Vedci z Massachusettského technologického inštitútu (MIT) vyvinuli robotické včely, ktoré by mohli predstavovať revolúciu v poľnohospodárstve a opelení rastlín, informoval web happyeconews.com. Tieto malé, vysoko technologické zariadenia sú navrhnuté tak, aby napodobňovali funkcie skutočných včiel a mohli prevziať úlohu opeľovačov, čím by sa riešil problém klesajúcej populácie včiel spôsobený klimatickými zmenami, stratou biotopov a používaním pesticídov.
Význam opelenia a úloha včiel
Včely zohrávajú kľúčovú úlohu v ekosystéme tým, že opeľujú rastliny, čo je nevyhnutné pre produkciu ovocia a zeleniny. Bez ich prítomnosti by mohlo dôjsť k vážnym problémom v potravinovej bezpečnosti a dostupnosti čerstvých plodín. Pokles populácie včiel preto predstavuje významnú hrozbu pre globálne poľnohospodárstvo.

Technológia robotických včiel
Robotické včely vyvinuté na MIT sú navrhnuté tak, aby napodobňovali skutočné včely, avšak s technologickými vylepšeniami. Tieto letecké roboty, vážiace menej než kancelárska sponka, sa dokážu vznášať približne 17 minút a vykonávať zložité manévre s vysokou presnosťou.
Výhody a obmedzenia robotických včiel
Jednou z hlavných výhod robotických včiel je ich schopnosť pracovať v kontrolovaných prostrediach, kde by prirodzené včely mohli mať problémy prežiť, napríklad kvôli nedostatku slnečného svetla alebo extrémnym teplotám. Okrem toho môžu byť vybavené senzormi a kamerami, čo umožňuje farmárom získavať detailné údaje o zdraví rastlín, čo prirodzené včely nedokážu poskytnúť.
Mohlo by vás zaujímať:
- TIP na KNIHU: Naša (klimatická) zmena
- Mením na zeleň: Grantový program, ktorý mení Slovensko na ekologickejšie miesto
- Apple čelí žalobe kvôli tvrdeniam o uhlíkovej neutralite Apple Watch
Napriek týmto výhodám prirodzené včely stále zostávajú nenahraditeľné vo svojej ekologickej úlohe a schopnosti opeľovať rôzne plodiny v vonkajšom prostredí.