Česko vedie v recyklácii textilného odpadu. Viacero krajín im nestíha

Česko sa stáva lídrom v Európe v riešení problémov s odpadom z textílií, namiesto toho, aby k problému len prispievalo. Každoročne sa v Česku…
recyklovanie oblecenia
Česko sa stáva lídrom v Európe v riešení problémov s odpadom z textílií, namiesto toho, aby k problému len prispievalo. Každoročne sa v Česku vyhodí približne 180 000 ton textilu, z ktorých len 3 až 4 % končia vo zmesových odpadových košoch. Z toho je 39 000 ton triedených na recykláciu, zatiaľ čo 75 000 ton kontaminovaných a nerecyklovateľných textílií končí v zmiešaných odpadoch.

Ministerstvo životného prostredia v decembri 2023 oznámilo plány na zavedenie povinného zberu textilného odpadu od roku 2025. V súčasnosti takýto zber povinný nie je, čo znamená, že veľa oblečenia, ktoré by sa dalo znovu použiť alebo recyklovať, skončí na skládkach. Tento krok má za cieľ zladiť Česko s európskou smernicou o odpadoch. Dôraz sa odteraz kladie na to, aby sa recyklovalo viac textilu a zvýšila sa efektívnosť.

Aktuálne sa veľa textilu vyhadzuje do zmiešaných odpadových košov, čo znamená, že ich nemožno recyklovať. Stratégia zahŕňa zriadenie zberných miest v rôznych obciach, aby obyvatelia mohli výraznejšie zmierniť svoj textilný odpad.

pexels recyklovanie

Česko má približne 10 000 zberných miest pre textil, ale súčasný zákon o odpadoch vyžaduje len celkový zber, nie recykláciu. Nový plán dúfa, že sa zriadi viac špecializovaných bodov na prístupných miestach, ako sú mestské úrady alebo obchody, podobne ako to Česko robí pri batériách a elektroodpade.

V EÚ sa tvorí veľa odpadu

Krajiny EÚ vygenerovali v roku 2020 odhadom 6,95 milióna ton textilného odpadu, čo je približne 16 kg na osobu. Z toho bolo 4,4 kg na osobu zozbieraného oddelene na opätovné použitie a recykláciu, ale ohromných 11,6 kg skončilo v zmiešaných odpadoch.

Hlavnými zdrojmi takmer 7 miliónov ton ročného textilného odpadu EÚ sú oblečenie a domáce potreby. Odhaduje sa, že 4 až 9 % produktov uvedených na trh sa zničí skôr než sa vôbec použije. To predstavuje približne 264 000 až 594 000 ton textílií ročne.

Viac ako v polovici štátov EÚ je už povinný samostatný zber textilu, ale to väčšinou zahŕňa len opätovne použiteľný textil. Luxembursko a Belgicko majú najvyššie množstvo samostatne zozbieraného textilu, hneď za nimi nasledujú Holandsko a Rakúsko. Každý z nich má rozmanitý systém zberu naprieč dedinami, mestami a veľkomestami. Žiadny z nich však nezachytí viac ako polovicu svojho textilného odpadu a problém nekončí len pri zbere.

Total
0
Shares
Podobné články