spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Dominika Delejová 28.2.2018
Hodnoť článok:
1 0

Zábavné programovanie pre deti, 1. časť

Zaujíma vás ako naučiť svoje deti programovať? Prípadne sa sami chcete angažovať v podobnej aktivite? Tak tento článok je priamo pre vás.

V oblasti vzdelávania v programovaní sa toho už popísalo veľa. Avšak koľko sa toho popísalo vo vzdelávaní v programovaní pre naše deti?

Dieťa nepotrebujeme hneď zaťažovať príkladmi na výpočet matice v Jave. Avšak naučiť ho logicky premýšľať a riešiť algoritmy naozaj môžeme. Ako začať?

Tu je pár tipov na projekty, ktoré sa rozbehli na Slovensku.

KidsCodr

Na Slovensku existuje iniciatíva organizácie Learn2Code, ktorá sa rozhodla takého vzdelávanie detí podporiť pomocou projektu s názvom KidsCodr.
„Naším poslaním je priniesť vzdelávanie v oblasti moderných technológií medzi našu najmladšiu generáciu a spraviť ho dostupné pre všetky deti,“ tvrdia na svojej stránke.

Kurzy sú vytvorené formou videí. Obsahujú materiály a návody určené hlavne pre učiteľov alebo aj rodičov či dobrovoľníkov. Ich cieľom je naučiť deti programovať zábavnou formou. Kurzy sú prispôsobené pre deti rôzneho veku. Tie najmladšie môžu mať vek už šesť rokov.

Aké kurzy teda ponúkajú?

Medzi najpopulárnejšie kurzy patrí jednoznačne Scratch. Toto prostredie umožňuje zvedavým deťom objavovať základy algoritmizácie vytváraním jednoduchých animácií a programovaním počítačových hier. Deti si dokážu vytvárať vlastné programy potiahnutím a kombinovaním častí kódu, tzv. spôsob „drag and drop“. Celé prostredie pripomína skladanie stavebnice LEGO.


Ukážka programovacieho jazyka Scratch na projekte Lovci duchov.

Pre deti vo veku od 6 rokov a úplných začiatočníkov ponúkajú kurzy v prostredí Scratch Junior. Pre deti vo veku od 9 do 12 rokov ponúkajú Scratch 1: Starter, kde programujú v samotnom prostredí Scratch, kde sa naučia používanie okrem iného aj používanie podmienok a cyklov. Pre pokročilejších a deti od 10 do 13 rokov ponúkajú kurz Scratch 2: Lover. V tomto kurze sa naučia používanie premenných, zoznamov, vetvenia podmienok, klonovanie a tvorbu procedúr.


Tri najpopulárnejšie kurzy projektu KidsCodr.

Okrem týchto kurzov ponúkajú aj mnohé ďalšie ako sú programovanie robotov (Bee-bot a Ozobot) alebo programovanie hier v jazyku JavaScript, prípadne zoznámenie sa s Arduinom.

GalaxyCodr

Ak by však dieťa chcelo učiť samostatne, je vhodné zvoliť hru GalaxyCodr. Je to interaktívna didaktická hra s vlastným príbehom určená pre deti od 7 do 10 rokov.

Princíp programovania je podobný ako pri programovacom jazyku Scratch. Príkazy sú vo farebne odlíšených blokoch a hráč ich musí chytiť a potiahnutím presunúť na miesto, kde chce mať danú časť kódu. Následne po spustení vidí na správaní hlavnej postavy, či program poskladal správne.

Dej sa odohráva v budúcnosti, kde sa hráč s hlavnou postavou mimozemšťana Tima vyberie na cestu naprieč galaxiou, aby zachránil svojho najlepšieho kamaráta. Toho totiž uniesli príšerky z neznámej planéty.


Ukážka hry GalaxyCodr.

V ďalšej časti si povieme niečo o zahraničných projektoch, ktoré podporujú vzdelávanie detí v programovaní a ako sa ho aj my môžme zúčastniť.

Viac informácií nájdete na KidsCodr: https://www.kidscodr.sk/
a GalaxyCodr: https://www.galaxycodr.com/sk

Hodnoť článok:
1 0

0 komentárov k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

Zajtra.sk > Programovanie > Java > Zábavné programovanie pre deti, 1. časť


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama