spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Ján Baláž 29.10.2010
Hodnoť článok:
0 0

Marek Bakajsa (Embuck) o zarábaní cez internet: Je to beh na dlhé trate

Marek Bakajsa (známy aj pod nickom Embuck) patrí k tým Slovákom, ktorí dokážu pomocou svojich projektov zarábať cez internet. Dnes sa môžete dozvedieť, ako speňažiť svoj web, teda zistíte niečo o monetizácii. Naučíte sa nielen to, ako začať, ale získate aj informácie o tom, ktorý spôsob zarábania je najlepší.

V minulej časti nám Marek prezradil to, ako využíva SEO vo svojich projektoch. Dnes sa môžete dozvedieť, ako speňažiť svoj web, teda zistíte niečo o monetizácii. Naučíte sa nielen to, ako začať, ale získate aj informácie o tom, ktorý spôsob zarábania je najlepší.

Kedy a akou formou si si prvý raz zarobil vďaka webu? Motivovalo ťa to k ďalšej snahe?
Môj prvý profesionálnejší projekt vznikol v januári 2005 – boli to fanúšikovské stránky o trilógii Pán prsteňov. Vôbec som vtedy nemyslel, že webstránky dokážu priniesť peniaze – chcel som len písať o tom, čo ma v tom čase bavilo a zaujímalo. Kúpil som si doménu, hosting bol zadarmo, tak prečo neskúsiť niečo vytvoriť. Vedel som vtedy len pár vecí z html, žiadne programovanie, takže mojou najobľúbenejšou pomôckou sa stal Wordpress. Na Wordpresse som odvtedy spustil desiatky webov a ešte nikdy ma nesklamal.
Svoje prvé peniaze na webe som zarobil asi o rok neskôr – bolo to presne 0,85 eura za predaný odkaz na webe :)

Akými postupmi si zväčšoval svoje zisky? Aké vedomosti, aplikácie alebo iné prostriedky ti pomohli?
Trvalo vyše roka, kým som sa so zárobkami dostal na slušnú úroveň a pritom som študoval aj pracoval ešte na pol úväzku na marketingovom oddelení pre jeden eshop. Takýto nenáročný postup odporúčam každému, kto sa na internetové podnikanie necíti hneď – vybudovať si zázemie na internete ako koníček, ktorý môže neskôr prerásť do niečoho seriózneho. Postupne ako sa zlepšujú vaše schopnosti na internete, objavujete nové možnosti – napríklad PPC reklamy, affiliate marketing, skúšate nové veci. Skúšanie nových vecí je dôležité, pretože ak všetko stavíte na jednu kartu, môže sa vám to pri zarábaní na internete veľmi rýchlo vypomstiť. Tu platí skvelé pravidlo - Don’t Put All Your Eggs In One Basket, ktorého sa naozaj treba držať.

Dajú sa podľa teba vďaka kontextovej reklame zarobiť "slušné" peniaze? Využil si na svojich projektoch Google AdSense, Etarget alebo inú službu? Testoval si aj rôzne umiestnenie reklamy na stránke?
Adsense je základná škola zarábania na internete. Nasadiť AdSense na stránky zvládne naozaj každý, no zarábať na AdSense – to je už ťažšie. Osobne mám rád aj Etarget, keďže umožňuje oveľa väčšiu variabilitu a prispôsobenie reklamných plôch. Ale vždy sa treba pozrieť na jedno číslo – Earnings per visitor – ktoré udáva, koľko peňazí vám prinesie jeden čitateľ. Je dobré EPV sledovať a skúšať nové veci, kombinovať, meniť farby či plochy. A PPC reklamy na to, aké plochy väčšinou zaberajú, prinášajú oveľa menej ako by mohli.

Marek Bakajsa - Embuck - zarábanie cez internet

Aký je tvoj názor na zarábanie prostredníctvom affiliate? S ktorými konkrétnymi affiliate programami máš skúsenosti? Ktorý z nich hodnotíš ako najlepší?
Affiliate programy sú výbornou formou speňaženia stránok. Nie sú tak jednoduché ako PPC reklamy, ktoré stačí nasadiť na stránky a čakať na kliky. Treba trochu porozmýšľať, o ktoré konkrétne produkty by vás čitateľ mal záujem a skúšať.
V cestovnom biznise, kam momentálne venujem svoju najväčšiu pozornosť (hotelove.sk či newyorkcity.sk), sú také dva affiliate piliere – predaj leteniek a ubytovania. Čo môžem odporučiť z vlastnej skúsenosti, je prihlásenie sa do nejakej z affiliate sietí – napríklad Commision Junction či Trade Doubler. Tam nájdete desiatky až stovky affiliate programov, z ktorých si určite vyberiete najlepší pre vás.
Pre mňa sú affiliate programy momentálne najlepšou možnosťou ako speňažiť aj špecifický obsah. Napríklad jeden môj blog sa venuje len obľúbenej kaviarenskej značke Starbucks. Tam som raz napísal o typografii, ktorú Starbucks používa a pri tej príležitosti som sa prihlásil do affiliate programu na fonty. Odvtedy mi tento jeden článok priniesol niekoľko sto dolárov prakticky len za jeden nápad prihlásiť sa do affiliate programu a skúsiť niečo nové.

Aké iné formy zarábania okrem spomenutých si ešte vyskúšal? U ktorej si dosiahol najväčší zisk alebo najlepší pomer vynaloženej námahy k zisku?
Kedysi som na svojom blogu napísal článok 7 možností ako zarábať na svojom blogu. Aj keď má už 3 roky, stále je aktuálny – máme PPC, affiliate, grafické reklamy, predaj odkazov, či priamy predaj reklám. Práve ten je zlatým grálom zarábania na internete – niet nad skutočných inzerentov. Tam sa dá zarobiť naozaj veľmi slušne a pomer k AdSense je neporovnateľný.

Ako si dokážeš zabezpečiť prehľad v tvojich príjmoch a výdavkoch? Používaš na to špecializovaný softvér?
Mojim najlepším pomocníkom je zatiaľ Excel – mesačné príjmy, výdavky, zmeny či nejaké dôležité zmeny na stránkach si zaznačujem do excelovskej tabuľky, z ktorej najobľúbenejšou časťou pre mňa sú grafy.
Zatiaľ som nenašiel vhodnejší produkt online, aj keď určite niečo podobné existuje. A, samozrejme, nesmiem zabudnúť na Paypal, ktorý naozaj veľmi zjednodušuje zarábanie na internete. Už to nie je o šekoch, ktoré mi v banke kedysi ani nevedeli preplatiť. Ešte keby na Slovensku niekto zaviedol jednoduché mikroplatby za obsah, bolo by to skvelé.

Čo podľa teba nie je cestou k dosiahnutiu lepšieho stavu na bankovom účte? Čo zaručene nefunguje a je to len strata času?
Prvé pravidlo zarábania na internete je vždy skúšať nové veci. Ak sa niečo nepodarí, vždy sa dá vrátiť späť. Preto by som určite radil skúšať, experimentovať a rozmýšľať nad novými vecami.
Čo by som odporúčal, je začať sa venovať projektu, ktorý človeka naozaj baví. Ak neviete nájsť informácie o svojom koníčku - vytvorte o ňom projekt. Naučíte sa know-how, ktoré potom ľahko aplikujete na nejaký seriózny, zarábajúci projekt. Dôležité je začať.

Máte aj vy svoje overené metódy na zarábanie peňazí cez web? Zľutujte sa a prezraďte nám ich v komentári. Určite tak pomôžete tým, ktorí práve s monetizáciou začínajú.

Ján Baláž Ján Baláž

Copywriter a ešte stále aj študent. Na stránke Akopisat.sk ponúkam copywriting & ghostwriting, nájdete tam aj všetky referencie.
Ak chcete sledovať moje binárne stopy, pridajte si ma na Google+ alebo ma followujte @JanBalaz.


Hodnoť článok:
0 0

5 komentárov k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

0 0 Matej Víťaz 20.8.2013 19:59:40
Ak máte záujem skutočne zarábať cez internet môžete vyskúšať systém ProAdvert (http://www.proadvert.sk)
1 0 Vladimir Modrooký Diablik (fb) 31.10.2010 00:00:00
Pekny članok..respektivne članky každy članok ktory čitam ma vie vždy niečim obohatiť niečim novym a dufam že Zajtra.sk nebude len zajtra ale i pozajtra a po po pozajtra...držim palce =)
0 0 Michal Mikaela Chabada (fb) 31.10.2010 00:00:00
Suhlasim s odporucaniami. Osobne mam dobru skusenost s affiliate programom Heureka.sk, na mojom Android webe dokazem zarobit 40-50 Euro/mesiac uz po 5 mesiacoch od spustenia blogu. Skusal som aj AdSense, ci etarget, tieto odkazy vsak nie tu aktualne take zaujimave.
0 0 Ján Johny Baláž (fb) 30.10.2010 00:00:00
Pán Ranostaj, ďakujem v mene Zajtra.sk, pokúsime sa Vám aj ostatným prinášať čo najzaujímavejšie informácie, snáď nesklameme :)
0 0 Jan Ranostaj (fb) 30.10.2010 00:00:00
Skvely rozhovor, vacsina z tych rad sa mi uz davnejsie osvedcila, takze vrelo odporucam!

Som inak rad ze aj na SK vznikol takyto skvely projekt, kde clovek moze zajst pre napady, a skusenosti. Prajem hodnoe citatelov, a bohaty obsahy kazdy den!
Zajtra.sk > Rozhovory > Manažéri > Marek Bakajsa (Embuck) o zarábaní cez internet: Je to beh na dlhé trate


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama