Vedcov prekvapilo nezvyčajné správanie kosatiek: Používajú nástroje na očistu

Kosatky sa po prvý raz zaradili medzi vzácne zvieratá, ktoré dokážu vyrábať a používať nástroje. Vedci ich totiž pozorovali, ako si z morských rias vytvorili akúsi “kefu” a následne ju používali na iných členoch svojej skupiny.
Kosatka
Zdroj: whaleresearch.com

V oceáne platí, že šikovnosť je naozaj cenená vec. Vedci z organizácie Center for Whale Research (CWR) v štáte Washington prvýkrát zaznamenali zaujímavé správanie kosatiek, ktoré rozhodne patrí medzi technologické zaujímavosti v prírode. Kosatky si začali vyrábať svoj vlastný “kefový nástroj” z morských rias druhu chaluhy byvolia (bull kelp) a používajú ho na ošetrovanie členov svojej skupiny. Takéto konanie je medzi morskými živočíchmi mimoriadne zriedkavé a rozširuje zoznam prekvapivých schopností tohto inteligentného, no často nepochopeného druhu. O tomto zistení informoval portál HappyEcoNews.

“Zistili sme, že južné populácie rezidentných kosatiek pravidelne využívajú dlhé kusy chalúch pri sociálnych kontaktoch, zrejme ako nástroj na vzájomné čistenie,” vysvetlil Michael Weiss z CWR. “Objav, že si tieto nástroje nielen požičiavajú, ale aj samé vyrábajú a používajú spôsobom, aký sme u morských cicavcov zatiaľ nevideli, je pre nás veľmi vzrušujúci.”

Riasa Bull Kelp
Riasa Bull Kelp | Zdroj: FB Reef Check Foundation

Podmorské wellness centrum v praxi

Výskumníci priamo v teréne pozorovali, ako kosatky pri pobreží Severnej Ameriky cielene získavali morské riasy, odlamovali z nich kúsky a tie potom prikladali na telo iného jedinca. Počas “kefovania” sa pohybovali tak, aby sa riasa valila po ich koži. Odborníci odhadujú, že ide o formu vzájomnej starostlivosti v štýle hygienického rituálu. Zaujímavé je, že všetko sa podarilo zachytiť dronom z vtáčej perspektívy, a to u celej skupiny, od mláďat po dospelé kosatky, bez ohľadu na pohlavie.

Najviac inklinovali k tomuto čisteniu jedince so známkami hojacich sa rán alebo s problémami s pokožkou. To nasvedčuje, že riasové “škrabanie” má aj konkrétny zdravotný význam.

Nevšedné triky morských inžinierov

Kosatky (Orcinus orca) už neraz ukázali netradičné spôsoby správania. Okrem prípadov z Európy, kde útočia na luxusné jachty, boli v minulosti pozorované aj pri tom, ako si pokladajú živého lososa na hlavu – odborníci tomu hovoria „lososí klobúk“ a tento trend sa v niektorých populáciách objavuje už od roku 1987. Dôvody stále nie sú jasné: najčastejšie sa spomínajú sociálne hry počas lovu, ale nevylučuje sa ani snaha o vizuálny efekt. Schopnosť vytvoriť a cielene využívať nástroj z morskej riasy však predstavuje úplne inú úroveň zručnosti, ktorá s lovom nesúvisí a aktuálne nepoznáme žiadne iné populácie kosatiek s podobnou inováciou.

Kosatka
Zdroj: whaleresearch.com

Kosatky zrejme intuitívne objavili niečo, čo potvrdzujú aj aktuálne vedecké poznatky – morská riasa kelp je skvelý prírodný exfoliant. Jej pozitívne účinky na pokožku skúmajú už aj kozmetické spoločnosti. “Bioaktívne zlúčeniny v morských riasach majú viacero benefitov pre zdravie pokožky, preto dnes patria medzi populárne prírodné ingrediencie pre starostlivosť o pleť,” píše sa v decembrovej vedeckej štúdii z roku 2024. Výskum bol publikovaný v časopise Current Biology.


Nemali by ste prehliadnuť:


Total
0
Shares
Podobné články