Vedci ovládajú šváby pomocou UV helmy na hlavách hmyzu

Vedci z Univerzity v Osake vybavili kybernetický hmyz miniatúrnymi prilbami, vďaka ktorým môžu ovládať jeho pohyb v rôznych prostrediach.
Kyber šváb
Zdroj: resou.osaka-u.ac.jp

A to bez nutnosti invazívnej chirurgie či zložitého vnútorného zapojenia. Vedúci výskumu Keisuke Morishima, vysvetlil, že tento prístup k vytváraniu takzvaného cyborg hmyzu je z viacerých hľadísk lepší než tradičné metódy zasahujúce priamo do nervovej sústavy. Namiesto toho, aby sme prepisovali hmyzí mozog, navigujeme ho cez jeho vlastné zmysly. Vďaka tomu je celý systém bezpečnejší, stabilnejší a zároveň aj dlhodobo udržateľný. Téme sa venoval portál Newatlas.com.

Šváb s helmou a UV diódami

Helmy sú vybavené malými ultrafialovými svetlami, ktoré sú špeciálne vyvinuté pre šváby. UV diódy napája batériový batoh spojený s bezdrôtovým senzorom, ktorý zaregistruje, keď sa šváb zastaví. Práve vtedy sa UV svetlá aktivujú. Tento trik využíva fenomén nazývaný negatívna fotoaxia – teda prirodzený inštinkt hmyzu vyhýbať sa UV svetlu. Výsledok? Šváb sa podľa potreby rozbehne v požadovanom smere. Ako to vyzerá v praxi, si môžete pozrieť vo videu nižšie.

Smart helma pre švába: Ovládanie bez drôtov a invazívnych zásahov

Celý hardvér – teda helma, bezdrôtový senzor a batéria – je dostatočne malý na to, aby šváb nebol obmedzený v pohybe. Ovládanie je až prekvapivo presné. Nasmerovaním UV svetla do ľavého alebo pravého oka dokážu výskumníci zmeniť smer chôdze. Tím publikoval detailné výsledky v prestížnom časopise Advanced Intelligent Systems, kde opisujú sériu 150 testov, v ktorých šváby opakovane úspešne prešli bludiskom. Až 94 percent z nich našlo cestu von – naproti tomu bežní šváby bez helm by si poradili iba v 24 percentách prípadov.

Etickejšie a udržateľnejšie riešenie pre biotechnológie

Na rozdiel od predchádzajúcich pokusov s elektrickými impulzmi, ktoré síce dokážu dočasne švábov kontrolovať, ale po čase strácajú účinnosť (hmyz si jednoducho zvykne a prestane reagovať), nový bio-hybridný systém je výrazne šetrnejší. Ovládanie cez prirodzené zmyslové dráhy znižuje poškodzovanie hmyzu a umožňuje dlhodobé a konzistentné nasadenie.

Kyber šváb
Zdroj: resou.osaka-u.ac.jp

Nemali by ste prehliadnuť:


Kam môžu kyberšváby zamieriť?

Okrem laboratórnych hier v bludisku by kyberhmyz mohol pomôcť aj v praxi, napríklad pri pátracích a záchranných misiách po prírodných katastrofách v ťažko prístupnom teréne alebo pri monitoringu chránených biotopov bez narušenia rovnováhy prostredia. Popri tom sa otvárajú aj možnosti pre technicky nenápadný prieskum či špionáž – takže ak najbližšie uvidíte švába s drobnou helmou na hlave, možno niekto práve sleduje vaše kroky.

Total
0
Shares
Podobné články