Podľa analýzy Konfederácie britského priemyslu (CBI) sektor čistej energie a dekarbonizácie v Spojenom kráľovstve rastie trikrát rýchlejšie ako zvyšok ekonomiky. V roku 2024 zaznamenal 10 % rast a vygeneroval pridanú hodnotu vo výške 83 miliárd libier (približne 97 miliárd eur). Táto oblasť zahŕňa firmy zamerané na obnoviteľné zdroje energie, zelenú oblasť financií, elektromobilitu či recykláciu a poskytuje takmer milión pracovných miest s nadpriemerným zárobkom.
Priemerná mzda v tomto sektore dosahuje už 43 000 libier ročne (približne 50 300 eur), čo je o 5 600 libier (6 500 eur) viac ako je celonárodný mzdový priemer. Analýza ukazuje, že hospodársky rast a boj proti klimatickým zmenám idú ruka v ruke. Ministerka financií, Rachel Reeves, vyhlásila, že “net zero“ je priemyselnou príležitosťou 21. storočia, čím reagovala na kritiku, že ekologické opatrenia brzdia ekonomický rozvoj.
- Motorový olej na rastlinnej báze ukázal skvelé výsledky aj na prestížnych pretekoch
- Ako môžeme cestovať ekologickejšie? Tieto rady zmenia váš pohľad
- V japonských mestách sa lepšie dýcha a je v nich menšie teplo. Ako to dokázali?
Napriek rastu niektoré politické strany, ako Reform UK politika Nigela Faragea, tvrdia, že klimatická politika ekonomiku poškodzujú. Konzervatívna strana, ktorá v roku 2019 schválila cieľ uhlíkovej neutrality do roku 2050, teraz tvrdí, že opatrenia sú ekonomickou záťažou. CBI však upozorňuje, že ich nečinnosť by bola ešte drahšia.
Čistá energia ako základ bezpečnosti a rastu
Podľa britského ministra energetiky, Eda Milibanda, tieto čísla dokazujú, že čistá energia je kľúčová pre rast ekonomiky, energetickú bezpečnosť a tvorbu pracovných miest. Sektor dekarbonizácie sa už teraz podieľa na britskom HDP viac ako poľnohospodárstvo či reklama. V roku 2023 rástol o 9 %, v roku 2024 o 10 %, pričom naďalej expanduje naprieč celou krajinou.

Najväčšie centrá “net zero“ ekonomiky sú v západnom Anglicku, Yorkshire a juhozápade krajiny. V Škótsku od roku 2022 vzrástol počet pracovných miest v tejto oblasti až o 20 %. Navyše, produktivita v sektore je o 38 % vyššia než britský priemer, čo nie je vôbec zanedbateľné číslo.
Vysoké ceny energií v posledných rokoch boli spôsobené najmä nárastom cien plynu po ruskej invázii na Ukrajinu. Zvýšenie podielu obnoviteľných zdrojov v Británii by pomohlo znížiť závislosť od fosílnych palív a stabilizovať ceny. Podobné trendy vidieť aj v iných častiach sveta – v Číne tvorili obnoviteľné zdroje v roku 2024 rekordných 10 % HDP.
Zdroj: Guardian