spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Maroš Kováč 1.2.2012
Hodnoť článok:
0 0

Internetový čas

Rovnaký na celom svete!

Možno ste už o tom počuli, existuje to určitú dobu... Ja sám som sa s tým stretol už dávnejšie, ale keď som si dnes lámal hlavu nad časovými zónami, napadlo ma napísať na Zajtra.sk článok o internetovom čase. Veď taký tu ešte nie je, tak dúfam, že ma za to nezavrú...že kopírujem cudzie veci. :D

Čo to je?

No...tak jednoducho. Internetový čas je relatívne "nový" spôsob určovania času. Bol zavedený 28. októbra 1998 známou švajčiarskou hodinárčinou Swatch, ktorá chcela odstrániť časté problémy s časovými pásmami a zjednotiť čas na celom svete.
Možno sa pýtate, na čo je to, ty vole, dobré? Čo ma tak z hlavy napadá, používajú to hráči z celého sveta, ktorí si pomocou neho určujú čas stretnutie v nejakej onlinovke (WoW-káči a LoL-káčí a spol.), LIVE vysielanie rôznych relácií cez internet a tak podobne.
A čo je na tom najlepšie? Je rovnaký na celom svete! Taký internetový čas ako vidíte vy, vidí aj Američan s hamburgerom aj kengura v Austrálii. Dobré, nie?

Ako to funguje?

Internetový čas rozdeľuje deň na 1000 "úderov" (beats). Jeden beat predstavuje 1 minútu a 26.4 sekundy. Takzvaný "internetový deň" sa začína časom @000 a pravé poludnie je @500.

Swatch si k internetovému času vymysleli vlastný poludník, ktorý prechádza sídlom firmy Swatch v meste Biel vo Švajčiarsku. Takto už mali aj časové pásmo, ktoré nazvali BMT. To je rovnaké ako oficiálne časové pásmo Švajčiarska, teda UTC+1.

Krátka konverzná tabuľka

1 beat = 0,001 dňa
1 beat = 0,024 hodiny
1 beat = 1,44 minúty
1 beat = 86,4 sekundy

1 deň = 1000 beatov
1 hodina = 41,666 beatov
1 minúta = 0,6944 beatu
1 sekunda = 0,00157 beatu

Tak čo na to poviete? :)

Konverznú tabuľku som si požičal z webu timeanddate.com

Maroš Kováč Maroš Kováč

Mladý programátor, ktorý pchá nos do všetkého, čo súvisí s počítačmi a IT. Snaží sa perfektne naučiť C++, HTML, CSS a PHP. Zároveň funguje ako leader vývojárskej skupiny MacroGaming zaoberajúcej sa tvorbou počítačových hier.


Hodnoť článok:
0 0

8 komentárov k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

0 0 Miloš 25.2.2012 07:10:00
Nechcem kritizovať autora článku, pretože dal vedieť o zaujímavej veci, o ktorej som nevedel. Ale chcem kritizovať toho, čo tento čas zaviedol. Po prvé, máme časové zóny, ktoré sú prehľadné, pretože je tam + alebo - a hodina a teda vieme si čas vlastný prispôsobiť cudziemu, príp., naopak. Napr., viem, že Fringe sa vysiela v piatok večer amerického času, u nás je to teda niečo po polnoci v sobotu. Okolo 6:00 je to teda v pohode stiahnuteľné. Keby mám používať tento akože čas, tak si to musím konvertovať na normálny a keby som z iného časového pásma, tak si to musím ešte upravovať podľa svojho pásma. To znamená o jeden úkon viac. Osobne nevidím žiadny význam tohto akože času, nakoľko je neprirodzený (nie je 60-kový) a neprehľadný (treba prepočítavať a nesedia ani len minúty). Vidím to asi tak, že je to slepá cesta, tak ako bolo HD-DVD. Bežalo to naraz s BD a ľudia nekupovali, lebo si museli vybrať. Hoci existovali zariadenia podporujúce oba systémy, nebolo to dostatočne vyladené. Nakoniec výrobcovia pochopili, že sa to nikam nehýbe a HD-DVD skončilo. Podobne to vidím aj s týmto časom. Nedávam mu dlhú životnosť.
0 0 Maroš Kováč 20.2.2012 17:26:09
Práve preto nie je tak veľmi rozšírený. Keby mal nejaké významné využitie, bežal by na každom webe (a nie len na webe). No situácia je taká, že ho človek nájde možno na jednej stránke z 1000. Myslím však, že ako zaujímavosť je to dobré a oplatí sa o tom napísať. :)
0 0 Martin Kiss 19.2.2012 17:41:26
Nevidim zmysel toho casu. Je to zrejme iba marketing spominanej firmy.
1. Namiesto GMT by sa mal pouzivat BMT, co je GMT+0100. Vyhody? Nevyhody? Neni to jedno?
2. Mali by sme prepocitavat hodiny a minuty na „beaty“? To s casovymi pasmami nesuvisi, tak naco to je? Len tak? Asi ano.

„Je rovnaký na celom svete! Taký internetový čas ako vidíte vy, vidí aj Američan s hamburgerom aj kengura v Austrálii.“ – Zazrak! Ale presne to iste vidia aj pri „16:41 GMT“.
0 0 Ján Miškovec 6.2.2012 18:30:22
Chcelo by to spomenúť aj UNIXový čas aby to bolo komplexnejšie, ale inak fajn.
0 0 Maroš Kováč 3.2.2012 10:41:43
Uh, to som do článku zabudol napísať. Swatch si k tomu vymysleli nový poludník, ktorý prechádza cez ich sídlo vo Švajčiarsku a časové pásmo nazvali BMT. Doplním to do článku, vďaka za upozornenie. :)
0 0 Maroš Kováč 2.2.2012 22:44:19
Veľa ľudí by pri GMT zo zvyku zostalo. Pár ľudí z celého sveta sa asi sťažovalo, keď si vždy museli zladiť čas a prepočítavať ho podľa časových pásem...dopočul sa o tom SWATCH a bolo. A myslím, že SWATCH sa určite chcel aj takto zviditeľniť...
0 0 Michal Beno 2.2.2012 22:33:38
Zaujimave. Nieco na tom je, ale ja by som zostal pri <i>jednoduchsom</i> - +0 GMT ako svetovy cas. ...co bolo na tom zle?
Zajtra.sk > Život > Správy > Internetový čas


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama