Solárna elektráreň môže vzniknúť aj na miestach tomu neprispôsobených

Solárny park Wishcamper Hampden, nachádzajúci sa v Hampdene(USA), bol postavený spoločnosťou Wishcamper Companies. Tá patrí k investorom do čistej energie.
slnecna elelektraren
Zdroj: ReVision Energy

Solárny park Wishcamper Hampden, nachádzajúci sa v Hampdene(USA), bol postavený spoločnosťou Wishcamper Companies. Tá patrí k investorom do čistej energie a nehnuteľností a developerom projektov ReVision Energy. Tento projekt v hodnote 15 miliónov dolárov s výkonom až 6,77 megawattov bude ročne produkovať odhadovaných 8 700 MWh čistej energie. O správe informoval portál Electrek.

Generovaná čistá energia bude ekvivalentom energetickej spotreby 776 domácností

Areál s rozlohou 25 akrov bol kedysi domovom štrkovej bane. Dnes poslúži všetkým oveľa viac, ako sa mohlo v minulosti predpokladať.

„Keď premýšľame o umiestnení solárnych panelov, toto je pravdepodobne najlepšie miesto, aké som kedy videl – mimo hlavnej cesty, neviditeľné, kus starej zeme, ktorý nebol využívaný na nič iné.“

Charlie Duprey, viceprezident pre solárny vývoj v spoločnosti Wishcamper

Spoluzakladateľ ReVision Energy, Phil Coupe, uviedol, že keďže je Maine jedným z najviac zalesnených štátov v krajine, čo znamená veľa zatienených striech a miest, kde solárne panely nie sú životaschopné, potrebujú tieto veľké pozemné solárne projekty, aby pomohli tamojším komunitám a inštitúciám prestať spaľovať ropu a plyn.

Solárne riešenia spoločnosti sú populárne
Solárne riešenia spoločnosti sú populárne | Zdroj: Maine Public

Komunitný solárny park umiestnený v štrkovej bani bude dodávať energiu viacerým odberateľom, vrátane školského obvodu Deer Island/Stonington, College of the Atlantic, Isle au Haut Power Company, Bangor Water District a mesta Blue Hill. Maine si stanovilo cieľ dosiahnuť 100 % čistú elektrinu do roku 2040.

Niečo podobné by sme uvítali aj u nás. Takýto projekt je jedinečný a v budúcnosti môže predstavovať inšpiráciu aj pre ďalšie krajiny. U nás napríklad v roku 2023 vyrástla solárna elektráreň na zelenej lúke s výmerou približne 10,5 ha, a to pri Rimavskej Sobote.

Total
0
Shares
Podobné články