spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Martin Liptak 5.2.2012
Hodnoť článok:
0 0

Štatistiky (nielen) slovenských domén

Na aké písmeno začínajú slovenské domény? Kto sú najväčší slovenskí registrátori? Aké frameworky sú najrozšírenejšie na Slovensku a vo svete? Kde sú weby hostované? Štatistiky-domén.sk poznajú odpovede.

Je to takmer rok, čo som sa v škole na seminári o webových technológiách rozhodoval, čo bude mojim semestrálnym projektom. Dostal som nápad, že preskúmam všetky slovenské domény a skúsim zistiť, aké frameworky na nich bežia. Popritom som zistil aj veľa iných zaujímavých vecí, o ktoré som sa podelil na webe Štatistiky-domén.sk a v tomto článku.

Domény

SK-NIC každý deň zverejňuje zoznam domén v zóne slovenskej TLD. Tu spomeniem len niekoľko zaujímavostí, ale na Štatistiky-domén.sk nájdete denne aktualizované štatistiky a trendy.

 • SK-NIC eviduje 254 202 domén v zóne slovenskej TLD. Toto číslo sa zvýši približne o 2 000 každý mesiac.
 • Každý deň pribudne asi 300 domén, o niečo menší počet vyexpiruje.
 • Najviac domén začína na písmená S, P, A, M v danom poradí :).
 • Najviac domén má dĺžku 8, 7 a 6 znakov.

Frameworky a knižnice

Stiahnutím domovských stránok všetkých domén a sledovaním špecifických znakov sa dá zistiť veľa zaujímavostí a okrem iného odhaliť používané CMS alebo frameworky. Bohužiaľ väčšina frameworkov nemá svoje špecifické znaky, preto sa o ich používanosti nedozvieme.

 • Najväčší počet domén beží na CMS Joomla (12 806), nasleduje Wordpress (8 382), CakePHP (4 811) a potom Drupal (3 491). Ruby on Rails používa 275 domén.
 • Najrozšírenejšou službou alebo knižnicou je Google Analytics na skoro tretine domén (72 713) a jQuery na 56 330 doménach.
 • Facebook API alebo tlačidlá like má na domovskej stránke 15 481 domén.
 • Reklamy cez Google AdSense ponúka 4 676 domén a Etarget 771 domén (na domovskej stránke).
 • Niekoľko domén poháňa sám Chuck Norris!
 • 68% domén beží na webovom serveri Apache a 15% na Nginx.
 • 4.2% domén (8 929) používa HTML5 doctype <DOCTYPE html>.

Webhostingy a umiestnenie

Zo zoznamu domén od SK-NIC a geolokáciou IP sa dá zistiť niečo o webhostingu a fyzickom umiestnení domény.

 • SK-NIC eviduje 2 612 registrátorov a 65 386 držiteľov domén.
 • Najväčšími registrátormi domén sú WebHouse, WebSupport a Yegon.
 • Najväčšími držiteľmi domén sú Active 24, WebSupport a Zoner.
 • Podľa DNS záznamov je najväčším hostingom na Slovensku WebSupport. Okrem toho WebSupport láme rekordy v rýchlosti rastu. Pred necelým rokom bol ešte štvrtý v počte registrovaných a držaných domén, onedlho bude prvý v obidvoch kategóriách.
 • Len 5.4% domén je pripravených na IPv6.
 • Domény sú hostované na 16 758 IP adresách.
 • 55% domén je hostovaných na Slovensku, 34% v Česku a zvyšok v rôznych krajinách.
 • Jedna doména bola geolokovaná dokonca v Oravskej Lesnej.

Svetové domény

Analýzu knižníc, frameworkov a umietnenia som neskôr rozšíril na vzorku 3 miliónov domén z katalógu DMOZ a 500 000 českých domén (viac ako polovica). Celkovo môže ísť o 1.5% (veľa z DMOZ záznamov sú subdomény) svetových domén. Štatistiky sa dajú pozrieť na Statscrawler.com.

 • Najrozšírenejším CMS medzi globálnymi doménami je na rozdiel od nás Wordpress a nie Joomla. Ruby on Rails sa umiestnilo na 5. mieste na rozdiel od predposledného na Slovensku.
 • Najrozšírenejše CMS v Nemecku je Typo 3.
 • Najrozšírenejší framework v Česku je podľa očakávaní Nette.

Záver

Ešte dodám, že to celé beží na Ruby on Rails. Zdrojové kódy sú k dispozícii na Githube. Ak máte ďalšie nápady alebo nejaké pripomienky, ozvite sa mi napríklad na Twitteri.

Martin Liptak Martin Liptak

Pozrite môj blog alebo Twitter.


Hodnoť článok:
0 0

5 komentárov k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

0 0 Maroš Kováč 6.2.2012 20:06:16
Super! Našiel som tam údaje, ktoré ma celkom prekvapili. Takých štatistík by som si kľudne pozrel tony. :)
0 0 Martin Liptak 6.2.2012 19:29:14
Ďakujem za námet. Možno niekedy bude aj porovnanie Facebook Like, Google +1, Tweet Button, ale to by som musel ťahať nielen domovské stránky, ale všetko. Objektívnejším štatistikám okrem toho bráni aj nedetekovateľnosť väčšiny frameworkov a obmedzený zoznam domén (70K japonských môže byť zopár percent).
0 0 - 6.2.2012 11:55:44
fajne, dik za pobavenie :)
0 0 Tomáš Abaffy 6.2.2012 08:44:41
Námet: mne by sa skôr páčilo porovnanie Facebook Like, Google +1, Tweet Button, nech sa neporovnávajú jablká s hruškami (čo má jquery s google analytics, to sú dve odlišné veci).

Mňa by celkom zaujímalo, v ktorej krajine sa na čo kliká (FB like, Google +1, tweet), lebo môj osobný dojem je, že google+ tlačítko nemá zmysel dávať nikde, a tweet button sa oplatí na odborných it weboch (ako zajtra.sk ešte) a všade inde nemá význam (že radšej nech user načítava o dáky ten request a dákych pár dát menej, aj keď to poteší len 2% ľudí s pomalým netom, stále to bude mať väčší prínos, ako nechať to tam aby 0,01% ľudí kliklo). Mám pocit, že bohate stačí FB like, ale možno v iných krajinách (mashable) je to inak... Taký výskum by ma zaujímal viac, než porovnávať používanosť analytics vs. jquery vs. etarget...
0 0 Tomáš Abaffy 6.2.2012 08:38:46
@Martin taká prípomienka, 70k japonských domén a na prvom mieste je wordpress s 1,5k a potom dlho dlho nič. Ono tak ako v Čechách sú veci ako Nette, eTarget rozšírené, tak predpokladám, že na trhoch ako nemecký, francúzsky, japonský sú tiež rozšírené ich lokálne veci. Ono sa to nezdá, ale tie trhy sú dosť odlišné. Možno by bolo zaujímavejšie zistiť, či na ich trhu nejaké miestne 1-3 frameworky, zvyklosti nie sú, a potom ich pre danú krajinu vložiť. Podobne ako etarget, určite existujú rovnaké systémy v nemecku, japonsku, francúzsku a malo by význam zistiť, či ich napr. používajú vo väčšej alebo menšej miere než google adsense (lebo tako výjde všade že napr. 20% domén má adsense, a 0% domén má etarget, čo nič nehovorí, lebo všetkým je jasné, že v nemecku, francúzsku, japonsku nikoho stredoeurópsky etarget nezaujíma).
Inak pekné.
Zajtra.sk > Technológie > Software > Štatistiky (nielen) slovenských domén


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama