spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Tony Brosh 7.10.2011
Hodnoť článok:
0 0

Next big thing príde z Izraelu

Nedávno som dočítal skutočne zaujímavú knihu s názvom "Startup nation", kde autori opisujú vznik a fungovanie štátu Izrael. Tento maličký židovský štát je od svojho vzniku v neustálom vojenskom konflikte s niektorým so svojich susedov, a tak je neuveriteľné, že má na americkej burze viac firiem, než celá Európa dokopy. Prečo? Dozviete sa v tomto článku ...

Určite ste už niekedy v živote začuli niečo o tom, ako Židia ovládajú našu planétu, čo je v skutku veľmi zaujímavé tvrdenie ak si predstavíme, že ich je dokopy len 14 miliónov. Mark Zuckerberg, Larry Page, Sergey Brin, a tak ďalej ... To všetko sú veľké mená, ktoré zmenili celý svet a spája ich okrem lásky k IT aj židovské vierovyznanie. Izreal je naozaj maličká krajinka, no to jej 8 miliónom obyvateľov nezabránilo, aby sa stali symbolom "Silicon Valley druhej strany zemegule".

Najjednoduchšia cesta ako zhrnúť, prečo sú Izraeliti takí úspešní je príbeh o elektrickom aute. Shai Agassi bol vo svojich 33 rokov mega úspešný "ajťák". Svoju izreaelskú firmu TopTier predal nemeckému SAPu za 400 mil. USD a po odkúpení sa dostal na vysokú pozíciu vo vedení nemeckej spoločnosti. Mal peniaze, štastie a nechýbalo veľa k tomu aby sa stal CEO celého SAPu. On sa však rozhodol opustiť spoločnosť a založiť nový startup s názvom Better Place.

Prečo by to niekto s takou úspešnou kariérou robil? Shai nie je obyčajný človek, možno aj preto ho v roku 2009 zvolili za jedného zo 100 najvplyvnejších ľudí planéty. Rozhodol sa zmeniť svet a zbaviť ho z väčšej časti závislosti na rope. Jeho cieľ bolo nájsť iný, lepší zdroj energie, ktorá bude poháňať automobilovú dopravy 21. storočia. Vedel, že táto úloha nie je jednoduchá, až priam utopická, no jeho túžba bola silnejšia než pochybovačné reči ľudí, ktorým o tom povedal.

Ako som písal vyššie, Shai nie je obyčajný človek a ak niečo chce, ide si za tým nech sa deje čo sa deje, a tak dostal šialený nápad: "poďme urobiť elektrické autá". Veľmi dobre vedel, že elektrické autá tu boli už minimálne 100 rokov, vedel však aj to, že dosiaľ nikto neprišiel na to, ako ich dostať medzi ľudí. Problém je v tom, že elektrické autá majú jeden háčik: batéria.

Batérie v dnešnom svete sú neskutočne drahé a strašne dlho sa nabíjajú. Ak by sme chceli dostať do auta super výkonnú batériu, ktorá by vydržala na jedno nabitie nejakých 1000 km, zistili by sme, že takáto batéria by bola drahšia, než auto strednej triedy jazdiace na naftu. Tento problém sa s nami ťahá už strašne dlho a nikto to zatiaľ nedokázal vyriešiť, až kým sa toho nechytil Shai.

Namiesto hľadania spôsobu ako rozšíriť kapacitu batérie a zrýchlenie nabíjania, mu napadlo vytvoriť systém, v ktorom batéria pri kúpe auta nebude hrať žiadnu úlohu. Človek kupujúci si nové auto na elektrický pohon si batériu k autu nekúpi a namiesto toho si ju prenajme rovnakým štýlom ako si od telekomunikačných operátorov prenajímame sim-kartu. Namiesto platenia 600 eur za iPhone ho vieme dostať za 99, s tým, že ho 2 roky splácame prevolanými minútami a tak podobne. S rovnakým konceptom sa do toho Aggasi pustil a v roku 2007 založil spoločnosť Batter Place, ktorá batérie ľuďom prenajíma. Namiesto minút človek platí za prejdené kilometre a auto dostane za zlomok ceny ropou poháňaného auta. Tým sa problém ceny elektrického auto vyparil a dovoliť si kúpiť takéto auto môže ktokoľvek.

Ostáva už len vyriešiť problém s nabíjaním, tento problém však nezabral Shaiovi veľa času a hneď prišiel s nápadom vytvorenia infraštruktúry, kde po celom Izraeli poumiestňoval výmenné stanice, kde človek zájde s autom ak mu končí batéria, pristaví auto nad robota, ktorý mu za 65 sekúnd dokáže vymeniť starý vybitú batériu za novú.

V súčasnosti je spoločnosť Better Place už v krajinách ako Dánsko, Japonsko, USA, Kanada, Austrália a samozrejme Izrael, kde je infraštruktúra hotová a všetko sa naplno testuje. Spojením s Renault-Nissanom sa Shaiovi podarilo získať jednu z 5 najväčších automobiliek sveta, ktorá elektrické autá vyrába a s investíciou cez 200 mil. USD firma mieri ku hviezdam.

Nič z toho by sa nestalo bez Aggasiho židovskej nátury. Neustále inovácie, neustále spochybňovanie autorít, sen zlepšiť svet a pomoc Žida Židovi ... to všetko má za následok, že Izrael napreduje dopredu. Gigantické firmy ako Intel, IBM, Microsoft atď to dávno pochopili a dnes v týchto firmách existujú tkz. "izraelské týmy", ktoré patria k najväčším inovačným článkom v týchto spoločnostiach a celkovo rozhodujú o tom, ako firma dopadne.

Príde mi to neuveriteľné zaujímave pozerať sa na tieto maličké krajinky ako Izrael, Singapur, Južná Kórea a iné, ktoré sú neustále pod tlakom vojenského konfliktu. Uvedomili si, že jediná cesta ako prežiť sú inovácie a byť vždy o krok pred svojim oponentom, vďaka čomu sú napr. v IT oblasti také úspešné. Píšem v IT, lebo je to IT stránka, ale samozrejme to je tak aj v ďalších oblastiach. V takom Singapure je najväčšia koncentrácia dolárovych milionárov na meter štvorcový na celom svete.

Pre tých z Vás, ktorých zaujal príbeh o elektrickom aute pripájam video z TED talk-u, ktoré som síce už pod jeden svoj článok pridal, ale "who cares" :)

Chceš byť upozornený na nové články od Tonyho ihneď po zverejnení? Pridaj si ma na Twitteri alebo Facebooku!

Tony Brosh Tony Brosh

Entrepreneur, geek, summer lover, "wish I had more time dude" etc.

Môj TWITTER: odkaz
Môj FACEBOOK: odkaz

Stay hungry, stay foolish! SJ


Hodnoť článok:
0 0

20 komentárov k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

0 0 Pilo Ponth 19.10.2011 23:09:49
No ono s kradnutim tazkej baterie to nemusi byt take "impossible" ako by sa mohlo zdat. Na nasej strednej skole raz skoro ukradli 12t sustruh, s tym ze ho preniesli cez pol skoly. Ale kedze uz zacalo svitat, nechali ho v hlavnom vestibule :D
0 0 Ernest Sawyer 10.10.2011 13:54:55
ale no tak, chlapci, nebuďte naňho takí zlí :)
0 0 - 10.10.2011 10:01:38
@marcel: suhlas. sposob vyjadrovania nenasvedcuje, ze by islo o skúseného manažéra-inovátora. priznám sa, že toto osobne vidím ako negatívum súčasného zajtra.sk - ide o niektoré články, ktoré nie sú podložené skúsenosťami, ale len nadšením a tým, že niekto niečo niekde počul, resp. čítal.
0 0 Marcel Zúbrik 10.10.2011 09:26:36
Odporúčam popracovať na komunikácii a spôsobe písania. Ešte stále pôsobíš príliš afektovane. Zhrniem to - tvoj prvý článok som zatvoril po prvom odstavci, tento som už dokázal prečítať, ale už som dnes čítal aj lepšie. Je to teda zlepšenie, ale nespokoj sa s tým prosím ťa. Ak sú tvojou cieľovou skupinou "teens", tak nič nemeň - v tom prípade ale súdiac aj podľa komentárov ostatných, neviem, či si trafil správny portál.

Mne osobne ešte prekáža jedna vec - anonymita. Buď si za svojimi názormi stojíš osobne, alebo je čosi od anonyma, ktorý sa môže zajtra otočiť, či stratiť. Môžeš byť skúsený manažér-inovátor, trénujúci sa písaním článkov v komunikácii, alebo môžeš byť tínedžer píšúci o tom, čo napísal niekto iný. Zatiaľ nemám pocit, že bol Tony Brosh to prvé.
0 0 Tony Brosh 9.10.2011 20:38:03
@Ernest :))) dik za like a share, k ostatnemu no comment :)
0 0 Ernest Sawyer 9.10.2011 20:01:09
@Tony: nesprávnosť údajov + absencia faktov nahradená zovšeobecňovaním, mýtami a utopistickými myšlienkami ospravedlňovať 100000000000000+ znakmi? :) A v čom ma to má inšpirovať, aby som sa stal židom? Alebo sa presťahoval do nejakej vojnou zmietanej oblasti nech je môj genofond pre budúce generácie kreatívnejší a vynaliezavejší? :D Ale za to ako si mi urobil dobrú náladu a úsmev dávam FB like aj sharujem na google+ :D
0 0 Tony Brosh 9.10.2011 19:51:00
@Ernest ak by som nezovseobecnoval, malo by to 1000000+ znakov a nikto by to nedocital do konca ... cielom clanku nie je ospevovat cudzie narody, ale inspirovat. Ak ta to neinspirovalo a mas iny nazor na pointu, ja to beriem, akurat s tebou nemozem suhlasit
0 0 Ernest Sawyer 9.10.2011 18:31:27
@tony: "Nič z toho by sa nestalo bez Aggasiho židovskej nátury. Neustále inovácie, neustále spochybňovanie autorít, sen zlepšiť svet a pomoc Žida Židovi ..."

Ja nevylučujem že aj niečo čo má za cieľ vytvoriť zisk nemôže pomôcť ľuďom, zlepšiť to svet a podobne. Prípadov kedy sa tak stalo je veľa. Ale tvrdiť, že to je zámer, je tvorenie novodobej mytológie. A zovšeobecňovací tón článku mi tu tiež nesedí. Znie to akoby článok písal nejaký neofyt nahypovaný z toho že si prečítal nejaký článok o Shaiovi Aggasim. A to so serióznym článkom a objektívnosťou nemá nič spoločné, len to ti kritizujem. Kritiku samozrejme prijať nemusíš, ale ako inteligentný človek by si sa mal nad tým aspoň zamyslieť ;)
0 0 Tony Brosh 9.10.2011 18:22:15
@Ernest na taku blbost sa ani neoplati odpisovat, ale tak raz to mozno pochopis
0 0 Ernest Sawyer 9.10.2011 17:51:56
Lary Page- polovičný žid (z matkinej strany) a dokonca NEBOL vychovávaný vo viere judaizmu

Kedy už ľudia konečne prestanú mystifikovať? o_O Zuckerberg žid, Sergey Brin žid..ok...ale Lary Page nie žid, Steve Jobs nie žid, Bill Gates nie žid atď atď atď...milujem to atď =) Je to krásna štúrovská záležitosť ktorá sa tvári ako tisic strán faktov skrátených do troch písmen. Od reality ďaleko. A robiť z nich (židov) altruistov ako z toho Shaia? Žiadny altruisti, je za tým len a len zisk.
0 0 Mike 9.10.2011 07:12:42
nice clanok a gratulujem k neobmedzenosti. PS: nice fakeId
0 0 Jozef Sukovský 8.10.2011 19:47:08
možno by som ešte v texte opravil, že Zuckerberga Page-a atď spája národnosť alebo etnická príslušnosť, nie vierovyznanie v zmysle judaizmu.
0 0 Igor Slovák 8.10.2011 16:28:13
Na pochopenie celého historickeho kontextu, ktory formoval zidovsku kulturu a vdaka tomuto tento osudom skusany maly narod, dokazal nie len prezit, ale aj generovat mnozstvo uspesnych ludi odporucam precitat siDejiny zidovskeho naroda od Paula Johnsona.
0 0 Tony Brosh 8.10.2011 14:04:42
@Martin Hovorka no keby kazdy rozmyslal ako ty, zrejme by nikto nic neurobil na tomto svete zo strachu, ze mu to niekto ukradne
0 0 Tony Brosh 8.10.2011 14:01:28
:))) Južna Korea samozrejme, idem to opravit ... thanks for feedback ;)
0 0 Alex Botev 8.10.2011 13:31:47
Tak tou Severno Kóreou si zabil :D
Celému článku to dodalo punc dôveryhodnosti :)))
0 0 Dušan Korytko 8.10.2011 12:33:43
Severná Kórea? :-D
0 0 Zdenko Pek 8.10.2011 12:29:56
@Martin Hovorka asi nie :-) kedze by hoc komu kto by auto vlastnil boli na nic a to z dovodu.

1) majtel auta si prenajal bateriu, preco by ju kupoval? (aj keby bola lacnejsia)
2) keby si ju kupil aj tak si ju musi vymenit (dobit) a tym padom ju vlastne nikdy nevlastní, lebo si ju len prenajima.
3) nevies,nevieme o ake baterie ide, podla mna ich nezapojis len tak do hocicoho a je to zrejme daky patent, takze aj v tomto pripade by bola zlodejovi na nic
4) samozrejme nevylucujem ludksu vynaliezavost a tiez formu zabezpecenia tejto baterie
5) este mozno zapolemizovat nad vahou tej baterie :-)
1 0 Martin Novák 8.10.2011 11:43:29
Chceš říct, že parkoviště budou plná aut, které obsahují baterii dražší než celé auto a ty baterie jdou vyndat zvnějšku za 65 sekund?

Tak to zloději autorádií a airbagů budou označení za zoufalce. Protože tohle udělá přes noc na středně velkém parkovišti z kohokoliv milionáře :)
0 0 - 8.10.2011 09:38:21
stačilo zmeniť štýl vyjadrovania sa a hneď ma text zaujal a prečítal som si ho do konca.. dobrá práce, takýchto článkov by som rád viac.. :)
Zajtra.sk > Život > Veda > Next big thing príde z Izraelu


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama