V Sarajeve sa nedá dýchať. Kvalita ovzdušia je horšia ako v Indii

Mesto s populáciou približne 315-tisíc obyvateľov nemá významný priemysel, keďže fabriky boli zničené počas vojny v 90. rokoch.
sarajevo
Zdroj: Reuters

Hlavné mesto Bosny a Hercegoviny, Sarajevo, sa tento týždeň ocitlo pod hustou prikrývkou hmly a smogu, čo dramaticky znížilo viditeľnosť a prinútilo mnohých obyvateľov zostať doma, prípadne vycestovať mimo mesto. Úroveň znečistenia dosiahla nebezpečné hodnoty a podľa portálu IQAir sa mesto zaradilo medzi najznečistenejšie na svete, hneď na druhé miesto za indickým Dillí. V Európe si Sarajevo drží nelichotivé prvenstvo, pričom na desiatom mieste sa umiestnila aj severomacedónska metropola Skopje.

Mesto s populáciou približne 315-tisíc obyvateľov nemá významný priemysel, keďže fabriky boli zničené počas vojny v 90. rokoch. Avšak jeho poloha v údolí obkolesenom horami spôsobuje tzv. teplotnú inverziu. Tá počas zimy zachytáva chladný vzduch spolu so znečistením. Kombinácia výfukových plynov, spaľovania nekvalitného uhlia a dreva, ako aj zastarané dieselové vozidlá prispievajú k tomu, že sa Sarajevo počas zimných mesiacov mení na smogovú arénu.

Mohlo by vás zaujímať:

Vysoké budovy tiež nepomáhajú

Situáciu zhoršuje aj výstavba výškových budov, ktoré blokujú prirodzené veterné koridory. Obyvatelia mesta sú frustrovaní. Niektorí nosia masky, iní obmedzujú svoje aktivity na minimum. Rodičia sa obávajú o zdravie detí, ktoré športujú, a starší ľudia majú problém vôbec dýchať. No jednoducho nelichotivá situácia.

Zatiaľ čo vláda minulú zimu sľúbila opatrenia, ako zákaz starých vozidiel či prerušenie vyučovania pri zhoršení kvality ovzdušia, tieto kroky dodnes neuskutočnili. Kantonálna vláda tvrdí, že investuje do verejnej dopravy a energetickej efektívnosti, no podľa odborníkov to nestačí, a musí sa prísť s širokospektrálnym plánom na záchranu mesta.

Riešenie vidia v eliminácii fosílnych palív a redukcii dopravy, ktorá zahlcuje ulice. Kým sa však nepodniknú konkrétne kroky, Sarajevu hrozí, že bude naďalej čeliť neznesiteľným podmienkam, ktoré poškodzujú zdravie a kvalitu života jeho obyvateľov.

Zdroj: Reuters

Total
0
Shares
Podobné články