Slovensko a Česko spustili jedinečný výskumný projekt zameraný na adaptáciu mestských oblastí na klimatické zmeny. Trvať má do konca roka 2027 Hlavným aktérom tohto projektu je slovenský inštitút International Climate Adaptation Research Institute (ICARI), ktorý spolupracuje s poprednou českou výskumnou organizáciou CzechGlobe. Projekt sa realizuje v areáli Strednej školy technickej a ekonomickej v Brne (SŠTE). Na štyroch rôznych budovách a priľahlých plochách sa testujú inovácie v oblasti stavebných materiálov, energetiky, kvality ovzdušia, kvality vnútorného prostredia, zelenej a modrej infraštruktúry.

Cieľom projektu je systematicky overiť efektívnosť adaptačných opatrení na budovy a ich okolie. Výskum sa zameriava na mestský tepelný ostrov a analyzuje vplyv rôznych povrchových úprav budov a verejných priestranstiev na teplotnú dynamiku v urbanizovanom prostredí. Dôležitou súčasťou je testovanie a porovnávanie rôznych metód merania, od mikroklimatických ukazovateľov až po energetické charakteristiky budov, čo zabezpečí vysokú presnosť a reprezentatívnosť dát.
Okrem vedeckého prínosu plní projekt aj vzdelávaciu funkciu, keďže do výskumných aktivít sa zapájajú študenti a pedagógovia SŠTE, čím sa zabezpečí prepojenie výskumu s odborným vzdelávaním.
Mohlo by vás zaujímať:
- AI navrhla zázračný materiál pevný ako oceľ a ľahký ako pena
- Južná Kórea zakázala vládnym predstaviteľom používať AI od DeepSeek. Prečo?
- Prvé psie pochúťky z laboratórne pestovaného mäsa sú na trhu
Viceprezident ICARI Ján Rapan uviedol, že cieľom je vytvoriť vedecky podložené odporúčania pre mestá, verejné inštitúcie a súkromný sektor, ktoré hľadajú efektívne riešenia pre energetickú efektívnosť, znižovanie emisií a zvýšenie kvality života v urbanizovanom prostredí.