Slovensko čakajú veľké problémy. Starneme až príliš rýchlo

Posledné analýzy hovoria jasne. Slovensko sa v blízkej budúcnosti ocitne vo veľkých problémoch. Môže za to nadmerné starnutie populácie.
staroba
Zdroj: Pexels

Posledné analýzy hovoria jasne. Slovensko sa v blízkej budúcnosti ocitne vo veľkých problémoch. Nebudeme totiž mať dostatok pracujúcich na to, aby sme pokryli dôchodky. Podľa štatistík Tatra Banky sme na pokraji katastrofy, keďže sa nerodí dostatočný počet detí.

Ak sa pozrieme 30 rokov dozadu, deti do 14 rokov tvorili až 23 % celkovej populácie Slovenska. Dnes je tomu už inak a takáto veková skupina tvorí len 16 % zo všetkých Slovákov. Podiel ľudí v produktívnom veku sa až tak nezmenil, vzrástol totiž len o necelé percento na 66 %.

Porovnanie stavu | Zdroj: TatraBanka
Porovnanie stavu | Zdroj: TatraBanka

Problém však začíname pozorovať v skupine dôchodcov. Pred 30 rokmi ich tvorilo len 11 % celkového obyvateľstva, dnes to už je 18 %. Štatistika hovorí jasne, tento trend bude pokračovať a problém bude onedlho na svete. Čo do rovnice doplniť zatiaľ nevieme, je to, koľko ľudí sa medzitým z krajiny odsťahuje, prípadne koľko cudzincov pribudne a ako na tom bude pôrodnosť.

Nič nenasvedčuje tomu, že by malo byť lepšie. Ak by sa nám aj podarilo výrazne znížiť pôrodnosť, potrvá minimálne dve dekády do momentu, kedy sa tieto deti dostanú do ekonomicky produktívneho veku. Pozrime sa na prognózy do roku 2050. Populačnú predikciu vypracoval Eurostat.

vyvoj-poctu-pracujucich
Vývoj počtu | Zdroj: TatraBanka

Detí do 14 rokov bude o 150 000 menej a klesne významne aj počet obyvateľov v produktívnom veku, a to o 600 000. Výrazne sa zvýši počet dôchodcov o 500 000 tisíc, čo môže pre Slovensko znamenať katastrofu. Dnes je v skupine ekonomicky produktívnych ľudí cca 66 % z obyvateľstva, v 2050 to bude len 57 %.

To znamená, že kým pred 30 rokmi pripadali na jedného dôchodcu takmer 6 ľudia v produktívnom veku, dnes sú to menej ako 4 ľudia a v roku 2050 to už budú iba 2 ľudia.

Starnutie populácie nám pritom spôsobuje značné ekonomické a sociálne problémy už dnes. Dôchodkový systém je pod tlakom, v zdravotníctve chýbajú kapacity a v mnohých odvetviach a regiónoch je už dnes problémom nedostatok pracovnej sily. 

vyjadrenie Tatra Banky

Total
0
Shares
Podobné články