Svet smeruje k nebezpečnému otepleniu: Rok 2024 bol najhorúcejší v histórii

Zistenia WMO sú jasným dôkazom, že klimatické zmeny už nie sú budúcim problémom – sú realitou dnešných dní. Ak sa nezačne konať teraz, extrémne prejavy počasia budú v nasledujúcich rokoch ešte ničivejšie a nepredvídateľnejšie.
Globálne otepľovanie
Zdroj: ChatGPT

Podľa najnovšej správy Svetovej meteorologickej organizácie (WMO) bol rok 2024 najteplejším v histórii meraní. Priemerná globálna teplota bola o 1,55 °C vyššia oproti predindustriálnemu obdobiu (1850 – 1900), čo predstavuje kritický posun smerom k nebezpečnej klimatickej budúcnosti. Tento trend naznačuje, že svet sa rýchlo približuje k hranici 1,5 °C, ktorú vedci považujú za bod, po ktorom budú dopady klimatických zmien ešte intenzívnejšie a menej predvídateľné.

Skleníkové plyny na rekordných hodnotách 

Zvýšené teploty sú priamym dôsledkom rastúcich koncentrácií skleníkových plynov v atmosfére. Oxid uhličitý (CO₂), ktorý je hlavnou príčinou globálneho otepľovania, dosiahol v roku 2023 rekordné úrovne. Znečistenie metánom a oxidom dusným sa taktiež zvýšilo, čím sa urýchľuje skleníkový efekt. Tento trend ukazuje, že napriek záväzkom krajín o znížení emisií sa situácia naďalej zhoršuje.

Lesné požiare
Lesné požiare | Zdroj: Pexels

Oceány sú teplejšie a hladina morí stúpa 

Oceány absorbujú väčšinu tepla, ktoré vzniká v dôsledku klimatických zmien. V roku 2024 dosiahli teploty oceánov historické maximá, čo má vážne dôsledky pre morské ekosystémy. Koraly sú vystavené zvýšenému bieleniu, rybolov je ohrozený a tropické cyklóny získavajú na sile. Okrem toho sa zrýchlilo topenie ľadovcov v Grónsku a Antarktíde, čo spôsobuje nezvratné stúpanie hladiny morí. Vedci varujú, že tento proces bude pokračovať celé stáročia, aj keby sa podarilo zastaviť emisie.

Extrémne počasie zasiahlo celý svet 

Rok 2024 priniesol bezprecedentné extrémne udalosti. Vlny horúčav zasiahli Európu, Áziu aj Severnú Ameriku, pričom teploty v niektorých oblastiach prekročili 50 °C. Lesné požiare ničili milióny hektárov pôdy v Kanade, Austrálii a na Sibíri. Záplavy spustošili veľké časti Afriky a Ázie, pričom milióny ľudí prišli o svoje domovy. Tropické búrky a hurikány boli silnejšie a ničivejšie než v minulosti, čo zvýšilo ekonomické škody aj počet obetí.

Mohlo by vás zaujímať:

Výzva na okamžitú akciu 

Na základe týchto alarmujúcich zistení vyzval generálny tajomník OSN António Guterres svetových lídrov na urýchlené opatrenia proti klimatickým zmenám. Apeluje na nutnosť rýchleho prechodu na obnoviteľné zdroje energie, zníženie fosílnych palív a posilnenie adaptačných opatrení. Klimatická kríza si vyžaduje okamžité kroky, inak svet smeruje k ešte katastrofálnejším následkom.

Total
0
Shares
Podobné články