ZF otvorilo v Českej republike prvú továreň s nulovými emisiami

ZF Klášterec nad Ohří
ZF Klášterec nad Ohří | Zdroj: ZF

Spoločnosť ZF sa v Českej republike venuje napríklad výrobe bŕzd a ich komponentov, prevodoviek do elektrických vysokozdvižných vozíkov či výkonovej elektronike pre elektromobily.

Mohlo by vás zaujímať:

Závod, ktorý je súčasťou divízie Electrified Powertrain Technology, podporuje úsilie spoločnosti dosiahnuť  do roku 2040 klimatickú neutralitu vo všetkých hodnotových reťazcoch. Technologická spoločnosť postupne prechádza na udržateľne vyrábanú energiu na všetkých miestach, zvyšuje energetickú efektívnosť procesov, elektrifikuje významnú časť svojich produktov a využíva recyklované materiály.

Svoju prvú továreň s nulovými emisiami otvorilo ZF v Klášterci nad Ohří po renovácii trvajúcej len necelý rok a pol. Firma chce postupne previesť na klimaticky neutrálnu energiu všetky svoje závody po celom svete.

“Udržateľná transformácia v lokalite Klášterec je prelomová pre celú našu výrobnú sieť a pomáha nám výrazne znižovať emisie skleníkových plynov,” povedal Stephan von Schuckmann, člen predstavenstva ZF.

Dôležitým aspektom fabrík s nulovými emisiami je nielen zásobovanie elektrární čistou elektrinou, ale v ideálnom prípade aj elektrinou vyrobenou vlastnými silami. V Klášterci vyrába FV elektrinu spolu približne 3 400 solárnych modulov umiestnených na strechách a na zelenej ploche pri halovom komplexe. To pokrýva približne 20 % ročnej spotreby elektrickej energie elektrárne. Všetka nakupovaná elektrina pochádza z obnoviteľných zdrojov, najmä z veternej a vodnej energie.

ZF Klášterec nad Ohří
ZF Klášterec nad Ohří | Zdroj: ZF

Vykurovací systém v českom závode e-mobility bude fungovať aj bez fosílnych palív. Tepelné čerpadlá nahrádzajú predchádzajúci plynový vykurovací systém a podľa ZF znižujú pôvodné náklady na vykurovanie o 50 %.  V zimných mesiacoch zasa závod v Klášterci využíva na klimatizovanie objektov prirodzený chlad okolia.

Total
0
Shares
Podobné články