Pestovanie obilnín v mori: Inovácie v boji proti klimatickým zmenám a rastúcej hladine morí

Pestovanie obilnín v oceáne sa môže stať súčasťou potravinovej bezpečnosti v budúcnosti, ale vyžaduje si dôkladný výskum a nastavenie správnych pravidiel.
Morská tráva
Zdroj: Unsplash

So zmenou klímy a stúpajúcou hladinou morí sa mnohé poľnohospodárske pôdy stávajú nevyužiteľnými. Vedci navrhujú netradičné riešenie – pestovanie obilnín v mori, konkrétne pomocou morskej trávy, ktorá rastie v slanej vode. Táto rastlina môže poskytnúť potraviny aj v oblastiach zaplavených morom a pomôcť snižovať emisie skleníkových plynov. Téme sa venoval aj portál HappyEcoNews.

Podľa štúdie v časopise Ambio môže do roku 2100 byť zaplavených viac než 620-tisíc štvorcových kilometrov pôdy, z ktorých 80-tisíc by mohlo byť vhodných na pestovanie obilnín v oceáne. Morská tráva, ako zosterová tráva, produkuje jedlé semená podobné pšenici a môže zabezpečiť až 52 miliónov ton úrody ročne.

Budeme v mori pestovať "obilie"
Budeme v mori pestovať „obilie“? | Zdroj: Unsplash

Ako funguje „morská pšenica“

Morská tráva je vodná rastlina, ktorá sa prirodzene vyskytuje pozdĺž pobreží po celom svete. Niektoré druhy, napríklad zosterová morská tráva, produkujú malé jedlé semená, často označované ako „morská ryža“. Zložením sú však bližšie pšenici ako klasickej ryži.

Domorodé komunity, napríklad kmeň Seri z Mexika, už stáročia používajú tieto morské obilniny na prípravu chleba. Chuťou pripomínajú raž a výživovou hodnotou sú plnohodnotnou alternatívou. Vedci sú presvedčení, že rozšírenie pestovania týchto morských obilnín by mohlo priniesť túto starú potravinu do moderného potravinárstva vo väčšom meradle.

Mohlo by vás zaujímať:

Výhodou morskej trávy je, že na rast nepotrebuje hnojivá a recykluje živiny z morskej vody. Okrem toho zachytáva veľké množstvo uhlíka a podporuje biodiverzitu. Morské lúky tiež chránia pobrežia pred eróziou a poskytujú útočisko pre morský život.

Výzvy a riziká pre morské poľnohospodárstvo

Tento spôsob poľnohospodárstva však čelí výzvam ako neexistencia špeciálnych odrôd morskej trávy pre masové pestovanie a ochrana prirodzených morských lúk. Morské farmy by mali podporovať biodiverzitu, nie ju ohrozovať.

Total
0
Shares
Podobné články