje dobíjateľnou lítiovou batériou. V Japonku s apredáva za 19 800 JPY, čo je probližne 116 EUR.

Kirin lyžica
Kirin lyžica | Zdroj: Kirin

V Japonsku dospelí konzumujú v priemere okolo 10 g soli denne, čo je dvojnásobok odporúčaného príjmu Svetovej zdravotníckej organizácie. Na Slovensku toto číslo pravdepodobne nebude nižšie, stačí sa pozrieť na náš jedálniček.

Elektrická lyžica bola vyvinutá v spolupráci s profesorom Homei Miyashita z Meiji University, ktorý predtým demonštroval efekt zlepšujúci chuť  pomocou prúdov v prototypoch elektrických paličiek. Minulý rok získal Ig Nobelovu cenu za výživu.

 

Total
0
Shares
Podobné články