spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Dominika Delejová 12.3.2018
Hodnoť článok:
0 0

Počítačová hra alebo programovanie pre najmenších?

Ako začať programovať s deťmi? Na hodinách informatiky je potrebné, aby sa deti naučili nie len technológie používať, ale ich aj sami vytvárať. Prvými takýmito krokmi môžu byť hry, ktoré sú podané hravou formou a učia algoritmicky myslieť.

Programovanie vedie ľudí k logickému mysleniu a rozvíja kreativitu. To môže pomôcť pri riešení problémov aj v každodennom živote. A čo je najpodstatnejšie, kto by si nechcel vytvoriť svoju vlastnú mobilnú aplikáciu alebo počítačovú hru?

No nato aby sa to človeku podarilo, potrebuje sa najprv naučiť základy programovanie, jeho logiku a princípy. A tie je možné rozvíjať už v detstve.

Venovať hodinu času programovaniu?

Práve kvôli vzdelávaniu detí vznikla organizácia Code.org, ktorá usporadúva udalosti zvané Hodina kódu. Ich cieľom je ukázať, že programovanie dokáže byť aj veľmi zábavné a kreatívne. Deťom ponúkajú rôzne hry s tématikou známych filmov a hier.


Dostupné hry na stránke Hodina kódu.

Všetky projekty sú rozdelené do kategórií podla veku žiaka a náročnosti projektu pre začiatočníkov a pokročilých. Pri vyhľadávaní vhodnej hry je možné využiť aj rôzne filtre ako je použitá technológia, téma hry, typ programovacieho jazyka a podobne. Medzi poskytovateľov týchto hier patrí aj samotný Code.org, ale aj Tynker, CodeAcademy, Khan Academy, Google a ďalšie.

Graficky najkrajšie spracované sú hry od organizácie Tynker. Jedinou nevýhodou je ich lokalizácia, ktorá sa v slovenčine momentálne nenachádza. Do slovenčiny je preložených len veľmi málo projektov zverejnených na Hodine kódu. No v češtine je ich oveľa viac. Sú medzi nimi aj hry ako Minecraft, Hviezdne vojny, CodeCombat, Kód s Anno a Elzou a ďalšie, ktoré sú veľmi populárne.

Vtáčiky, sneh a rastliny

Čo majú tieto tri slová spoločné? Jednu jednoduchú hru s názvom Napíš svoj prvý počítačový program, dostupnú aj v českom jazyku.

Kto z detí a mládeže by nepoznal známu a populárnu hru Angry Birds, nevidel film Doba ľadová a aspoň nepočul o hre Plants vs. Zombies?


Ukážka časti hry Angry Birds, 1.kolo.

S týmito dobre známymi postavičkami v detskom svete sa môžu deti rýchlo naučiť základné príkazy. Od príkazu na spustenie programu, resp. hry až po zložité podmienky a cykly.

Hra je doprevádzaná videami od známych osobností ako Bill Gates či Mark Zuckerberg. Taktiež jednoduchým návodom, kde je vysvetlené ako hru hrať a používať bloky kódu. Tie stačí chytiť myšou a presunúť k ďalšiemu bloku v pracovnom priestore. Vzniknutý kód je možné spustiť stlačením tlačidla spustiť.


Vysvetľovanie úlohy od zakladateľa facebooku.

V prvých kolách hry sa na príkazoch posun vpred, otoč sa vpravo a vľavo naučia ako je dôležité ich správne poradie. V ďalších kolách sa naučia príkazom opakovanie niekoľko krát a opakovanie až kým, ktoré sú potrebné skoro v každom väčšom kóde. Tieto príkazy si precvičia hraním hry Angry Birds.

Na hre Plants vs. Zombies si vyskúšajú používanie jednoduchej podmienky Ak je cesta voľná. Kedy bude postavička schopná prejsť daným smerom vpravo, vľavo alebo rovno, ak nemá v ceste žiadnu prekážku.

V hre inšpirovanej filmovou predlohou Doba ľadová hrá hráč za postavu veveričky, ktorá sa snaží dostať k svojmu vysnívanému žaluďu. Tu sa hráč stretne s príkazom zloženej podmienky Ak je cesta urob niečo, inak urob niečo iné. Tu si hráč vyskúša používanie zložitejších podmienok, pri čom na správaní postavičky vidí či svoj kód poskladal správne.


Ukážka poslednej časti hry inšpirovanej filmom Doba ľadová.

Podobným spôsobom sú pripravené aj ostatné hry nachádzajúce sa stránke Hodiny kódu. Deti si na nich zábavnou formou osvojujú princípy algoritmov a písania kódu.

Na konci každej lekcie získa dieťa certifikát za úspešné absolvovanie Hodiny kódu. Takýmito aktivitami sa dokáže dieťaťu rozvinúť myslenie a jedného dňa bude schopné vytvoriť si aj vlastný softvér.

Viac hier nájdete na stránke Hodiny kódu: https://hourofcode.com/us/sk

Hodnoť článok:
0 0

0 komentárov k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

Zajtra.sk > Programovanie > Java > Počítačová hra alebo programovanie pre najmenších?


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama