spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Dušan Kocúrek 19.8.2011
Hodnoť článok:
0 0

Manažment projektu inak - Kľúčom je viditeľnosť

Agilne preferuje jednoduchosť a viditeľnosť.

Sledovanie úloh, ich priradenia a progresu je v klasickom manažmente zväčša úlohou projektového manažéra. V agile/scrume je to ale úloha celého tímu. Prečo? Lebo manažment agilného projektu je založený na spolupráci ľudí (viď Roly).

Kľúčom je viditeľnosť, pretože podporuje dôveru klienta, manažmentu a aj ľudí v tíme samotnom. Koľkokrát ste mali pocit, že robíte podstatne viac ako kolega sediaci vedľa Vás? Je to ale skutočne tak? Projektový manažéri možno majú prehľad, no často táto viditeľnosť chýba na úrovni tímu.

Tabuľa

Zabudnite na Microsoft Project. Viditeľnosť projektu pre všetkých v ňom nie je možná. Použite jednoduchú tabuľu rozdelenú na viacero stĺpcov. Každý stĺpec popisuje stav úlohy. Papierik predstavuje úlohu.

Obrovskou výhodou je, že Vám stačí len letmý pohľad a okamžite viete stav projektu.

 • Máte viac papierikov na ľavej strane? Pravdepodobne je toho pred Vami ešte veľa.
 • Je veľa papierikov v strede? Máte veľa vecí otvorených. A je ich dokonca viac ako členov tímu? Pravdepodobne by ste si mali prečítať niečo o Getting Things Done (GTD).

Navyše ak takáto tabuľa je v miestnosti, v ktorej je aj tím, tak zmenu, resp. progress, v projekte postrehnete už len periférne keď kolega vstane a presunie papierik.

Distribuovaný tím?

Hmm, pre distribuovaný tím nebude asi jednoduché dosiahnuť takýto vizuálny manažment.

Niektorí sa snažia tabuľu fotiť, potom fotky posielať alebo zdieľať cez wiki do inej lokácie. Výsledok? Nepoužiteľné, pretože vidíte iba rozloženie papierikov, nie detaily. Jediným riešením je dobrá elektronická aplikácia.

Stačí vidieť a byť videný?

Nie, nestačí. Ak by manažment projektu mal byť iba v presúvaní papierikov, tak v podstate nemáte tím.
Základom je komunikácia. Scrum preto odporúča jednoduchú techniku nazývanú denný standup:

 • Tím sa stretne pred tabuľou každý deň v ten istý čas, ktorý vyhovuje všetkým.
 • Každý člen tímu má jednu minútu na zodpovedanie troch otázok. Len jednu minútu nič viac. Čas je najcennejším.
 • Na čom som pracoval včera?
 • Na čom budem pracovať dnes?
 • Aké mám problémy?
 • Potrebujte prebrať viacero detailov? Pokračujte na inej porade a len tí, ktorí majú čo povedať. NIe celý tím.

Zo začiatku vám to bude pripadať ako ďalšia zbytočná porada, ale pri dobrej organizácii je tento míting veľmi efektívnźm spôsobom zdieľania informácii o stave projektu. Najdôležitejšie pre mňa pri tomto spôsobe je, že mnoho informácií vám prejde cez hlavu. Informácie, ktoré sa vynoria v momente keď ich budete potrebovať. Tzv. AHA moment.

Tipy

 • Papierik presúvajte v momente, keď sa mení stav úlohy, nie raz týždenne.
 • Použite rôzne farby pre rôzne typy úloh.
 • Niektoré tímy používajú farbu podľa toho, kto na úlohe pracuje. V agilnom projekte ale chceme mať tím multidisciplínnym, a preto ja osobne to neodporúčam.
 • Indikujte problémy s úlohou vizuálne. Pripnite farebný špendlík, resp. malý červený papierik.
 • Rôzne tvary zlepšia prehľad.
 • Rozdeľte stĺpce na viacero stĺpcov ak váš process je komplikovanejší.
 • Vyhradťte si čas tabule na tzv. parking lot. Parkovisko úloh, ktoré tím nie je schopný samostatne riešiť, resp. nie je zatiaľ jasné čo s úlohou.
 • Tabuľa nie je len pre IT projekty. Obrázok hore zobrazuje úlohy operation tímu.
 • Vytlačte si malé fotky alebo avatarov reprezentujúcich členov tímu. Urobte niečo pre rozveselenie.
 • Používate dovolenkovú aplikáciu? Dajte fotky dovolenkujúcich do samostatnej časti tabule. Jendoduché nie?

Užitočné odkazy

A nakoniec otázka, ktorú by ste sa mali spýtať pred odchodom z práce.

Dušan Kocúrek Dušan Kocúrek

Pracujem ako agile kouč, najčastejšie v NAVTEQ/Nokia/Ness. Keď netrénujem, tak pravdepodobne programujem v .NET. Zakladateľ slovenskej agilnej komunity Agile@Slovakia, http://www.agile.sk. Produktový vlastník riešení ScrumDesk (http://www.scrumdesk.com, http://www.scrum.sk) - aplikácie pre manažment agilných projektov pomocou Scrumu.


Hodnoť článok:
0 0

5 komentárov k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

0 0 Zdenko Vrabel 23.8.2011 15:49:35
Pekny clanok,

Tusim ze raz som sa zucastnil na Vasej prezentacii alebo prezentacii kolegu. Bolo to davnejsie. SCRUM je vyborna metodologia ale najvacsi problemom SCRUMu s ktorym som sa stredol nieje ani o velkosti projektov/teamov ale o, ze v niektorych firmach nieje vola na SCRUM plne prejst. Hlavne stredny management si z toho vyberie to svoje. Velmi oblubene su kazdodenne meetingy no desi ich predstava ze vlastne k tomu patri aj pojem samoriadenia a dodnes proste sa nevedia zbavit Waterfallu. Taktiez som zazil problem prejst na SCRUM v teamoch, kde clovek bol alokovany 20% na taky projekt, 50% na taky projekt alebo aj pri tzv. support teamoch kde vlastne stories nemaju vyznam a veci sa riesia doslova za behu. SCRUM je velmi fajn metodologia. Som rad ze tu clovek moze najst aj taketo clanky a dufam ze od Vas podobnych clankov bude pribudat.
0 0 Martin Rajniak 22.8.2011 15:32:23
Dobrý deň,
pekne napísaný článok. Mne sa scrum zapáčil hneď ako som o ňom prvykrát počul. Hlavne ma zaujala Vaša aplikácia a nakoľko je to aj do piatich používateľov zadarmo, pri prvej príležitosti ju vyskúšam. A takisto som zvedavý na Váš názor, čo sa týka aplikácie scrum na malé, a prípadne neskúsené tímy. Ďakujem.
0 0 Dušan Kocúrek 21.8.2011 22:26:08
Ahoj Jozef. Dakujem za komentar. Nastroje si najde kazdy sam podla toho ake potrebuje. Vzhladom nato, ze sam som autorom jedneho takeho som to nemienil spominat.

Zaujimalo by ma viac preco to podla Teba nefunguje na prilis malych alebo prilis velkych projektoch. Mozes mi napisat svoje skusenosti na email, pls? Zaujima ma to ako kouca (dusankocurek@hotmail.com). Dakujem.

Ale suhlasim, ze kanban je jednoduchsi a lahsie udrzatelny proces riadenia.
0 0 Jozef Sukovský 21.8.2011 17:15:34
možno by som na tvojom mieste spomenul pre záujemcov scrumtooly, (napríklad od agile42 alebo greenhopper od jira). a najmä to, že na príliš malých alebo na veľkých tímoch ti to nikdy fungovať nebude. a možno ešte to, že ak tabuľu chceš veľmi upravovať, tak už scrum až tak nedodržíš a je lepšie sa riadiť kanbanom. ale inak napísané pekne.
0 0 - 20.8.2011 21:13:57
super clanok, dakujem
Zajtra.sk > Život > Rozvoj projektu > Manažment projektu inak - Kľúčom je viditeľnosť


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama