spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Tomáš Abaffy 15.12.2010, článok je súčasťou seriálu 100 Slovákov
Hodnoť článok:
0 0

Tomáš Ulej: Keby som začal neskôr, možno by som bol dnes ďalej

Tomáš Ulej o predaji webu v 17-tich rokoch, o vypracovaní sa z radového redaktora SME na stoličku, kde nahradil Tomáša Bellu, o Slovákoch, vlastenectve a našej slovenskej malosti.

Tomáš Ulej (23). Ako 13 ročný začal písať články do slovenských IT serverov, založil svoj vlastný "spravodajský denník" o internetovom dianí Disk.sk, ktorý ako 17-ročný predal. Ešte na strednej škole dostal zamestnanie redaktora počítačovej rubriky SME, neskôr celú rubriku riadil. Stojí za projektom Zlatý Fond, kde spolu s desiatkami digitalizátorov prinášajú do webovej podoby knihy známych i zabudnutých slovenských spisovateľov. Dnes má 23 rokov, na jar v rámci SME.sk nahradil Tomáša Bellu a šéfuje vývoju nových projektov.

Tomáš Ulej o Disk.sk a svojich začiatkoch

Tvoj internetový príbeh je možno ideálnym "rozprávkovým" príbehom úspechu. Z laika, ktorý si založil vlastný web, a ktorý si predal, si sa prepracoval na redaktora SME, potom vedúceho redaktora a teraz vedúceho internetových projektov. To všetko za pomerne krátku dobu.
Podľa mňa to nie je žiaden rozprávkový príbeh a ani to čo dnes robím nie je nejakým úžasným úspechom. Je to len moja cesta. Navyše, začínal som v trinástich a teraz mám 23. Takže je to dosť dlhá doba. Ale dnes si už skôr myslím, že to nebol až tak dobrý nápad - začať s prácou tak skoro...

Prečo?
Myslím si, že som sa veľmi veľa musel učiť na vlastných chybách. A v novinárčine som sa napríklad naučil veľa zlozvykom. Nebol som ešte pripravený...

Čiže zlozvyky si sa naučil, lebo si začal príliš zavčasu?
Určite. Začal som zavčasu a jednoducho mi ešte chýbal rozum. A tak som robil veľmi veľa chýb, ktoré som si uvedomil až oveľa neskôr. Keby som začínal v 18-tich, mal by som krajšie detstvo a nemusel sa toľko mýliť.
Niekedy si poviem, že mám náskok oproti mojim rovesníkom, ale na druhej strane - bolo to veľmi neefektívne obdobie.

A nikto ťa na chyby neupozorňoval?
Ľudia ma upozorňovali na chyby, to je jasné.

Bol si príliš mladý na to, aby si ich počúval?
Áno, bol som veľmi mladý. Keď ti v tomto veku ľudia povedia, že to, čo robíš je amatérske, že napríklad nevieš písať, povieš si: to sú to tí hlúpi ľudia, čo mi pindajú v diskusiách. A potom je tu skupina ľudí, ktorí vedia, koľko máš rokov a berú to tak, že "ok, má 16 rokov, musí mať chyby". A to je celé zle.

Ale nie je to len o tom, že ťa ľudia upozorňujú na chyby. Ty sám musíš prijímať dobré rozhodnutia, poviem jeden príklad: Ten Disk.sk som síce predal, ale predal som ho veľmi nevýhodne. Nesprával som sa vôbec obchodnícky. Hanbil som sa vypýtať si rozumné peniaze, cítil som sa za ako prostitútka a vypýtal som si málo.

Koľko si mal rokov, keď si predával Disk.sk? Osemnásť?
Sedemnásť.

V sedemnástich ešte nemusíš úplne všetko vedieť...
Veď hej, keby som začínal ako všetci ostatní v osemnástich, možno som dnes ešte ďalej. Jednoducho, keď raz budem mať dieťa, asi nebudem rád, ak sa pokúsi po vzore otca začať s prácou v trinástich.

Čiže dnes mohol stále existovať Disk.sk a mohol by ho chcieť kúpiť napríklad Azet?
Netvrdím, že by som dnes chcel, aby Disk ešte existoval, mal som ho rád a je dobre, že som sa posunul ďalej.

Od Disku do SME

A vďaka Disku si dostal ponuku zo SME, lebo ťa považovali za šikovného mladého progresívneho človeka?
Áno, ale zároveň Disk.sk nechceli kúpiť.

Prečo, keď si za Disk chcel tak málo?
Asi to nepovažovali za niečo, čo by využili. jednoducho chceli mňa, ale Disk nie.

V SME si začínal ako?
Začínal som v blog.sme.sk, bol som jeden z prvých blogujúcich, pomáhal som to rozbiehať. Bol som jeden z troch platených slovenských blogerov a popri tom som každý týždeň písal celé strany do počítačovej prílohy SME. Nejaké leto som sa tu staral o preklápanie novín a podobné veci. A viac menej sa odo mňa čakalo, že prídem s niečim, čo by som tu robil.

Zo svojimi nápadmi... A prišiel si so Zlatým fondom?
Áno, prišiel som so Zlatým fondom. A ešte som mal nejaké nápady z čias Disku, ale tie sa nikdy nerealizovali.

SME očakávalo, že si vymyslíš sám projekt alebo si ich skôr presviedčal?
V SME je atmosféra, že každý dobrý nápad sa chytí, mám pocit, že keď som prišiel so Zlatým fondom, tak asi po 30 sekundovom zaváhaní sa hneď do toho išlo. Dodnes si nemyslím, že by ma niekde inde na Slovensku v podobnom projekte podporili.

Čiže ti umožnili vymyslieť si svoj projekt, urobiť si ho a ešte ti na to prispeli?
Tak, tak, a takto to v SME funguje dodnes. Ak niekto s niečim príde a má to rád, je to už skoro na pol ceste k úspešnému projektu.
Tak je to aj s článkami v redakcii. Ak niekoho niečo veľmi baví, je to polovica dobrého textu. Naopak, nie je nič horšie ako článok, ktorý napísal niekto, koho tá téma nebaví.

Čiže mladý človek, ktorý má nejaký nápad, môže sa vám ozvať a vy mu dovolíte, aby ho v rámci SME rozvíjal?
Samozrejme, nie každý nápad je dobrý. Ale v princípe, ak skúseného človeka niečo nadchne, je veľká šanca, že to bude dobré.

Takže ty si vlastne taký hladač talentov...
(Smiech)

Vy ste mali v SME aj takú súťaž o nejakých 150 tisíc korún pre nejaký začínajúci projekt...
Tak, tak, to bolo tuším v roku 2008.

Ale nejak sa k tomu nevraciate.
Teraz sa vrátime k niečomu podobnému, ale zatiaľ nepoviem, čo to bude. Nebude to presne to isté, ale bude to niečo pre ľudí, ktorí chcú prísť so zaujímavými nápadmi.

Nemalo to byť každoročne? Bolo málo záujemcov, alebo sa hlásili samé hlúposti? Lebo aj Azet mal raz svoj Azet Inkubátor, a tiež to nevyzerá, že by sa k tomu chceli vracať...
Už netuším presne, prečo sa s tým nepokračovalo, to ešte nie je moja éra. Ale bolo s tým naozaj veľa práce. A to vie určite aj Azet. Pri takom poddimenzovaní ľuďmi, ako je na Slovensku, nie je veľmi možné robiť podobný projekt pravideľne.

Slovenský internet: Lacní ľudia, ktorých je vždy na všetko málo

Keď si už načrtol to poddimenzovanie ľuďmi, mám pocit, že v každej firme na Slovensku poddimenzovaný stav zamestnancov. A zároveň sa hovorí o tom, ako sú na Slovensku nízke príjmy a ako všetci zarábajú málo. Tak, ako je to možné, že je na všetko málo ľudí, keď sú tí ľudia tak lacní?
Podľa mňa je toto všeobecne webový problém. Počet ľudí na webe v porovnaní s printom je malý. Web vždy žil z omrviniek z reklamy, takže mal vždy menej peňazí.
Tí ľudia ale vďaka tomu vedia veľa. Editor na webe musí zvládnuť stovky rôznorodých činností.

Web viac ľudí nepotrebuje?
Je to nakoniec vždy len o tom, koľko z reklamného koláča sa ujde webu a koľko printu.

Je to problém len slovenského webu? Alebo všeobecne?
Ja by som tu určite nechcel hovoriť o peniazoch. Jednak ich neznášam, jednak im nerozumiem. Napriek tomu, že všetci ten web používame, je tu ešte silný princíp zotrvačnosti.

Tomáš Ulej a Slováci a slovenský internet

Uvažoval si niekedy, že by si si robil kariéru v inej krajine?
Nikdy. Ja som mal takú zvláštnu mladosť. Kým iní žili popovými hviezdami, ja mam v mojej detskej izbe u rodičov na stene stále zaveseného Hviezdoslava. Dlho som nečítal iné než slovenské knihy, dlho som nepočúval inú hudbu. Takže nie som typ človeka, ktorý na Slovensko nadáva alebo by z neho chcel niekedy odísť. Ja skôr uvažujem, čo sa s tým dá robiť. A dokonca aj chyby Slovákov sú mi skôr sympatické, lebo sú naše

Ktorá chyba Slovákov ti je najsympatickejšia?
Väčšinou hovoríme v súvislosti s našou krajinou o našej "malosti", že sme ešte nedozreli. Samo Chalupka to nazýva "chlebárska teória". Na druhej strane sme oveľa menej skazení konzumom, keď prídem na dedinu, vidím samé čisté ľudské charaktery.
Moja lektorka angličtiny na strednej škole bola úplne užasnutá Slovenskom. Povedala mi, že nám závidí, že máme šancu urobiť všetko lepšie. A ja niekedy mám pocit, že najúžasnejšie na Slovensku je, koľko veľa vecí sa tu dá ešte urobiť.

A zlé veci na Slovensku?
Toto je asi veľké generalizovanie a niekto sa môže uraziť. Ale myslím si, že my Slováci sme škodoradostní a závistliví.

Čiže do prostredia internetu by sme škodoradostnosť a závistlivosť mohli previesť, že sme radi, keď niekomu inému nefunguje web...
Áno hej, keď niekomu niečo nefunguje, tak sme radi. Keď mu to funguje, tak mu to ofrfleme. Jednoducho, každý kto trochu vytŕča z radu, ľuďom prekáža. Ja som kedysi mal taký aforizmus o slovenskom vytŕčaní z radu: "Najviac z radu nevytŕča nie ten, čo stojí napravo alebo naľavo, ale ten čo stojí vpredu".

Slováci a Česi

Myslíš si, že ako Slováci máme blízko Čechom, alebo sa viac približujeme k maďarskej mentalite, keďže sme boli dlho spolu v Uhorsku?
Keď idem občas do Prahy, tak cítim silný závan západu. Navyše, keď sa rozprávam s Čechom tak sa cítim presne rovnako, ako sa kedysi cítili moji rodičia, keď sme boli v Československu. Že sme taký východný agrárny prívesok. Pretože Česi sú sebaistí, veľa rozprávajú.
Aj na webe to cítiť. Je tam oveľa viac peňazí, tie isté veci robí oveľa viac ľudí. To, čo robím ja v Sme.sk, by v Čechách pokojne rozdelili aj na troch ľudí. Na druhej strane, a to nechcem, aby sa Česi urazili, ale mám pocit, že u nás to ten jeden človek zvládne niekedy aj lepšie. My sa musíme veľmi veľa oháňať, to sa ťažšie zlenivie.

Odhliadnuc od veľkosti českého internetu a množstva peňazí. Máš pocit, že ten ich internet sa vyvíja nejak inak ako náš? Že ideme iným smerom? Že veci, ktoré v Čechách fungujú u nás nefungujú a naopak?
Ani nie. Vždy je veľký rozdiel medzi malým a veľkým trhom. Na veľkom trhu je viac interakcie. Pekne to vidieť na blogerskej scéne.

Viac sa snažia?
Sú takí zomknutejší. Aj slovenská blogerská scéna sa mení. Ale ešte som tu nevidel takú tu reakciu, že niekto napíše článok, a teraz celá blogosféra na seba navzájom reaguje a je to samé via, via, via ten, ten, ten... To som u nás ešte nezažil.

A myslíš, že je to len v tom, že je ich viac, alebo majú k blogovaniu iní prístup?
Je ich viac a mám pocit, že tam bloguje viac skúsených ľudí. Profesionáli sa v Čechách cítia blogovaním menej urazení.

Alebo podcasty, keď boli hitom, v Čechách ich robilo veľa ľudí, u nás 2-3... A ten rozdiel vo veľkosti nášho trhu a ich nie je až tak obrovský. Alebo videoblogy v Čechách sú stovky až tisíce videoblogerov, u nás pár desiatok a z toho polovica to musí robiť v rámci zamestnania.
Ten trh je oveľa menší a musíš robiť veci, ktoré zaujmú percentuálne oveľa väčšiu časť populácie. V USA si môžeš urobiť malý špecializovaný web, lebo ho bude sledovať aj tak veľa ľudí. U nás musíš cieliť na veci, ktoré majú radi všetci.

Čiže na Slovensku je lepšie venovať sa masovým veciam ako špecializácií? Lebo si myslia, že sme príliš malý na to, aby sa na niečo špecializovali?
Áno, naozaj to tak je. Ja som si to vyskúšal napríklad na Zlatom fonde. V Čechách by takýto projekt upútal ďaleko väčšiu pozornosť. Nech sa akokoľvek snažím, nikdy nebude dostatočne veľká komunita ľudí okolo takto malého projektu. Urobím 50 tisíc návštevníkov mesačne a ďalej už nie.

Je niečo na Slovensku, čo ti chýba?
Mne dosť chýbalo na Slovensku niečo ako deti.sme.sk, čo je môj najnovší projekt pre najmenšie deti. Miesto, kde môžu byť deti a rodičia spolu. Bol som v jednej škôlke, kde deti používajú pokusne počítače a hrajú sa hry, lenže tie hry boli v češtine a deti rozprávajú teraz po česky. Mám pocit, že na našom webe sa robi málo pre deti.

Aha, čiže keď hry na deti.sme.sk sú v angličtine, tak všetky deti budú vedieť po anglicky?
Nie, nie, to som tým nechcel povedať. Len celkovo sa u nás pre deti robí málo. Však to poznáš sám - ty nemáš pocit, že BIRDZ bol ako projekt na Slovensku úplne osamotený? (BIRDZ je projekt, ktorý založil autor tohto článku a je to komunitný portál pre teenagerov - pozn. autora)

Hm... No mal som minimum konkurentov...
Je ťažké robiť projekt pre najmenších. Ale zároveň mám pocit, keďže je to tak ťažké robiť, nikto sa ani nepokúša. Jednoducho je tu nejaký Azet, je tu nejaký BIRDZ a dosť. Ja som si povedal, že to idem skúsiť, nech už sa aj popálim. Urobiť aspoň niečo a potom si priznať, že sme to nedokázali, je to najmenej, čo môžem spraviť.

A je to tým, že všetci sa radšej venujú masovým projektom, a kašlú na špecializované skupiny návštevníkov?
Áno a zároveň platí, že sa nikomu nechce robiť nič pre deti, lebo deťom treba najskôr rozumieť.

Myslíš si, že slovenský trh je tak malý, že sa tu špecializované projekty neoplatí robiť?
Oplatí sa ich robiť, ale musíš vedieť prečo ich robíš - a tvoj dôvod nesmú byť peniaze. A potom k tej práci musíš mať veľa lásky.

Čo by si odporučil ľuďom, čo čítajú tento rozhovor, ak napríklad rozmýšľajú, že ti pošlú nápad, aby to SME s nimi zrealizovalo? Aby sa špecializovali na špecializované projekty?
Uf, ťažká otázka, určite by som nikomu nič nechcel odporúčať, každý si na tú svoju cestu musí prísť sám. Ale určite by som bol radšej, keby na Slovensku bolo viac špecializovaných menších webov robených s láskou. Ja napríklad mám veľmi rád web nahuby.sk, ktorý si robí malá komunita nadšencov. Veľmi sa mi páči tento koncept - robiť si malý mikrokomunitný web, kde nemusí byť veľa návštevníkov, ale tí návštevníci sú veľmi spokojní. Ak by veľa tvorcov webov išlo takýmto smerom, tak nakoniec nám tu nič chýbať nebude a všetci budeme spokojní. Aj keď možno pomrieme od hladu.

Ak sa vám tento rozhovor páči, dajte nám hlas na: vybrali.sme.sk

Tomáš Abaffy Tomáš Abaffy

Som zakladateľ či spolutvorca webov ako Zajtra.sk, Mediálne.sk, BIRDZ, Varecha.sk, rád rozbieham weby od nuly...
Nájdeš ma na Twitteri, FB, BIRDZi či v mojej firme. Teším sa, keď sa ozveš! :)


Hodnoť článok:
0 0

9 komentárov k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

0 0 Lukáš Rousek (fb) 19.6.2011 00:00:00
Zaujímavý článok a mnoho názorov take zdieľam. Prajem veľa úspechov

http://novinky.enachod.cz/
0 0 Hana Jariabková (fb) 29.12.2010 00:00:00
Zaujimavy rozhovor, dufam, ze podobnych bude viac. Doplnim len, ze napr. blogosfera fashion blogov sa za posledny rok rozbehla absolutne zavratnou rychlostou. Dnes vznikne hadam kazdy den novy, co je samozrejme na Slovensko dost velky uspech. Samozrejme, kvalita je otazna, na tej by sa dalo popracovat, no kedze ide vacsinou o tinedzerov bez predoslych skusenosti, asi je potrebne, aby sa trochu este rozvijali a naucili vela veci.

Nechcem sa chvalit, ale verim, ze je to aj vdaka mojmu projektu www.stajl.sk. Sledujuc ostatne blogy, nam sa stava casto, ze sme inspiraciou pre ostatnych (ci uz v clankoch, temach, alebo dokonca modnych trendoch, ktore vidim, ze ludia radi aplikuju na svoj satnik a pisu o tom na svojom blogu). Ked sme zacinali, bol na Slovensku jeden blog, a to este aj zial neaktivny. Situacia bola velmi smutna. Dnes je vsetko naopak a aj vdaka tomu, ze novych blogerov pomerne silno podporujeme.
0 0 Majo Zilinec (fb) 15.12.2010 00:00:00
Výborný článok, inteligentný chlapec so zdravými názormi, aj na Slovákov. Moja duša pookriala, díki Tomášovia :-)
0 0 Juraj Georgo Horný (fb) 15.12.2010 00:00:00
Clovek vzdy zavidi ludom, ktori zacali "makat" uz v mladosti, a tym padom su v jeho obore mozno daleko pred nim. Tento rozhovor opat dokazuje, ze je to sice krasne byt taky mlady a uz tolko dosiahnut, ale Tomas ma pravdu. Tie roky detstva by som za nic na svete nemenil...
Vdaka za kvalitny rozhovor
0 0 Ján Johny Baláž (fb) 15.12.2010 00:00:00
Tomáš pôsobí z tohto rozhovoru sympaticky a osobne sa mi páči, že dokázal svoj vzťah ku knihám preniesť na internet pomocou Zlatého fondu.

p.s. zaujímavé bolo, ako sa zrazu vymenili pozície a Tomáš Ulej položil otázku Tomášovi Abaffymu :)
0 0 Ivan Kahanec (fb) 15.12.2010 00:00:00
Tomas, vsetko OK, ale na toto si akosi zabudol ked si hovoril o deti.sme.sk: http://rexik.zoznam.sk/
v pohode, ze nepropagujes konkurenciu, no nemozes povedat, ze nic neexistuje.
0 0 Marek Bunny Duchoň (fb) 15.12.2010 00:00:00
Prečítajte si, ktorá chyba Slovákov je najsympatickejšia Tomášovi Ulejovi, človeku ktorý vedie vývoj nových projektov pre portál SME. Tí Tomášovia v IT sa mi začínaju pliesť...
0 0 Zuzana Urbanová (fb) 15.12.2010 00:00:00
jeden z najlepsich rozhovorov, vdaka!
0 0 Zdenko Pek (fb) 15.12.2010 00:00:00
Velmi pekny rozhovor. Vidim, ze ulej sa neulieva :-). Mne chybaju tiez tie male projekty, hrozne, tiez by som chcel nieco male co bude bujniet, ale chyba mi motivacia ci musim do toho dozriet? Neviem. Ale takýto ludia ma inspruju. Cas ukaze. Slovensko musi rast v tychto veciach.
Zajtra.sk > Rozhovory > Manažéri > Tomáš Ulej: Keby som začal neskôr, možno by som bol dnes ďalej


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama