spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Tony Brosh 7.10.2011
Hodnoť článok:
0 0

Že kapitalizmus?

Bez omáčok poďme na to ... Žijeme v pojebanom svete. Na Slovensku si pekne v piatok chodíme na pivečká s chlastačmi, zatiaľ čo malí skurvení černoškovia nemajú čo do papuliek vložiť. V Tescu človek nenájde kura nenasiaknuté arzénom. Moja babka si zobrala pôžičku lebo na Jojke to tak pekne opisovali tak prečo nie a teraz ja to musím všetko za ňu uhradiť.

Sused si kúpil poršátko a myslí si, že jeho žena ho za to ľúbi viac než včera a nespí s ďalším susedom Ferom. Žijeme v kapitalizme. Prečo tento ekonomický systém mnohí milujú, druhí (moja babka) nemajú šajnu čo to je a ďalší na to úplne serú? Ako dlho ešte v kapitalizme žiť budeme? O tom všetkom sa nedočítate v nasledujúcich riadkoch.

Začalo to keď som sa narodil, zhruba pred 20 - 30 rokmi. Sedím si tak na terase a rozmýšľam. "Keď budem veľký a mesačne budem zarábať 10k, tak ak by som za mesiac relatívne nič neminul, za 3 roky by som si mohol kúpiť fáro."

O pár rokov neskôr som sa ocitol v sprche, kde najčastejšie meditujem vďaka stimulácii môjho mozgu kvapkami vody ... a opäť rozmýšľam. "Keď budem veľký a mesačne zarobím dvanástku, miniem z toho polovicu a polovicu si nechám na účte v banke, tak za takých 5 - 6 rokov si kúpim fáro."

Pred 5 rokmi. Opäť rozmýšľam, tentokrát asi na nejakom nudnom rande ... "Keď túto slečnu večer dám dole, ráno vypadnem z jej bytu a ostanem single, aj tak nezarobím ani fuka lebo nemám robotu. Výška mi zobrala aj posledné zbytky kreativity, ktoré som mal a tak zrejme ak zomrie nejaký dedo v banke na rohu, tak rýchlo zaberiem jeho miesto, mesačne zarobím tak 20k a tak zajtra si kúpim nové fáro, však robím v banke tak hádam, mi dajú nejaký fajný úverík."

A veru, nedali. A zrejme to ma zachránilo.

Kapitalizmus je hra dlhu. Hra, ktorá vo veľkom začala na prelome 19. a 20. storočia, mierne sa pribrzdila okolo 29teho a potom strmhlav (hore po rebríku) pokračovala až dodnes. Na začiatku bol celý koncept priam geniálny. Voľný trh, kde spoločnosti medzi sebou súperia, kto ponúkne zákazníkovi lepší produkt, antimonopolné úrady zabraňujúce deštrukcii konkurencie v jednotlivých odvetviach, ekonomický, technologický, logický progres všade po celom svete. Brutál. Spojte to s demokraciou a máme krásny svet. Samozrejme nič nie je dokonalé. Nejaká tá inflácia sa pritrafila, nejaké tie krízočky, zväčšujúca sa medzera medzi chudobnými a bohatými, ale v konečnom dôsledku, čo viac sme si mohli priať. Múdry človek, ktorý pochopil, že keď maká, študuje a má zdravý rozum, poväčšine neskončí zle. Riešime tu startupy, keď firma tak jedine globálna veď načo budem ponúkať softvér 2 miliónom keď ho môžem ponúkať 2 miliárdám a tak podobne.

Všetko je to krásne, teda aspoň pre to 1% - 2% ľuďí čo to pochopili alebo vyčítali niekde z knižky, resp. myslím youtube videa. Ovečky si krásne myslia, že štát najviac zarobí na daniach od právnických osôb, to však len preto, že nevedia, že ja si ten toaleťák, ktorým som si pred hodinou vytrel riť dám do nákladov a tak je pre mňa o 20% lacnejší (aj viac). Veru veru, ovečky to nemajú najľahšie, ale keď žijú v rozvinutej krajine, nie je to až také zlé.

Dokedy to ale môže pokračovať? Systém si začína uvedomovať určité diery, ktoré sú oveľa väčšie než nejaká inflácia, či skurvený hladujúci černoško. Pomaly prichádzame do obdobia, kedy sa svet dostáva pomaly ale iste do letargie. Viem, viem ... som na "IT" blogu a veď internet sa super vyvýja inovuje blablabla ... bullshit. Je to pomaly presítený trh a aj keď stále ide brutálne dopredu, môžme povedať to isté aj o ďalších odvetviach? Porovnaj si mobil, ktorý máš vo vrecku s autom na ktorom jazdíš v horizonte 20 rokov. Mobil sa zmenil na nepoznanie ale auto ... stále spaľuje ropu, stále jazdí po asfalte, stále znečisťuje svet a aj keď nejaké tie inovácie boli, nič svetoborné neprišlo. Zdravotníctvo ... ako dlho tu už máme rakovinu, AIDS a neviem čo ešte. To mi naozaj chcete tvrdiť, že je tam nejaký super rapídny progres? Energetický sektor. Na čom fičí svet posledných XYZ rokov? Uhlie a ropa. Prečo sme nevymysleli niečo lepšie za tých XYZ rokov? Voda, slnko, vietor či geotermálne pramene zďaleka nedokážu nahradiť fosílne palivá.

Narovinu. Môj názor. Subjektívny. Vec sa má tak, že svet sa pomaly ponára do času, kedy človek ako zdroj práce, nebude viac potrebný. Všetko mechanizujeme, AI, ... ak človek nemá prácu, dostáva nejaké smiešne prídavky od štátu, môže si dovoliť kúpiť fáro od firmy, ktorá ho predvčerom vykopla z fabriky, lebo kúpili nového robota, čo lepí tie hovadiny lacnejšie než on? Ak si človek nemôže dovoliť kúpiť tieto veci, pre koho to tie firmy vlastne robia? Môže hra dlhu fungovať večne?

Inovácie, inovácie, inovácie ... to nás spasí blablabla. Tak inovujme. Prestaňme kopírovať pojebaný Groupon a vynájdime liek na rakovinu. Vyserte sa na skurvené vydávanie nových verzií automatických práčiek a radšej urobte jednu poriadne, ktorá vydrží 50 rokov a stále ju budú ľudia kupovať. Zabudnite na startupy typu Finviz ... paráda, nabalím sa prachmi, lebo som dostal nápad jak využiť svoje schopnosti, ale skutočne ak sa pozriete dopredu do budúcnosti, tieto finvizy neposúvajú svet dopredu. Sú to pičoviny. Kamerový čip v oku slepej ženy, ktorý vysiela elektrické signály do mozgu a vďaka tomu vidí ... to je startup. 3D tlačiareň na tlačenie ľudských orgánov ... to je startup. Elektrické auto, ktoré môže naozaj fungovať bez toho aby som musel vlastniť tú drahú ťažko nabíjateľnú batériu ... to je startup.

Príde mi to, že ľudia, ktorí mali tú česť získať kvantum informácii vďaka čomu zbohatli práve preto, že dekódovali kapitalizmus, zabúdajú poďakovať formou skutočných inovácií. Kapitalizmus nie je dlhodobý systém, presne tak isto ako socializmus nebol dlhodobým systémom. My nemáme 10 planét aby sme každý rok mohli meniť iPhone za nový druh a obrazne tak míňali zdroje, ktoré nám táto planéta dala. Zabudli sme na to, že ekonómia má byť veda, ktorá nás učí ako efektívne narábať so zdrojmi, ktoré nám naša Zem dala. Namiesto toho nás učí naháňať sa za profitom.

Inšpirujme sa, kritizujme, diskutujme ... buďme ľudia, ktorí ako Steve Jobs posúvali hranice nemožného dopredu bez ohľadu na to, čo robí moja konkurencia.

Tony Brosh Tony Brosh

Entrepreneur, geek, summer lover, "wish I had more time dude" etc.

Môj TWITTER: odkaz
Môj FACEBOOK: odkaz

Stay hungry, stay foolish! SJ


Hodnoť článok:
0 0

6 komentárov k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

0 0 Tony Brosh 8.10.2011 22:01:23
@mhp super feedback, thanks ... prvy clanok, tak viem co vadi a co nie.

@Martin v podstate mi to je jedno, co si kto mysli a cele poburovanie s tym spojene, skor mi ide o to aby to ludia docitali do konca a zamysleli sa a ak to nedocitaju do konca kvoli vyjadrovaniu, treba samozrejme zmenit styl pisania :)

@lukas presne
0 0 - 8.10.2011 21:12:05
IMHO sa to tiež moc nehodí a to z jednoduchého dôvodu: sú ľudia, ktorí vulgárne slová nepoužívajú a teda nemajú príliš radi takéto články. Naproti tomu, sú ľudia, ktorí si kľudne nadávajú a nevadí im to, ale s tým, aby im vadil článok, lebo bol napísaný slušne som sa asi ešte osobne nestretol. Teda je to podľa mňa zbytočné a takisto nevkusné. Jasné, že sa mnohí vyjadrujú v súkromí vulgárne, ale na verejnosti to je prejav neúcty voči ľuďom, s ktorými človek komunikuje. Prirodzene, je to na autorovi, toto je môj názor.

(btw, moja reakcia, čo sa týka samotného obsahu: nedočítal som článok po polke. Nízka úroveň vyjadrovania ma presvedčila, že sa to po polke už asi nepozdvihne nad úroveň rečí v krčme pri X-tom poháriku a nemal som absolútne žiadnu motiváciu čítať ďalej, keďže ma také reči nebavia počúvať, nieto ešte čítať. Ale opäť - môj názor, možno sú reakcie ostatných čitateľov iné... ).
0 0 - 8.10.2011 09:31:47
@Tony: nejde o otváranie mysle, som zástancom libertarianizmu, decentralizácie a obmedzeniu moci štátu, som proti FIAT monetary policy, súčasnému fungovaniu vecí a celému obmedzovaniu technologického pokroku v prospech udržania kapitalizmu.. ako vidíš, som na tvojej strane rieky, nešlo mi o tvoje názory, s nimi sa stotožňujem.. išlo mi o štýl tvojho písania, ktorý mi skôr pripomína výkriky bezdomovca, ktorý sa trošku pomiatol a neostáva mu nič len nadávať na systém, než seriózneho autora "blogu"..

@Lukas: ja netvrdím, že nenadávam.. práve naopak, v súkromí mám vďaka nahradzovaniu každodenných výrazov nadávkami až problém so slovnou zásobou.. :D mne, ale ide o to, že by som si v živote nedovolil vulgárne napísať článok.. dobre, hovoríme o nete, ale vieš si predstaviť tento článok napr. v Profite? čo by asi tak povedali čitatelia? podľa mňa by to skončilo škandálom..
0 0 Lukas Kubovic 8.10.2011 01:28:26
Martin mas pravdu ze taketo vyjadrovanie neni bezne a asi ani slusne ale ani do prdele takze moc by som to vyjadrovanie neriesil

A clovek zvacsa potrebuje nieco co by ho poburilo znechutilo sokovalo aby sa na chvilocku zastavil a zacal uvazovat A mozno by vacsina ani na tu chvilocku nezastavila a pokracovala by v nahanacke za svojim kuskom kolaca ktory si chce kazdy utrhnut pre seba Stale sa nahanam za kolacom dostanem ho dostanem svoj kus kolaca Alebo mam svoj kus kolaca a chcem vacsi kus lebo tento mi nestaci A mozno sa nejaky clovek zastavi a zisti ze ten kus kolaca ktory si utrhol pre seba je len zmes umeliny ktora mu v skutocnosti vobec nechuti a zase niekto moze zomriet so slastnym pocitom ze si utrhol svoj kus kolaca a je maximalne spokojny

Nemali by sme sa hnat za blbostami ale riesit podstatne veci Teda toto je posolstvo tohto clanku teda aspon pre mna A kazdy v tom clanku moze vidiet hocico a moze si z neho zobrat hocico
Presne tak ako aj od zivota
0 0 Tony Brosh 7.10.2011 22:58:45
Otvor si myseľ bro :)
0 0 - 7.10.2011 15:44:43
? Autor si robí srandu ?

Čo je to za jazyk, vyjadrovanie a čo do prdele má tento článok vhodného na uverejnenjie na IT stránke?
Zajtra.sk > Život > Veda > Že kapitalizmus?


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama