V japonských mestách sa lepšie dýcha a je v nich menšie teplo. Ako to dokázali?

Aktuálne sa Tokio môže pochváliť viac než 5 700 zelenými strechami, ktoré pokrývajú až 180 hektárov plochy – teda 1,8 milióna m² zelene uprostred betónovej džungle.
zelene strechy japonsko tokio
Zdroj: ChatGPT

Japonské Tokio už viac ako 20 rokov zápasí s intenzívnymi horúčavami a dôsledkami globálneho otepľovania originálnym spôsobom. Svoje mestské budovy premieňa na zelené oázy plné pokoja. Vďaka predpisu s názvom Nature Conservation Ordinance (Nariadenie na ochranu prírody), ktorý platí od roku 2001, sa strechy budov menia na záhrady, čím výrazne prispievajú k ochladzovaniu mesta.

Zákon stanovuje, že všetky nové alebo renovované súkromné stavby s rozlohou nad 1 000 m² a verejné budovy nad 250 m² musia mať na strechách zeleň. Pri rozsiahlejších projektoch nad 5 000 m² je povinnosť pokryť zeleňou minimálne 25 % strešnej plochy, Pri menších budovách je to aspoň 20 %. Aby to mesto zvládlo bez problémov, spustilo širokú informačnú kampaň, ktorá ľuďom vysvetlila výhody zelených striech.

Mohlo by vás zaujímať:

Jednoznačné výsledky

A výsledok? Aktuálne sa Tokio môže pochváliť viac než 5 700 zelenými strechami, ktoré pokrývajú až 180 hektárov plochy – teda 1,8 milióna m² zelene uprostred betónovej džungle. Takéto strechy však nie sú len príjemným estetickým doplnkom, ale majú aj merateľné prínosy. Podľa výskumu dokážu znížiť teplotu povrchu budovy až o 25 °C a interiérové teploty o 1 až 3 °C. To prináša obyvateľom významné úspory energií na klimatizáciu v lete a vykurovanie v zime. Obzvlášť efektívne sú trvalky a trávy, pričom dôležitá je aj pravidelná údržba a vhodný systém zavlažovania. Môže sa totiž objaviť nechcená vlhkosť a plesne.

zelena strecha tokio
Zdroj: Sites

Tieto zelené ostrovy okrem chladenia ponúkajú útočisko vtákom, motýľom a včelám, zlepšujú kvalitu ovzdušia a pomáhajú zvládať povodne vďaka schopnosti zadržiavať dažďovú vodu. Úspech hlavného mesta Japonska inšpiroval aj ďalšie mestá ako Singapur a New York. Zatiaľ čo Singapur poskytuje finančné stimuly pre ekologické budovy a New York ponúka daňové zvýhodnenia, Tokio ostáva unikátne tým, že zelené strechy zaviedlo priamo do zákona.

Japonská metropola si stanovila ambiciózny cieľ, a to vytvoriť celkovo až 1 000 hektárov zelene na strechách a v uliciach. Hoci zelené porasty samy osebe nestačia, sú dôležitou súčasťou stratégie ochrany životného prostredia, ktorá zahŕňa aj redukciu odpadu či obmedzenie plastov.

Zdroj: HappyEcoNews

Total
0
Shares
Podobné články