spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Zdenko Pek 25.6.2011, článok je súčasťou seriálu 100 Slovákov
Hodnoť článok:
0 1

Róbert Vereš: založil modré komunitné stránky vďaka manželke

Nie nadarmo sa hovorí, že za všetkým hľadaj ženu. Róbert Vereš, jeden zo 100 Slovákov, ktorí zmenili internet je toho živým príkladom. Zakladateľ a tvorca modrých komunitných portálov trošku porozprával ako začínali, ako žijú a ako to vlastne s nimi je a bude.

Ahoj, Róbert. Na začiatok sa nám predstav. Kto si, čo si, prečo si, načo si a vôbec ako si sa dostal k nápadu vytvoriť komunitný portál pre ženy?

Volám sa Róbert Vereš, s webmi robím cca. 10 rokov. Prvý komunitný web som robil na vysokej škole, keď som išiel na leto hľadať prácu do USA. Chcel som byť v kontakte s podobnými študentmi. To bolo leto 2001. K ženským komunitným stránkam som sa dostal náhodou.

Moja (vtedy ešte len budúca) manželka uvažovala o odchode z práce. Jedna z alternatív bola založiť svadobnú agentúru a plánovať svadby. Pri prehľadávaní webu som zistil, že v USA stránky o svadbách prosperujú (theknot.com je aj na NASDAQu a má tržby cca. 100 mil. USD ročne).

Tak sme si s manželkou povedali, že niečo také by sa mohlo uchytiť aj u nás. A to, že pôjde o komunitnú stránku, vyplynulo z mojej skúsenosti so stránkou o študentoch v USA. Prebral som odtiaľ veľkú časť kódu, čo mi pomohlo mojasvadba.sk spustiť po asi 3 mesiacoch kódovania, po večeroch a víkendoch. Mojasvadba.sk bola spustená 1. decembra 2004.

Kedy prišla tá doba, keď sa z Roba a jeho manželky stala s.r.o. s tímom ľudí?

Už ani presne neviem kedy sme založili s.r.o., ale asi to bolo pár mesiacov pred spoplatnením katalógu na mojasvadba.sk teda v priebehu roka 2004, lebo sme potrebovali vystavovať faktúry na nejakú firmu. Tímom ľudí sme sa stali iba nedávno, keď sme sa začali rozrastať do zahraničia.

Takže expandujete?

Áno, už asi rok rozbiehame naše svadobné stránky v Nemecku (Blauespony.de a Brautpunkt.de), Francúzsku (Ledadableu.fr a Fairelanoce.fr) a UK (Finalstitch.co.uk). Vidíme tam veľký potenciál.

To chce dobrý tím ľudí, kedy ste si mohli dovoliť začať platiť prvého človeka?

V tíme nás je 13. Aby som na túto otázku rozumne odpovedal musím vysvetliť ako sa firma vyvíjala. Ako som spomínal, firmu som zakladal s manželkou v roku 2004, popri tom som pracoval fulltime na mojej inej firme - Etarget. Etarget sme spolu s mojím spoločníkom Petrom Vidovičom predali v roku 2007. Peter sa stal spoločníkom v Asmire a moja manželka odišla na materskú.

Po predaji Etargetu sme sa rozhodli vybudovať komplet nový tím (dovtedy som na stránke robil ja a moja manželka), preprogramovať stránky a rozbehnúť ich v DE, FR, UK a USA. Keďže tržby zo slovenských a českých stránok na takýto tím zďaleka nepostačovali, rozhodli sme sa, že túto "expanziu" budeme financovať z predaja našej predchádzajúcej firmy. A tak sa to deje dodnes :-), keďže zatiaľ v zahraničí (okrem CZ) nemáme nič spoplatnené. Prvého fulltime zamestnanca sme zobrali v lete 2008.

Takže kde nič, tu nič ani zisk? :-)

Veru v zisku ešte nie sme. Expanzia na nové trhy nie je lacná záležitosť. Ale veríme, že v blízkej budúcnosti už ziskoví budeme.

Kedy vznikol www.modrykonik.sk?

Modrykonik.sk vznikol rok a pol po mojasvadba.sk v júli 2006. K jeho vytvoreniu sme boli nepriamo “dotlačení”. Na mojasvadba.sk už v tom čase bolo veľa užívateliek, ktoré mali svadbu za sebou a začali zakladať témy o tehotenstve a deťoch. Chceli sme aby mojasvadba.sk bola o svadbe a preto sme sa rozhodli vytvoriť novú stránku, kam sme mamičky a budúce mamičky nasmerovali. Modrykonik.sk mal vďaka tomu od spustenia 1 500 návštev denne.

Prečo práve tento názov? Príde mi to moc chlapčenské...

Názov vznikol, keď som manželke vysvetľoval : “Nemalo by to mať v názve mama ani dieťa ani bábätko. Malo by to byť niečo úplne odlišné ako napríklad modrý koník...”. A ako to často chodí, žiadny nový nápad na názov neprišiel a tento “pracovný” názov sa ujal.

A čo modrastrecha.sk?

Modrastrecha.sk je najnovšia z trojice a vznikla zase rok a pol po koníkovi v december 2007. Je o bývaní a veciach s tým súvisiacimi. Tam sme tú „modrú“ v názve nechali, aby bolo jasné, že patrí ku koníku.

V jednom dokumente som narazil na príklad anglického modrého koníka. Tie ženy si nie len pomáhali cez internet, oni sa reálne stretávali. Ako to je s vašimi užívateľkami?

Stretávanie funguje. Napr. nevesty, ktoré majú svadbu v rovnakom mesiaci sa stretnú, alebo mamičky, ktoré budú rodiť v podobný termín. Samozrejme je to vždy určené aj geograficky. Veľa neviest a mamičiek nájde cez naše stránky reálne priateľky s ktorými zostávajú v kontakte. Niektoré si potom chodia aj gratulovať na svadby.

S čím si išiel na začiatku do týchto projektov? Bolo to o zábave, alebo si mal tvrdý business plán?

Keď sme s manželkou začali mojasvadba.sk išli sme do toho s tým, že chceme mať najlepšiu stránku pre nevesty na Slovensku. Nemali sme konkrétne ciele, koľko chceme zarobiť. Podľa odhadov sme vedeli, že ak budeme úspešní malo by nám to priniesť dosť peňazí na to aby sa manželke oplatilo kvôli tomu odísť zo zamestnania. Ja som sa v tom čase venoval naplno inému biznisu, takže príjem som mal.

Viem, že niektoré portály už nejaký čas bežia aj v Maďarsku. Ako sa im tam darí? Sú v niečom iný? Iné trendy, iné správanie?

Hej, v Maďarsku máme tiež spustenú svadobnú a detskú stránku. Darilo sa im relatívne dobre, ale rozhodli sme sa v tom nepokračovať. Preto je v Maďarsku stará verzia našich stránok. Beží to, ale ďalej to nerozvíjame. V porovnaní s Nemeckom, Francúzskom a UK je Maďarsko malý trh a rozhodli sme sa ho ďalej nepodporovať.

V čom sú iní žiaľ neviem povedať, keďže im nerozumiem :-), ale čo som počul tak svadba je v Maďarsku naozaj veľká udalosť, vychádza tam veľa časopisov o svadbe atď. V porovnaní s Maďarskom u nás svadba až tak dôležitá nie je. Asi najmenej kvôli svadbe stresujú v Čechách podľa toho čo sledujem.

Zaujímavé je sledovať ako naše stránky používajú na "západných" trhoch. Napr. priemerná francúzska užívateľka robí denne niekoľko násobne viac "likeov" a má rádovo viac "friends" na stránke ako slovenské alebo české užívateľky.

Ako vidíš vašu budúcnosť? Nepribudne aj nejaký ďalší projekt alá Mojepes.sk proste ďalší člen alebo vás dostatočne zamestnávajú tieto tri portály?

Máme viacero nápadov na ďalšie podobné stránky. Ale najprv chceme preraziť s týmito stránkami na trhoch na ktorých sme. Čo bude potom uvidíme. Nie je to jednoduché vyvíjať naraz viacero rôznych stránok aj keď sú si veľmi podobné. Na nejaký čas (možno aj pár rokov) by sme sa radi sústredili na to čo máme.

Hodnoť článok:
0 1

4 komentáre k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

0 0 Martina Schmiedtová (fb) 12.7.2011 00:00:00
Vzhledem k tomu, že byl přesunut článek z této www adresy: http://www.zajtra.sk/index/robert-veres-zalozil-modre-komunitne-stranky-vdaka-manzelke/240-clanok.html
vkládám sem ještě jednout svůj comment. Zřejmě nebylo žádoucí množství negativních commentů pod článkem.

"Zajímavý článek, jen realita je jiná. Po zavedení diktátorského režimu a bezdůvodného blokování uživatelek, již nejsou stránky tak zajímavé jako kdysi. Když nejsou zajímavé příspěvky, není prostě co číst. Tím zaniká důvod na tyto stránky chodit a získávat a následně poskytovat informace. Prostě zakladatelé asi nepočítali s tím, že šikana a arogance způsobí velkou vlnu odporu. Odešli zejména inteligentní uživatelky, kvůli kterým to tam stálo za to. Teď jsou to jen "tlachy", bez špetky vtipu a zkušeností i po odborné stránce."
0 0 Lenka Vánová (fb) 12.7.2011 00:00:00
Anno Fialová ,jestli ty jsi členkou nebo kusem nějakého stáda....,tak prosím.Co se týče MK narážím na negativní reakce dále,což určitě není nepřizpůsobivými ženami,ale něčím jiným.Je třeba se zmyslet,ale třeba ty Anno-Latvia a další ,co nemají na svých místech na MK co dělat ,tak vy se nezamýšlíte nad ničím a rovnou blokujete.Dovolujete si na Mk čím dál víc a čím dál víc uživatelek je znechuceno.Je mi jasné ,že vedení Mk není příjemné ,že si tyto komentáře přečte široká veřejnost,pod tak oslavným článkem.Přesto po zkušenostech s MK už nyní vím,že není všechno zlato co se třpytí.
0 0 Veronika Vopatová (fb) 12.7.2011 00:00:00
:DDDD
0 0 Anna Fialova (fb) 26.6.2011 00:00:00
skvelá stránka, svedčí o tom aj veľké stádo neprisposobivých žien ktoré sa nudia a majú pocit že si na internete možu robiť čo chcú...je vynikajúce ,že koník selektuje ľudí ,ktorí prídu na stranku vytvoriť príjemnu atmosféru a tých, ktorí prídu len nadávať a rozvracať stránku posiela do hája :) prajem veľa ďalších úspechov :)
Zajtra.sk > Rozhovory > Manažéri > Róbert Vereš: založil modré komunitné stránky vďaka manželke


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama