Rok 2024 bude poriadne horúci. Hrozí smutný rekord

planeta zem
Zdroj: ChatGPT

Odkedy sa začali merať teploty na Zemi, bol minulý jún tým najhorúcejším v histórii meraní. Niektorí vedci dokonca predpokladajú, že to bude znamenať rovnako aj najteplejší rok. Posledných 13 mesiacov, ktoré sa merali, sú celkovo najteplejšími, v porovnaní s predchádzajúcimi mesiacmi v minulých rokoch.

Môžu za to najmä klimatické zmeny, rovnako ako fenomén El Nino. Podľa štatistických odhadov bude na 95 % 2024 teplejším ako predchádzajúci rekordér – rok 2023. Merania a štatistiky siahajú až do polovice 19. storočia, čiže sa porovnáva naozaj obrovská vzorka.

Aj takéto zmeny teplôt majú za dôsledok hneď niekoľko katastrof. Jednou z najznámejších sú obrovské horúčavy, ktoré sužujú niektoré oblasti. Obyvatelia a celkovo ľudia v týchto zóna sú vystavovaný rizikám, napríklad závratom či dehydratácii. Už viac ako 1000 ľudí umrelo z dôvodu masívnych horúčav pri náboženských púťach.

“El Nino je prirodzene sa vyskytujúci jav, ktorý bude vždy prichádzať a odchádzať. Nemôžeme zastaviť El Nino, ale môžeme zastaviť spaľovanie ropy, plynu a uhlia.”

Frederike Otto, klimatická vedkyňa

Môžeme si za to sami

Samotné El Nino ohrieva povrchové vody vo východnej časti Tichého oceánu, čím zvyšuje aj celkovú globálnu teplotu. Pomaly v poslednom období ustupuje, čo ale neznamená okamžité zmeny v počasí. Odborníci na túto problematiku vyzývajú zainteresovaných, aby sa svojim konaním pokúsili zmierniť dopady spôsobované spaľovaním fosílnych palív.

pariz
Zdroj: Pexels

Napriek prísľubom, že obmedzia globálne otepľovanie, sa krajinám doteraz kolektívne nepodarilo tieto emisie znížiť, čím sa teploty na desaťročia neustále zvyšujú. Za 12 mesiacov, ktoré sa skončili v júni, bola svetová priemerná teplota najvyššia zaznamenaná v akomkoľvek takomto období, a to o 1,64 stupňa Celzia nad predindustriálnym priemerom.

Zdroj: Reuters

Total
0
Shares
Podobné články