Vedci objavili nový spôsob transformácie skleníkových plynov pomocou slnečného svetla, čím ponúkajú sľubný postup na zníženie ich škodlivého dopadu. Tento proces sa zameriava na premenu metánu a oxidu uhličitého, dvoch hlavných zdrojov skleníkových plynov, na priemyselne využiteľné chemikálie. Inšpirovaný fotosyntézou, proces kopíruje spôsob, akým rastliny premieňajú oxid uhličitý a vodu na energiu len za pomoci slnečného žiarenia.
Kľúčom k tomuto procesu je katalyzátor zložený zo zlata, paládia a nitridu gália. Po vystavení slnečnému žiareniu spúšťa tento katalyzátor reakciu, pri ktorej sa atóm kyslíka z oxidu uhličitého viaže s molekulou metánu, čím vzniká ekologický metanol a vedľajší produkt oxid uhoľnatý. Na rozdiel od bežných chemických procesov, ktoré často vyžadujú vysoké teploty alebo agresívne chemikálie, tento postup funguje pri izbovej teplote, čím sa stáva energeticky efektívnym a šetrným k životnému prostrediu.
Bezpečnosť na prvom mieste
Ekologický metanol sa čoraz viac využíva ako alternatívne palivo v námornej a leteckej doprave, prípadne sa mieša s benzínom, aby sa znížili emisie pri jeho spaľovaní v cestnej doprave. Okrem toho dokáže ukladať obnoviteľnú energiu v kvapalnej forme, čo uľahčuje jej transport a využitie v palivových článkoch na výrobu elektriny. V priemysle sa metanol používa pri výrobe chemikálií, plastov či formaldehydu.
Mohlo by vás zaujímať:
- AI dokáže pomôcť aj vyšetrovateľom. Takto jednoducho odhalí páchateľa
- Klimatickú krízu môže pomôcť odvrátiť aj tento netradičný druh stromu
- Od kasín po ekologické inovácie: Las Vegas ukazuje, že udržateľnosť je možná aj v púšti
Aj keď je oxid uhoľnatý vo vysokých koncentráciách nebezpečný, má svoje miesto v priemysle, napríklad aj pri výrobe čistých kovov či syntéze farmaceutík. Okrem toho sa často využíva aj pri výrobe syntetických palív ako nafta a benzín. Tento nový prístup na výrobu ekologického metanolu a oxidu uhoľnatého pomocou slnečnej energie je výnimočný, pretože tradičné metódy výroby sú veľmi energeticky náročné.
Produkcia ekologického metanolu dokáže znížiť emisie CO₂ až o 95 % v porovnaní s konvenčnými palivami a môže výrazne pomôcť krajinám, ako je Kanada, dosiahnuť cieľ nulových emisií do roku 2050.
Zdroj: HappyEcoNews