Výskumníci zisťujú, či dokážeme umelo ochladzovať planétu

Západ slnka v Liverpoole
Západ slnka v Liverpoole | Zdroj: Lenka Ivančíková

Veľká environmentálna skupina chce zistiť, či solárne geoinžinierstvo dokáže bojovať proti klimatickým zmenám alebo či môže spôsobiť nové problémy. Celý rad taktík zahŕňa  ochladzovanie planéty odrážaním slnečného svetla, a zaoberá sa aj umelým zosvetľovaním oblakov alebo vytláčaním reflexných častíc do atmosféry.

EDF má obavy z pokusov

Zatiaľ však majú vedci málo informácií o tom, aké následky môže toto narušenie prírodných javov vyvolať. Podľa The New York Times plánuje Fond na ochranu životného prostredia (EDF) poskytnúť “milióny dolárov” v grantoch na výskum solárneho geoinžinierstva. Fond má obavy zo solárneho geoinžinierstva, a preto podporuje štúdie o možných dôsledkoch rôznych riešení.

Rozhovory na tohtoročnom marcovom zhromaždení OSN pre životné prostredie nepriniesli nové medzinárodné usmernenia týkajúce sa solárneho geoinžinierstva. Od roku 2010 platí zastarané globálne  moratórium  na určité druhy pokusov.

Napríklad posielanie reflexných častíc do atmosféry, nazývané vstrekovanie stratosférického aerosólu (SAI), by mohlo rozšíriť antarktickú ozónovú dieru. Mexiko zasa zakázalo experimenty po tom, čo jeden geoinžiniersky startup vypustil meteorologické balóny naplnené oxidom siričitým, pričom ten môže viesť ku kyslým dažďom.

ciara

Mohlo by vás zaujímať:

ciara

Riešením je rýchle zníženie emisií skleníkových plynov

To je len niekoľko dôvodov, prečo sa odborníci obávajú pokročiť v solárnom geoinžinierstve bez lepšieho pochopenia potenciálneho dopadu na životné prostredie. Zatiaľ hlavným spôsobom, ako zvládnuť klimatické zmeny, je čo najrýchlejšie zníženie emisií skleníkových plynov. To zostáva najvyššou prioritou EDF.

Zdroj: theverge.com

Total
0
Shares
Podobné články