Fairphone 5: Výborne vybavený smartfón z udržateľných materiálov 

Fairphone 5
Fairphone 5 | Zdroj: Fairphone

Smartfóny značky Fairphone sú vyrobené z ekologických materiálov a zároveň sú zamerané na výšku uhlíkovej stopy, ktorú zanechávajú jeho majitelia na planéte. Kým ostatní výrobcovia sa pýšia najmä ekologickým balením, ktoré je bez plastov a prestali k telefónom pridávať nabíjačky, Fairphone ide podstatne ďalej.

Filozofiou firmy je vyrábať zariadenia z udržateľných materiálov a ľahko opraviteľné aj v domácich podmienkach. Zároveň poskytujú svojim výrobkom dlhšiu záručnú lehotu, než je bežným štandardom, až päť rokov. Pri smartfónoch zaručuje výrobca dokonca osem rokov aktualizácií systému. To je najviac zo všetkých výrobcov telefónov. 

Fairphone 5
Fairphone 5 | Zdroj: Fairphone

Spoločnosť týmito krokmi sleduje jediné – zaťažiť životné prostredie čo najmenej. Čo sa darí nielen použitými materiálmi pri výrobe telefónov, ale aj spôsobom dopravy a vďaka ľahkej opraviteľnosti výrobkov sa tak výrazne znižuje uhlíková stopa

Majiteľ Fairphone nemusí niekoľko rokov riešiť nákup nového mobilu, pretože hardvér postačí na dlhú dobu. Softvér bude dostávať osem rokov aktualizácie, a ak sa aj niečo pokazí, poškodenú súčiastku si doma vymení. Cieľom firmy je znížiť do roku 2045 uhlíkové emisie vznikajúce pri výrobe nových telefónov, ich preprave, odpade a používaní na nulu

Aktuálne na webe výrobcu nájdete v ponuke dva modely: Fairphone 4 a Fairphone 5. Starší model kúpite za 499 eur, novší má cenovku 699 eur. My sme sa bližšie pozreli práve na novší a lepšie vybavený model s číslicou 5 v názve.

Fairphone 5
Fairphone 5

Tabuľka parametrov

Rozmery162 x 76 x 9,6 mm
Hmotnosť212 gramov
Displej6,46-palcová uhlopriečka
OLED 1 224 x 2 700 pixelov
maximálny jas 880 nitov
90 Hz obnovovacia frekvencia
Gorilla Glass 5
ČipsetQualcomm Snapdragon QCM 6490
Operačná pamäť8 GB
Interné úložisko256 GB
microSD do 2 TB
Operačný systémAndroid 13
Softvérová podpora do 2031
Fotoaparáty50 MP hlavný (f/1.88), OIS, video 4K (30 fps)
50 MP ultra-širokouhlý (f/2.2), AF, makro od 2,5 cm
Pomocný ToF senzor
50 MP predný (f/2.45)
Batéria a nabíjanie4 200 mAh (vyberateľná) 30 W káblové nabíjanie
OstatnéČítačka odtlačkov (na boku), 5G, USB-C 3.0, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, GPS, Glonass, Galileo, Beidou, NFC, eSIM, IP55, MIL-810H, stereo repro
Cena699 eur

Dizajn čierneho a modrého Fairphone 5 neprekvapí, ale ak si telefón pozriete v transparentnej verzii, uvidíte na zadnej strane pod krytom časti jeho hardvérovej výbavy. Treba uznať, že to vyzerá efektne. 

Prednú stranu vypĺňa 6,46” OLED displej s jemným rozlíšením 1 224 x 2 700 bodov, až 90 Hz obnovovacou frekvenciou a maximálnym jasom 880 nitov. Proti poškodeniu ho chráni odolné sklo Gorilla Glass piatej generácie. O výkon sa postará čipset od Qualcommu doplnený 8 GB operačnou pamäťou a 256 GB úložiskom. Rozšíriť sa dá microSD kartami až do veľkosti 2 TB. 

Fairphone 5
Fairphone 5

Operačný systém Android beží zatiaľ vo verzii 13, no ako sme spomínali, aktualizácie budú chodiť až do roku 2031. Konštrukcia spĺňa certifikáciu odolnosti IP55, aj vojenský štandard MIL-810H. Nechýbajú na nej stereo reproduktory a okrem dvoch nanoSIM kariet si viete aktivovať aj eSIM

Čítačka odtlačkov je súčasťou vypínača v pravej bočnej stene. Pozornosť si zaslúži trojica 50 MP fotoaparátov. Dva nájdeme vzadu, jeden v malom výreze displeja. Selfie kamera s tak vysokým rozlíšením je raritou. Hlavný fotoaparát disponuje aj optickou stabilizáciou obrazu a širokouhlý fotoaparát s automatickým zaostrovaním zvláda makro zábery od vzdialenosti 2,5 cm. Videá zhotovíte aj v 4K

Fairphone 5
Fairphone 5

Vo výbave nechýba široká podpora navigačných satelitov, 5G konektivita, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, NFC na bezkontaktné platby ani rýchle USB-C 3.0. Batéria s kapacitou 4 200 mAh zvláda 30 W rýchle nabíjanie a do 50 % sa nabije za 20 minút.

Smartfóny opraviteľné aj v pohodlí domova donedávna ponúkala aj značka Nokia, ktorá kvôli tomu spojila svoje sily s firmou iFixit. No koncom roka spoločnosť informovala, že sa bude venovať už iba jednoduchým telefónom s tlačidlovou klávesnicou a smartfóny zo svojho portfólia postupne vypustí.  

Opraviteľná Nokia
Opraviteľná Nokia | Zdroj: Lenka Ivančíková

Posledným modelom, pri ktorom si poškodený displej alebo slabú batériu vymeníte aj doma, bola Nokia G42 5G. Na Slovensku ju kúpite za približne 200 eur. Hardvérovou výbavou je však na nižšej úrovni než Fairphone 5. 

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články