spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Sleepy 7.3.2018
Hodnoť článok:
1 0

test - Zoznámte sa s bezdrôtovým COMBO Logitech MK 540

Tiež máte ten pocit, že sa dnes vyrábajú len herné klávesnice? Áno, aj ja si rád zahrám občas nejakú dobrú hru, ale s počítačom väčšinou pracujem a hernú klávesnicu nevyužívam. Písať sa na nej moc nedá, resp. je to asi rovnaké, ako na bežnej klávesnici hrávať hry. K počítaču potrebujem niečo iné.

Na trhu sú stovky modelov, no popravde všetko je to na jedno kopyto. Do kancelárie sú tu buď lacné klávesnice s množstvom nedokonalostí, alebo síce zaujímavé, no extrémne drahé výstrelky ako napr. Logitech Craft (je super, ale dvesto éčiek za PC klávesnicu?). Moja predstava bolo nájsť niečo rozumné za rozumnú cenu a tu prišla ponuka otestovať novinku Logitech – súpravu myši a klávesnice s názvom MK540 ADVANCED.

Najnovší prírastok do Combo setov bezdrôtových myší a klávesníc sľubuje špičkovú životnosť batérie a dobrú funkcionalitu za cenu tesne pod 70 euro. A máme tu prvý problém. Logitech totiž sľubuje výdrž až 36 mesiacov u klávesnice a 18 u myši. Toto je niečo, čo aktuálne nedokáže potvrdiť nik na svete, pretože Combo MK540 je na trhu len necelý mesiac. Sám používam v práci starší model K360, ktorý je teda značne opotrebovaný (niektoré písmená majú už takmer zošúchanú potlač), no popravde nepamätám si kedy som naposledy menil batérie. Klávesnica má asi 5 rokov a hoci sa používa denne niekoľko hodín, myslím, že viac ako jedenkrát sa v nej batérie ešte nemenili. Tie tri roky mi preto prídu celkom uveriteľné a rovnako u myši by som veril, že vydrží bez výmeny minimálne rok (teda ak použijete kvalitné značkové batérie, čo by som s ohľadom na dlhú výdrž rozhodne odporúčal – lacné batérie zvyknú pri tak dlhom používaní „vytiecť“). V tomto smere má Logitech tie najlepšie referencie a určite vydrží dlhšie a viac ako konkurencia.

Klávesnica je pritom napájaná len dvoma AA batériami a v myške nájdete dokonca len jednu (možno aj preto sa uvádza polovičná výdrž). Dizajnovú stránku vám najlepšie popíšu fotografie, preto sa zameriame na veci, ktoré vám obrázok neukáže ako napr. hmotnosť. Tým, že sa do myši používa len jeden akumulátor, je naozaj ľahká a veľmi pohodlne sa s ňou pracuje. Senzory sú presné a myš funguje rovnako dobre na podložke, ako na papieri alebo na doske stola. Myš je vyrobená z matného plastu, ktorý je príjemný na dotyk. Po stranách je pogumovaná, vďaka čomu je úchop pevný a veľmi príjemný. Samotná myš má modelové označenie M310, no pod týmto označením sme ju predávať samostatne nikde nenašli.

Myška je postavená univerzálne, takže sadne rovnako dobre do pravej aj ľavej ruky. Nie je príliš malá, ani príliš veľká, takže jej univerzálny tvar bude vyhovovať drvivej väčšine používateľov. Myš má len dve tlačítka a koliesko, ktoré funguje ako tretie. Koliesko funguje v jemnom krokovom režime, čo je príjemné pri presnom scrolovaní dokumentu. Krok sa však dá upravovať iba softvérom, čo však väčšinou nie je prekážkou. Rovnako sa pomocou softvéru mení citlivosť myši (rozlíšenie) a funkčné klávesy na klávesnici.

Klávesnica (označená na štítku ako K540) má plnú veľkosť kláves a nízky zdvih. Hoci ide o membránovú klávesnicu, odpor kláves je veľmi jemný a píše sa na nej mimoriadne pohodlne. Klávesnica je tiež veľmi tichá a po každej stránke veľmi príjemná. Dostala sa nám do rúk klávesnica s CZ+SK popiskami kláves, takže je k dispozícii určite aj lokalizovaná verzia. Klávesnica má až 2x 2 nožičky, takže je možné nastaviť tri rôzne polohy sklonu pri používaní. Celá je plastová z matného a pomerne pevného plastu, takže sa zdá, že by mohla čo-to vydržať. Nikde nič nevŕzga, nič sa neprehýba a pôsobí veľmi príjemne.

Okrem tradičných kláves tu nájdete aj tlačidlá na úpravu hlasitosti, ovládanie multimédií a nad numerickým blokom 4 funkčné klávesy – aplikácia kalkulačka, overenie stavu batérie (rozsvieti sa stavová dióda), zámok systému (uzamknutie Windows) a Home tlačítko, ktoré defaultne spúšťa internetový prehliadač. Pomocou aplikácie je však možné zmeniť funkčnosť týchto kláves, rovnako ako F1-F12 a priradiť ku každej rôzne iné funkcie, či aplikácie. Na nastavovanie sme použili softvér Option, ktorý je možno stiahnuť bezplatne zo stránky výrobcu a dá sa ním nastavovať väčšina periférií Logitech.

Model MK 540 využíva rovnaké rozšírené bezdrôtové pripojenie 2,4 GHz ako prémiové modely spoločnosti Logitech. Na komunikáciu využíva miniatúrny nano prijímač s technológiou Unifying, ktorá umožňuje na jeden USB pripojiť naraz až 6 kompatibilných zariadení. Znamená to, že napr. dokážem na tento USB spárovať aj moju staršiu K360 alebo akúkoľvek myš, či klávesnicu z aktuálnej ponuky. Tiež sa dá jednoducho dokúpiť náhradný USB prijímač, keby sa mi môj poškodil, alebo stratil, prípadne môžete využiť prijímač z inej myši, klávesnice alebo Comba.
Model MK 540 je údajne odolný aj voči obliatiu, takže je ideálnou voľbou pre preplnený kancelársky stôl alebo študentskú izbu. Osobne by som možno privítal ešte podsvietenie kláves, no zas tak nutné nie je. Farba potlače je čiastočne reflexná a preto aj svetlo z monitoru v noci zabezpečí na čiernych klávesoch s bielym popisom dobrú čitateľnosť.

Hodnotenie:
Hoci som sa snažil nájsť nejaké nedostatky, sú úplne zanedbateľné. Klávesnica je veľmi návyková a myš je vcelku príjemná. Osobne som zvyknutý na trochu iný tvar myši, takže zvažujem jej výmenu za niečo len pre pravú ruku, no ani táto nie je zlá. Je to skôr vec zvyku.

Ako celok je však toto COMBO určite vyvážené a za tie peniaze stojí. Áno, kúpiť sa dá aj lacnejšie riešenie, no nie v takejto kvalita a komforte. Klávesnicu si nekupujem na rok-dva, takže som ochotný radšej trochu priplatiť a netrápiť sa neskôr. Oceňujeme aj bezproblémové pripojenie, kde pri bežnom používaní nebolo cítiť najmenší rozdiel medzi bezdrôtovým alebo káblovým pripojením a bezproblémový chod pod Windows, Mac OS, aj pod Linuxom. Dokonca sa COMBO dá výborne využiť aj s malým Raspberry Pi, napríklad v obývačke s pripojením k TV a aj na hranie retro hier cez RetroPie. S myšou si zahráte v pohode aj Quake či Doom.

Sleepy Sleepy

Som KOCKÁČ. Teda dnes sa tomu hovorí Geek, ale my sme vyrastali v časoch, keď boli počítače ešte hranaté skrine a kamaráti sa nám preto vysmievali, že z toľkého programovania máme "kockaté hlavy". Som starší ako Facebook, Youtube, alebo WWW. Som dokonca starší ako IBM PC alebo Microsoft, či Apple. Počítače ma však ani po rokoch neprestávajú baviť a venujem im veľkú časť môjho života.


Hodnoť článok:
1 0

0 komentárov k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

Zajtra.sk > Technológie > Hardware > test - Zoznámte sa s bezdrôtovým COMBO Logitech MK 540


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama