spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

František Čaník 16.12.2011, článok je súčasťou seriálu Aplikácie pre Facebook
Hodnoť článok:
0 0

Tutoriál: Prihlásenie cez Facebook step by step 1. časť

Na stránkach našej komunity sa stále viac a viac písalo o tom, že ľudia našli stovky tutoriálov ale žiaden nie je dosť aktuálny a dosť popísaný k tomu, aby ste vedeli spojiť Vašich užívateľov s Facebookom a povoliť im spoločné prihlásenie.


Povedzme si všetko tak, aby to pochopili úplne všetky strany. Ideme si popísať step-by-step čo treba spraviť k tomu, aby sme vedeli pekne prepojiť Váš web s Facebook-om, či už pomocou sociálnych pluginov, či už pomocou SDK knižníc a podobne. Vzhľadom na fakt, že počítam s tým, že väčšina z Vás využíva hlavne PHP a MySQL + JavaScripty, prvé čo spravte je, že si stiahnite príslušné SDK zo stránok Facebook-u.

Prvé kroky

Najskôr si vytvorte na Facebook-u aplikáciu, ktorá bude od používateľov požadovať autorizáciu, aby sme mohli získavať údaje akými sú e-mail, či meno používateľa. V bežne dostupných údajoch tieto informácie nie sú a preto sa na to prostredníctvom aplikácií požadujú takzvané rozšírené práva. Na základe práv získate autorizačný token (access_token), v ktorom je podpísaný kľúč, na základe ktorého Facebook vie, či Vám tie údaje užívateľ uvoľnil, alebo nie.

Vytvorenie novej aplikácie

Na stránkach Developerov kliknite na tlačítko Vytvoriť aplikáciu. Malo by sa Vám zobraziť okienko, ako je zobrazené nižšie. Zobrazovaný názov aplikácie je názov, ktorý bude prezentovaný vo vyhľadávaní ako aj na stránke aplikácie. Názvový priestor aplikácie je v podstate skrátený názov, ktorý je vo formáte pre URL. Z tohto názvu sa generuje stránka aplikácie apps.facebook.com/namespace.

Pre náš test a tvorbu sme zvolili veľmi jednoduché a výstižné názvy.

Po odsúhlasení a opísaní overovacie kódu sa dostanete na stránku s nastaveniami aplikácie. Vyzerá to nejako takto:

V tejto časti je nutné, aby ste zaškrtli hneď prvú voľbu - Website. Ako máte možnosť vidieť aj na obrázku, je k tomu popis, že to má byť aktívne, ak chcete povoliť užívateľom, aby sa mohli na Vašu stránku prihlásiť prostredníctvom údajov na Facebook-u. Tu zadáte URL adresu na ktorej chcete povoliť prihlásenie. Takže v podstate pre celú doménu je to www.domena.sk. Pozor! Keď si zobrazíte stránku aplikácie, kliknutím na prejsť na aplikáciu sa dostanete priamo na túto URL adresu!

Autorizačný dialóg

Novinkou v prihlasovaní a v tvorbe aplikácií je tzv. Autorizačný dialóg (Auth Dialog).

V tomto okne nastavujeme všetky informácie, ktoré sa budú užívateľom zobrazovať, keď sa bude riešiť vstup na stránky, prípadne sa bude využívať aplikácia pre facebook v štýle tabu do stránok a podobne. O tom ale inokedy. Poďme si pozrieť nastavenia.

Headline - text v hlavičke autorizačného dialógu
Description - krátky popis Vašej aplikácie a toho, o čo jej ide
Privacy policy URL - URL adresa k stránke o ochrane osobných údajov
Terms of Service URL - URL adresa k podmienkam používania služby
Add Data to profile URL - Link na špeciálnu stránku, ktorá objasní návštevníkom, ako môžu publikovať pomocou OpenGraph aktivity z Vašej aplikácie
Explanation for permissions - vysvetlenie toho, prečo chcete špeciálny prístup pre Vašu aplikáciu
Default Activity Privacy - pod akým nastavením súkromia budú publikované aktivity z aplikácie.

Po vyplnení týchto údajov si môžete kliknúť na Preview Dialog. To Vám zobrazí nasledovný náhľad toho, ako bude vyzerať okno na povolenie prístupu.

Aby sme vedeli získať informácie o e-mailovej adrese, je nutné aby ste zaškrtli aj Authenticated referrals, čím budete od používateľov požadovať rozšírenie práv pre Vašu aplikáciu. Pre náš overovací proces budeme potrebovať e-mailovú adresu, ktorou budeme kontrolovať existenciu užívateľa v našej databáze spolu s kombináciou dátumu narodenia. Samozrejme, ak nepoužívate dátumy narodenia pre užívateľov, stačí overovanie e-mailovej adresy. Určite ste si všimli aj získavanie práv pre zoznam priateľov a publikovanie na nástenku užívateľa. Určite sa tieto práva tiež hodia, tak prečo si ich nevypýtať hneď.

Keď si kliknete na Preview Referral Dialog a v ňom na Preview Extended uvidíte okno, ktoré sa zobrazí po prihlásení sa k aplikácii. Tu môže (po novom) používateľ zrušiť určité časti práv a teda nemusia povoliť všetky práva, preto je nutné, aby ste vo Vašej aplikácii overovali, či aplikácia získala úplne všetky požadované práva a ak nie, mali by ste užívateľa opäť poslať na získanie práv.

Vytvorenie php scriptov si prinesieme v druhej časti, tak buďte v strehu!

František Čaník František Čaník

Programátor, webdesigner a webdeveloper niekoľkých webových projektov. Má za sebou prácu v reklamnej agentúre, médiách a na rôznych pozíciách v oblasti IT.


Hodnoť článok:
0 0

2 komentáre k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

0 0 - 18.12.2011 16:46:19
kam zmizol android seriál?
0 0 Štefan Hosťovecký - SthosStudio 17.12.2011 15:27:00
Pekný článok, akurát som zvedavý kedy príde pokračovanie. Pevne verím že zajtra to to už bude vycapené a nedopadne to ako s minulými pokusmi :)
Zajtra.sk > Programovanie > PHP > Tutoriál: Prihlásenie cez Facebook step by step 1. časť


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama