Ryža s nízkymi emisiami metánu: menej plynov, viac úrody

Ak sa táto odroda rozšíri do praxe, môže sa stať dôležitým nástrojom v boji proti klimatickým zmenám a zároveň zabezpečiť dostatok potravín pre rastúcu svetovú populáciu.
Ryžové pole
Zdroj: Pixabay

Pestovanie ryže je zodpovedné za približne 10 % celosvetových emisií metánu. Tento skleníkový plyn vzniká v anaeróbnych podmienkach zaplavených polí, kde sa darí metanogénnym mikroorganizmom.

Nová odroda ryže, vyvinutá tímom vedeným mikrobiologičkou Annou Schnürer zo Švédskej univerzity poľnohospodárskych vied a rastlinným biológom Yunkaiom Jinom z Čínskej poľnohospodárskej univerzity v Hunane, produkuje menej fumarátu – zlúčeniny, ktorá podporuje rast metanogénov – a viac etanolu, ktorý ich potláča. Výsledkom je výrazné zníženie emisií metánu pri zachovaní vysokej úrody, píše web happyeconews.com.

Nová odroda dosahuje výnosy až 8,96 tony na hektár, čo je takmer dvojnásobok svetového priemeru 4,71 tony. Dôležité je, že ide o ne-GMO rastlinu, vyšľachtenú tradičnými metódami kríženia. Vedci tiež testovali aplikáciu oxantelu – látky, ktorá ďalej znižuje produkciu metánu bez negatívneho vplyvu na pôdne mikroorganizmy alebo rastliny.

Ryža s nízkymi emisiami
Zdroj: ChatGPT

Výzvy a príležitosti pre poľnohospodárov

Účinnosť novej odrody závisí od zloženia pôdy a miestnych mikrobiálnych spoločenstiev, čo môže ovplyvniť jej výkonnosť v rôznych regiónoch. Ďalšou výzvou je motivácia farmárov na prechod k tejto odrode, keďže ich prioritou býva často výnos, nie environmentálny dopad. Vlády by mohli podporiť adopciu prostredníctvom dotácií alebo politík zameraných na znižovanie emisií v poľnohospodárstve.

Vedci momentálne pracujú na registrácii novej odrody v Číne a ďalších krajinách a skúmajú možnosti aplikácie etanolu alebo oxantelu na polia s cieľom ďalšieho zníženia emisií metánu.

Mohlo by vás zaujímať:

Krok k udržateľnejšiemu poľnohospodárstvu

Vývoj ryže s nízkymi emisiami metánu predstavuje významný pokrok v snahe o udržateľnejšie poľnohospodárstvo. Spojenie vysokých výnosov s výrazným znížením emisií metánu ponúka riešenie, ktoré môže prispieť k zlepšeniu potravinovej bezpečnosti a zároveň k ochrane klímy.

Total
0
Shares
Podobné články