spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Peter Druska 29.7.2011, článok je súčasťou seriálu Slovenskí iOS developeri
Hodnoť článok:
0 0

Martin Herman: náhoda zohrala veľkú rolu

Martin Herman je 15 ročný vývojár, ktorý sa k tomu dostal v zápche cestou na dovolenku.

Nastal čas predstaviť si ďalšieho nádejného slovenského vývojára. Nemá síce za sebou množstvo aplikácií, za to sú však veľmi užitočné. Už len z toho dôvodu, že ich sám používa. Týmto metrom ja osobne hodnotím použiteľnosť aplikácie. Ďalším vývojárom je Martin Herman, dnes iba 15-ročný študent.

Položil som mu niekoľko otázok, na ktoré sa rozpísal v dostatočnom rozsahu. Z odpovedí je jasné, že na ulici by ste ho nespoznali ako iOS vývojára, je to úplne bežný chalan, ktorý s vývojom pre iOS začal úplnou náhodou.

Predstav sa, koľko máš rokov, kde študuješ, čo robíš vo svojom voľnom čase?

Volám sa Martin Herman a mám 15 rokov. Chodím na Spojenú školu Novohradskú, do anglicky hovoriaceho medzinárodného programu. Plynulo teda ovládam slovečinu, angličtinu a vďaka rodičom aj nemčinu. Vo voľnom čase rád športujem, súťažne  hrám futbal, takže musím trénovať, venujem sa programovaniu, alebo som s kamarátmi. Do minulej sezóny som hral futbal 1. ligu starších žiakov za FC Ružinov Bratislava. Tento rok som postúpil do staršej kategórie, a teraz budem pokračovať v 3. dorasteneckej lige. Síce ma veľmi mrzí, že naše mužstvo bude hrať o dve ligy nižšie, ale zároveň dúfam, že budem mať viac času na vývoj aplikácií.

Aké boli Tvoje začiatky s programovaním pre iOS?

V júli 2008 si mama kúpila MacBook Air. To bol prvý Mac v našej rodine, dovtedy som ani poriadne nevedel, čo to je, aj keď som sa vo Windowse už vyznal výborne. Zaujímal som sa najmä o grafické  programy Adobe Photoshop a Illustrator, spravoval som našu domácu sieť a dokonca som si doma zariadil vlastný server, ktorý dokázal prijímať faxy.

Počas cesty na dovolenku (v roku 2008 do Slovinska) sme si MacBook Air vyzdvihli v maminej práci a keď sme o 4 hodiny neskôr stáli v zápche na hraniciach, som ho len tak zo srandy zapol. Privítalo ma nádherné nakusnuté jabĺčko, bola to láska na prvý pohľad. Odvtedy som vedel, že takúto mašinku (pripomínalo mi to niečo zo Star Wars) určite chcem. Ešte vtedy na hraniciach som nejakou (dodnes nejasnou) náhodou otvoril Interface Builder (súčasť XCode). Mama mala už vtedy iPhone, zopár krát som ho mal aj v ruke a veci ktoré som v Interface Builderi videl, mi pripomínali iOS. Tak som si vydedukoval, že to bude asi nástroj na vytváranie aplikácií. Pripadalo mi to veľmi jednoduché, pomocou „drag and drop“ vytvorit niečo, čo sa síce na iPhone aplikáciu podobalo, ale zatiaľ nič nerobilo.

Na Vianoce 2008 som sa dočkal. Ježiško mne, aj môjmu mladšiemu bratovi priniesol MacBook. Behom niekoľkých dní som si prehral všetky dáta a v priebehu nasledujúceho týždňa som už vedel na Macu robiť, takmer ako na Windowse. Bolo mi jasné, že na Windows sa už pravdepodobne nevrátim. Pre istotu som si ešte nainštaloval cez Bootcamp aj Windows.

Od jari 2009 do neskorej jesene 2010 som niekoľkokrát skúšal „Developer Tools“, ale vôbec som s tým nevedel robiť, tak ma to vždy po jednom dni prešlo. 

Niekedy na jeseň 2010 sme sa v škole s našimi učiteľmi začali rozprávať o záverečnej práci štúdia MYP programu, ktorý navštevujem. „Personal project“ je projekt (záverečná práca), ktorý má každý žiak spracovať, téma je ľubovolná. Žiak však musí odovzdať produkt a esej, v ktorej opisuje svoju prácu na projekte, podľa určených kritérií.

Ja som si vybral pre môj projekt programovanie iPhone aplikácie. Odkedy som dostal môj prvý iPhone na Vianoce 2009, vedel som že chcem programovať pre iOS. Určite by som svoj sen splnil, aj keby nebolo Personal Projectu, tento ma však dotlačil konať rýchlejšie. Od začiatku zimy 2010 som sa už aktívne zaoberal XCodom, Interface Builderom a samotným iPhonom (nie len drvením hier :-)). A tak som začal hľadať vhodnú tému pre moju prvú aplikáciu.

Z čoho si sa učil?

Na začiatku som sa učil výhradne z internetu, z videí na YouTube a z rôznych tutoriálov. Cez internet som si zaobstaral Learn Objecive-C on the Mac a neskôr aj Beginning iOS 4 Development: Exploring the SDK. Poskladal som si prvú aplikáciu s tlačidlom, ktoré menilo farbu pozadia. Bol som štastný, bol to môj prvý programátorský úspech. Nikdy predtým som nič neprogramoval, ak nepočítam, že som si občas do školy pomohol Excelom, a že som niekoľkokrát použil Terminal na triedenie súborov na mojom Macu.

Raz keď som išiel zo školy, všimol som si plagát s nápisom „Naučte sa programovať pre iOS“.  Hneď po príchode domov som si s mamou sadol k počítaču a vyhľadali sme spoločne link, ktorý bol na plagáte. Po niekoľkých emailoch s firmou, ktorá to celé organizovala, ma nakoniec rodičia prihlásili na polročný kurz. Tam som sa naučil dôležité základy, prácu s dokumentáciou (ktorú má Apple podľa mňa vynikajúco spracovanú, aj so „samplecodom“), tam mi poradili aj ďalšie knižky. Zatiaľ som bol stále v štádiu, keď som z internetu a zo samplecodov kopíroval časti a spájal ich do aplikácií. Nevedel som riešiť problémy typu „aplikácia mi padla“, s tými som sa obracal väčšinou na svojich učiteľov, ktorí mi pomohli aj mimo vyučovacie hodiny, cez e-mail. Keď som sa náhodou odpovede nedočkal, hodiny som prehľadával Google, alebo som písal na populárne developerské fóra ako iphonedevsdk.com alebo stackoverflow.com, ktoré ma tiež veľmi dobre naučili a stále sa tam niečomu rád priučím.

Aká bola Tvoja prvá aplikácia?

Kedže sa nedá prehliadnuť, že veľa mladých, ale aj starších Slovákov neovláda slovenský pravopis, najmä písanie „i“ a „y“, rozhodol som sa naprogramovať pomôcku (ja som síce tiež nebol žiadna hviezda, ale v škole v diktátoch som to vždy nejako zvládol pod dve chyby.) Túto pomôcku som nazval jednoducho, iGramatika SK a do App Store sa dostala v januári 2011 (vtedy mi rodičia kúpili aj licenciu.) Aplikácia používateľovi náhodne vyberie z databázy slovo, alebo slovné spojenie, v ktorom chýba „i“ alebo „y“, ktoré má potom pomocou tlačidla doplniť. Nie je to nič komplikované, ale podľa mňa efektívne. Sám si občas „zatrénujem“ v rámci testovania a debuggovania nových verzií. Odkedy tak pravidelne trénujem, ešte som v diktáte nemal chybu :-). Aj keď som sa na iGramatike poriadne namakal, vždy to bola pre mňa hlavne obrovská zábava.

Pokračovanie s náročnejšími aplikáciami

Neskôr, v apríli 2011 som vydal daľšiu pomôcku slovenčiny. Je to jednoduchý pravopisný slovník, ktorý som nazval iSlovenčina. S obsahom mi pomohli hlavne školské učebnice, internet, dokonca som sa dohodol aj s tvorcom jednej internetovej stránky zameranej na slovenský jazyk. Aplikácia vyzerá na prvý pohľad úplne jednoducho, ale sktutočne som sa na nej namakal. Uznávam však, že dnes, po ďalších 4 mesiacoch, s novo nadobudnutými vedomosťami, by som to naprogramoval pravdepodobne úplne inak.

To, čo sa mi na začiatku zdalo také nesmierne jednoduché a užitočné, Interface Builder, by som teraz pravdepodobne nevyužil. GUI si teraz vytváram iba pomocou kódu, lebo IB sa mi žiaľ  zdá prebuggovaný. Ľudia by si povedali, že „manuálne kódenie“ je zbytočne náročné, keď mám k dispozícii „grafický“ program, ale mne sa pomocou kódu robí lepšie. Asi preto, že si môžem objekty viac prispôsobovať. IB teraz využívam iba pre približné rozvrhnutie a načrtnutie, kde čo chcem mať. Časom som sa naučil písať vlastný kód, kopírovanie však bolo pre mňa výborným začiatkom a stále si rád občas pomôžem samplecodom.

Môžem prezradiť, že práve dokončujem vylepšenú, od jadra preprogramovanú a rozšírenú iGramatiku, ktorú môžete v App Store očakávať už začiatkom augusta.

A čo Tvoja budúcnosť s vývojom pre iOS?

Určite by som aj v budúcnosti rád pokračoval vo vývoji pre iOS. Či sa tým raz chcem živiť, teraz ešte neviem povedať. Rozhodne si doprogramujem veci, ktoré mi ešte chýbajú, aj keď ich už nie je veľa. Taktiež by som už veľmi rád naprogramoval niečo, čo by bolo využiteľné aj vo svete, nie len na Slovensku, vzhľadom na fakt, že všetky moje aplikácie zatiaľ súvisa so slovenským jazykom. Rád by som naprogramoval aj nejakú hru, kde by som dokázal využiť svoje grafické zručnosti a „finty“ grafických programov. Samozrejme, všetko závisí od toho, koľko budem mať voľného času popri škole a futbale.

6) Chystáš sa aj na platformu Mac OS X?

Áno, aspoň to chcem niekedy skúsiť. Na Mac mám aj viac nápadov na aplikácie, ktoré by som mohol spraviť, zatiaľ  však nemám veľa času sa to poriadne naučiť. Momentálne ma zamestnáva iOS, stále som iba začiatočník, ale chcel by som sa  vypracovať čo najvyššie. V budúcnosti dám určite šancu aj programovaniu na Macu.

Ďakujem Martinovi za čas a rozhovor.

Peter Druska Peter Druska

Vyše 13 rokov som robil CSS/HTML šablóny webových sídiel ako Pokec.sk, Azet.sk a iných. Robil som vlastné iOS appky, neskôr som prešiel programovať najskôr do Starbug.eu, neskôr do Inloop.eu. Pomedzi to som učil chvíľu na gymnáziu, no odišiel som, pretože som bol myslením nekompatibilný. Po inloope som prešiel do firmy become.sk, kde mám za úlohu vybudovať oddelenie mobilného vývoja. Tomu sa teraz venujem naplno, popri tom robím aj vývoj pre iOS. Tu sme založili značku Bedots.eu.


Hodnoť článok:
0 0

15 komentárov k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

1 0 Michal Šlichta 1.8.2011 01:05:11
Poznam zopar ludi v jeho veku, ale ich zaluby su maximalne hry, alebo facebook. S pocitacom vedia robit malo, dat dokopy malu siet znie pre nich ako sci-fi. Preto by si mali tohoto chalana zobrat ako vzor. Siel do hlbky, naucil sa, pomohol si. Aj ked ... malokto ma doma take vyborne zazemie.
0 0 Lucia Lucia 30.7.2011 12:16:55
Neskôr, v apríli 2011 som vydal daľšiu pomôcku slovenčiny. Je to jednoduchý pravopisný slovník, ktorý som nazval iSlovenčina. S obsahom mi pomohli hlavne školské učebnice, internet, dokonca som sa dohodol aj s tvorcom jednej internetovej stránky zameranej na slovenský jazyk.

Jednoznačne odporúčam
http://www.juls.savba.sk/ebooks.html

Nikdy by som nepoužila jeho aplikáciu, keďže jeho zdroje nie sú spoľahlivé. Asi aj preto, že produkty Apple takisto nemám v pláne použiť :)
0 0 Sjúzi Grujbárová 30.7.2011 12:04:50
Way to go, Martin!!!! ;))) thumbs up!
0 0 Miro 29.7.2011 22:34:45
Ja si neviem predstaviť v mojom veku (taktiež 15 ako on) že by mi rodičia kúpili MacBook a ešte k tomu aj zaplatili peniaze na kurz.Toď Apple je pre mňa tabu.
0 0 PALLY Paulišin 29.7.2011 22:19:21
obdivujem "mladé talenty" .. keby každy mal toho šťastia a času ( možno aj peňazí ) učiť sa developing a chodiť na kurzy :) bolo by to fajn :)

dam tak po vychodňarsky: trimem paľec :D naj še mu dari :)
0 0 Peter Lovic 29.7.2011 21:47:57
Drzim palce a vel uspechov! ;)
0 0 Róbert Balaško 29.7.2011 17:18:55
Keby ja mám peniaze na nejaký ten MacBook Pro, tiež asi robím na tom, ale keďže nemám, Ubuntu svoju prácu urobí aj tak, ak nie lepšie :). Prajem Martinovy veľa úspechov aj naďalej :).
0 0 Martin Kőrösi (Smoliak) 29.7.2011 13:46:45
Občan: Zobral si mi to z úst :)
0 0 Moďerný Občan 29.7.2011 13:44:10
Na jednej strane je pekna ta huzevnatost, na druhej strane nebyt pravdepodobne lepsich socialnych pomerov v rodine tak nema ani mac, ani iphone a ani nevie programovat v objective-c. Takze niekedy to ani tak nezavisi od samotneho cloveka ako od okolia :)
0 0 Miro 29.7.2011 13:36:15
Toto sa mi páči.
Že aj moja veková skupina dokáže robiť niečo normálne a nie len sedieť na Facebooku, hrať online hry a sťahovať warez.

@igo možno tú stránku len dlhšiu dobu neupravoval ;-)
0 0 igo 29.7.2011 13:29:42
"Odkedy som dostal môj prvý iPhone na Vianoce 2009..." a na stranke vidim "Peniaze budu využité na kúpu nových prístrojov na ďalší vývoj aplikácii, vzhladom na to že sám nemám iPhone." tak ako to je?
0 0 Maroš Kováč 29.7.2011 13:28:39
Je vidieť, že ak si niekto stanoví v živote nejaký cieľ a ide si za ním, dostane sa v živote ďaleko. Pekný článok.
0 0 PS 29.7.2011 13:06:45
Tak sa mi to paci. Ziaden Interface Builder.. :)
0 0 Ilavský Juraj 29.7.2011 12:53:25
Výborne! Potenciál, chuť, cieľ!!!
Aby takých ako on bolo len a len viac...
Držím palce...
Zajtra.sk > Programovanie > Seriály > Martin Herman: náhoda zohrala veľkú rolu


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama